Постанова від 19.01.2021 по справі 826/17269/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/17269/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Смолій І.В. Суддя-доповідач Шурко О.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Ганечко О.М.,

при секретарі Коцюбі Т.М.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Київського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача -1 щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку для перерахунку пенсії позивача, та зобов'язання скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії в розмірі 80% з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, та визнати протиправною бездіяльність відповідача- 2 щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії, та зобов'язання нарахувати і виплачувати позивачу пенсію в розмірі 80% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, починаючи з 01.01.2018.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2020 року адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо встановлення та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 року пенсії з обмеженням максимальним розміром 70 % замість 80% грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, будинок 40) здійснити нарахування та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи із 01.01.2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум; в решті позову - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи та невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині щодо відмови в задоволені позовних вимог; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, починаючи з 01.01.2018.

Свою позицію з посиланням на рішення Верховного Суду у справах №522/2738/17 та №638/9697/17, а також №160/8324/19, обґрунтовує тим, що додаткові види грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Крім того, наголошує на незастосуванні судом першої інстанції до спірних правовідносин положень ст. ст. 22, 58 Конституції України, а також численної практики Європейського суду з прав людини щодо законного сподівання особи та Конституційного Суду України щодо неможливості звуження існуючого обсягу прав.

Відзиву відповідача на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходило, що не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити нарахування та виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи із 01.01.2018 року, із врахуванням раніше виплачених сум, не є предметом апеляційного оскарження, то колегія суддів вважає за необхідне здійснювати перевірку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з такого.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України. З 1993 року, після звільнення з військової служби, позивачу призначена і виплачується пенсія за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

26.04.2018 позивачем отримано розрахунок пенсії, з якого стало відомо, що органами Пенсійного фонду України у січні 2018 року пенсія перерахована, та з 01.01.2018 обчислена з наступних складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років. Основний розмір пенсії - 70% грошового забезпечення.

У той же час, як зазначає позивач та підтверджується матеріалами справи, відповідно до розрахунку пенсії за грудень 2017 року, структура пенсії наступна: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення: : премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%. Основний розмір пенсії - 80% грошового забезпечення.

Отримавши перерахунок пенсії, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Київській області та КОВК із відповідними заявами від 09.07.2018, у яких просив повідомити, на підставі яких нормативних документів та у зв'язку з чим під час перерахунку пенсії не враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання, премія, з основним розміром пенсії 80% грошового забезпечення та просив провести перерахунок і доплату пенсії з включенням додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018.

Відповідач -2 у листі від 13.08.2018 №2502/В-01 повідомив, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, функції визначення розміру грошового забезпечення покладено на уповноважені органи відповідних силових структур, а до компетенції Управління входить тільки призначення та перерахунок пенсії.

Відповідач-1 листом від 14.08.2018 №1/2/4011 повідомив, що діяв в межах чинного законодавства, оскільки довідки видаються державним органом з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком; а КОВК не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про додаткові види грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, як того просить заявник.

За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.

На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. ст. 9, 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, суд першої інстанції прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог щодо необхідності проведення перерахунку пенсії з урахуванням всіх її складових, оскільки його проведення здійснювалося на підставі наведених вище нормативних актів та необґрунтованості позовних вимог щодо необхідності включення до довідки про перерахунок пенсії всіх складових грошового забезпечення, оскільки вона була видана під час дії постанови Уряду України від 21.02.2018 року №103, яка на момент виникнення спірних правовідносин була чинною.

З таким висновком суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на таке.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Приписи п. 3 Порядку №45 визначають, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Крім того, абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку дає підстави для висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, у постановах Верховного Суду від 20.12.2018 року у справі № 686/15836/16-а та від 27.02.2019 року у справі №753/23503/16.

Разом з тим, судовою колегією враховується, що згідно абз. 7 п. 5 Порядку №45 у редакції, яка була чинною до внесення до неї змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 (далі - Постанова №103), додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

24.02.2018 року набула чинності Постанова № 103, якою було внесено зміни, зокрема і до пункту 1 Порядку № 45, який викладено у новій редакції, а саме: «Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України».

Пунктом 1 Постанови № 103 вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою № 103 було чітко визначено та регламентовано порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам відповідно до статті 63 Закону, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.

Оскільки Кабінет Міністрів України у Постанові № 103 не скасовував (навпаки, підтвердив соціально-економічні права відповідної категорії осіб на перерахунок пенсії), а виключно змінив механізм реалізації цих прав, то вказане рішення Уряду підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Таким чином, перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01.03.2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Як було встановлено раніше, розмір складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, було визначено Київським ОВК у відповідності до вимог чинного законодавства.

Натомість, оскільки на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії виплата щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також інших додаткових видів грошового забезпечення не здійснювалася, вимоги останнього в частині необхідності їх включення для перерахунку пенсії є безпідставними та не узгоджуються з вимогами чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

Як було вірно підкреслено судом першої інстанції, скасування 05.03.2019 у судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 у контексті спірних правовідносин не змінює алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, передбачений Порядком № 45.

Як вже було зазначено вище, Порядок № 45 у редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли, зокрема, від військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Крім того, згідно абз. 1 п. 5 Порядку №45 у редакції, чинній на момент проведення Позивачу перерахунку пенсії у 2018 році, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відтак колегія суддів приходить до висновку, що на момент виникнення спірних правовідносин у Київського ОВК були відсутні правові підстави для видачі позивачу іншої, ніж на виконання вимог Порядку №45 та постанови Уряду України від 21.02.2018 року №103, довідки.

Оскільки постановами Кабінету Міністрів України №103 та №45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ніж передбачених цими постановами, в тому числі тих, які отримував Позивач, то на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, Київський ОВК правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.

Крім того, судова колегія вважає за необхідне звернути увагу, що спір щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії після скасування судом пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 в межах даної справи відсутній, а тому Окружний адміністративний суд міста Києва, відмовляючи у задоволенні позовних вимог в указаній частині, вірно застосував норми чинного у 2018 році законодавства.

Посилання Апелянта на безпідставне незастосування судом першої інстанції до спірних правовідносин правових позицій Верховного Суду, викладених у справах №522/2738/17 та №638/9697/17, судова колегія вважає помилковим, оскільки в указаних справах судом касаційної інстанції вирішувалося питання щодо складових грошового забезпечення військовослужбовця, які враховуються при призначенні пенсії, у той час як даний спір стосується питання перерахунку пенсії.

Не підлягають застосуванню до спірних правовідносин й висновки Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, оскільки дана справа стосується правовідносин, які виникли після набрання законної сили 05.03.2019 року судовим рішенням у справі № 826/3858/18.

Твердження Позивача щодо неврахування судом першої інстанції рішень Європейського суду з прав людини у справах «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та «Олссон проти Швеції», Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, висновків Венеціанської комісії є необґрунтованими, оскільки правовідносини у вказаних справах є відмінними ніж ті, що є спірними у цій справі, та не надають достатніх правових підстав для задоволення позову.

Доводи позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин положень ст. ст. 22, 58 Конституції України, що не було враховано судом першої інстанції, судова колегія оцінює критично, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії останнього внаслідок перерахунку збільшився, а на момент виникнення спірних правовідносини безпосередньо ст. 63 Закону було встановлено, що порядок перерахунку пенсії здійснюється за правилами, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Окремо колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2020 року повернута особі, яка її подала.

Отже, з огляду на не оскарження рішення Окружного адміністративного суду міста Києва в частині задоволених позовних вимог, останнє у межах даного апеляційного розгляду не переглядалося, як то передбачено приписами ст. 308 КАС України.

Судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Таким чином, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 лютого 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя: Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М.

Ганечко О.М.