Постанова від 19.01.2021 по справі 646/7807/20

Справа №: 646/7807/20

Провадження № 3/646/150/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.01.2021 року м. Харків

Суддя Червонозаводського районного суду м. Харкова Власова Ю.Ю., секретар судового засідання Сердюк В.К., за участю прокурора Харківської місцевої прокуратури № 5 Андрієвської Н.В., захисника - Коротуна В.І.,особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Наталине Красноградського району Харківської області, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, працюючої на посаді помічника судді Харківського апеляційного суду, не судимої, такої, що не притягувалась до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних корупційних правопорушень, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду помічника судді судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду, будучи суб'єктом, на якого згідно п.п. «ї» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (в редакції, чинній станом на червень 2020 року, далі - Закон № 1700-VII) поширюється дія цього Закону, та будучи суб'єктом декларування відповідно до вимог цього Закону, в порушення положень ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII, несвоєчасно без поважних причин подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, а саме: 11 червня 2020 року.

Постановою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 05 січня 2021 року з підстав, установлених ч. 4 ст. 277 КУпАП, строк розгляду даної адміністративної справи зупинений до 18 січня 2021 року.

У судове засідання 18 січня 2021 року ОСОБА_1 , належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи шляхом надсилання повістки та засобами телефонного зв'язку /а.с. 74, 75/, не з'явилась.

14 січня 2021 року засобами електронного поштового зв'язку на адресу Червонозаводського районного суду м. Харкова захисником ОСОБА_1 - адвокатом Коротуном В.І., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії АХ № 1029018 від 04 січня 2021 року, подано клопотання про відкладення розгляду даної справи.

Клопотання мотивовано зайнятістю адвоката у судових засіданнях, призначених Куп'янським міськрайонним судом Харківської області.

На підтвердження вказаних обставин до клопотання додано відомості з офіційного веб-порталу судової влади України в мережі Інтернет.

З огляду на наведене, клопотання захисника притягуваної задоволено, розгляд справи відкладено до 19 січня 2021 року 13 години 30 хвилин.

У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , свою вину у вчиненні правопорушення не визнала та пояснила суду, що подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік несвоєчасно 11 червня 2020 року у зв'язку зі станом здоров'я (перебувала у закладі охорони здоров'я у період часу з січня до кінця лютого 2020 року), а також станом здоров'я малолітніх дітей (потребували медичної допомоги та молодша дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , потребував оперативного втручання у листопаді 2020 року).

Крім того, ОСОБА_1 зазначила, що з кінця травня 2020 року - початку червня 2020 року виявилися технічні труднощі, пов'язані зі входом до офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції за допомогою кваліфікованого електронного підпису, який вичерпав та той час свою дію, а також наявністю електронної пошти з доменним іменем .RU, що не дозволило їй своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до 01 червня 2020 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Лише після отримання кваліфікованого електронного підпису за допомогою додатку ПРИВАТ24, означена декларація нею подана 11 червня 2020 року.

На підтвердження наведених обставин, ОСОБА_1 надано копію медичної документації стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (виписка № 1333 із медичної карти стаціонарного хворого Відділення торако-абдомінальної хірургії Національної дитячої спеціалізованої лікарні «ОХМАТДИТ» від 05 грудня 2020 року), та скрін-шоти про вчинені дії щодо входу на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції.

У судовому засіданні захисник притягуваної - адвокат Коротун В.І. просив звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, оскільки вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення є малозначним, не спричинило будь-яких збитків, відтак, провадження у справі підлягає закриттю.

Пояснення захисника Коротуна В.І. стосовно суті вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення повністю збігаються із її поясненнями, наданими у судовому засіданні.

У судовому засіданні прокурор заперечував проти закриття провадження у справі з підстав, установлених статтею 22 КУпАП, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути її до адміністративної відповідальності.

Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника притягуваної - Коротуна В.І. та думку прокурора, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1700-VII відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.

За визначенням, наведеним у абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII, правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3

цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону (абз. 15 ч. 1 ст. 1).

Відповідно до п.п. «ї» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, окрім інших, помічники суддів.

