Справа № 756/642/21
19 січня 2021 року місто Київ
Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Ткач М.М.,
за участі секретаря - Бондаренко Н.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Бучанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини,
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду через свого представника - адвоката Корнієнка А.А. в порядку цивільного судочинства з заявою, заінтересована особа - Бучанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Свої вимоги заявники обґрунтовують тим, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка, Донецької області, народила дитину жіночої статі, про що видане медичне свідоцтво про народження №84. Заявники зазначають, що вони позбавлені можливості реалізувати свої права щодо реєстрації народження дитини, у зв'язку з чим просять суд встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка, Донецької області, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Горлівка, громадянки України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м.Горлівка, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
У Бучанському міському відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) заявникам було відмовлено в реєстрації народження дитини з посиланням на те, що документ пред'явлений для реєстрації народження дитини, виданий на тимчасово окупованій території, не може бути підставою для реєстрації народження дитини, тому що відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним. З огляду на викладене, заявники вважають за необхідне зареєструвати народження дитини відповідно до чинного законодавства України.
Ухвалою суду від 19.01.2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду.
Заявники та їх представник у судове засідання не з'явилися, представник в своїй заяві просив проводити розгляд справи за відсутності його та заявників, заяву підтримує та просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Бучанського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у судове засідання не з'явився.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження №84 від 30.05.2020 (дублікат), виданого ТМО «Сім'я і здоров'є», у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 20 год. 50 хв., народилась дівчинка, вагою 2900 грамів.
Згідно з листом Бучанського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за вих. № 72/21.7-45 від 14.01.2021, ОСОБА_3 відмовлено у реєстрації народження дитини, оскільки медичне свідоцтво про народження видане на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження.
Згідно ч. 1 ст. 144 СК України на батьків покладено обов'язок невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилами п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України передбачено, що в судовому порядку можуть встановлюватись факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до роз'яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини жіночої статі, народженої у ОСОБА_1 , в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась.
Встановлення вказаного факту заявнику необхідно для проведення державної реєстрації народження дитини у Бучанському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Судом встановлено, що заявники позбавлені можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
Оцінюючи зібрані докази, суд вважає, що заявлені вимоги є обґрунтовані і підлягають задоволенню.
На підставі ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. 5, 12, 13, 81, 259, 263, 264, 265,315, 317 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Бучанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Горлівка, Донецької області, Україна, у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Горлівка, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м.Горлівка, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя М.М. Ткач