Судом установлено, що наказом т.в.о. керівника апарату Харківського апеляційного суду від 03 жовтня 2018 року № 04-09/94-ос ОСОБА_1 призначено на посаду помічника судді судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду з 03 жовтня 2018 року за строковим трудовим договором на час виконання суддею повноважень зі здійснення правосуддя в Харківському апеляційному суді, за її згодою /а.с. 28/.

03 жовтня 2018 року ОСОБА_1 ознайомлена з посадовою інструкцією помічника судді Харківського апеляційного суду, затвердженою 02 жовтня 2018 року т.в.о. керівника апарату Харківського апеляційного суду, про що свідчить її особистий підпис /а.с. 29-33/.

Наказом керівника апарату Харківського апеляційного суду від 11 липня 2019 року № 04-09/108-ос ОСОБА_1 , помічника судді судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду, переведено на посаду помічника судді судової палати з розгляду кримінальних справ Харківського апеляційного суду з 12 липня 2019 року за строковим трудовим договором на час виконання суддею повноважень зі здійснення правосуддя в Харківському апеляційному суді, за її згодою /а.с. 36/.

Таким чином, ОСОБА_1 , займаючи посаду помічника судді, є суб'єктом декларування, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Упродовж семи днів після подання декларації суб'єкт декларування має право подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів (абз. 1 ч. 4 ст. 45).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12 березня 2020 року на всій території України установлено карантин.

Законом України від 17 березня 2020 року № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» Розділ XIII Прикінцеві положення Закону № 1700-VII доповнено пунктом 2-1 такого змісту:

«2-1. Встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня < >».

Таким чином, строк подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлений до 01 червня 2020 року.

Як установлено судовим розглядом, 11 червня 2020 року о 23:29:21 годині ОСОБА_1 подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII) /а.с. 17-19, 41/.

Послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» посвідчують ту обставину, що до 11 червня 2020 року притягуваною не вчинялося будь-яких дій, спрямованих на подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік у строк до 01 червня 2020 року /а.с. 17-19/.

Таким чином, судовим розглядом установлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік (2019) подана ОСОБА_1 із порушенням визначеного Законом № 1700-VII строку.

У якості поважних причин, що завадили ОСОБА_1 вчасно подати декларацію, останньою надано копію медичної документації стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та скрін-шоти про вчинені дії щодо входу на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції.

Суд критично ставиться до визначеного притягуваною у якості поважних причин, що обумовили несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до 01 червня 2020 року шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, оскільки медична документація стосується періоду часу листопад 2020 року, а оглянуті судом у судовому засіданні електронні докази (скрін-шоти) посвідчують ту обставину, що дії щодо входу на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції здійснювалися ОСОБА_1 вже після 01 червня 2020 року, тобто поза межами законодавчо установленого строку для подання декларації.

Таким чином, будь-яких обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 своєчасно подати означену декларацію у встановлений законом строк, останньою не наведено, жодних доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 суду не надано.

Згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У примітці до зазначеної статті визначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону № 1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 592 від 12 жовтня 2020 року /а.с. 6-12/; наказом т.в.о. керівника апарату Харківського апеляційного суду від 03 жовтня 2018 року № 04-09/94-ос «Про призначення ОСОБА_1 на посаду помічника судді» /а.с. 28/; посадовою інструкцією помічника судді Харківського апеляційного суду /а.с. 29-33/; реєстром послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», вчинених ОСОБА_1 у період часу з 01 жовтня 2016 року до 17 серпня 2020 року /а.с. 17-19/; роздруківкою відомостей з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо поданої ОСОБА_1 у 2020 році декларації /а.с. 41/; повідомленням начальника відділу кадрового забезпечення та державної служби Харківського апеляційного суду від 15 червня 2020 року № 05-36/52/2020 Національного агентства з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування /а.с. 16/; поясненнями, наданими в судовому засіданні притягуваною.

За відсутності підстав для звільнення ОСОБА_1 від відповідальності за вчинене

правопорушення, суд кваліфікує дії останньої за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення.

Разом з тим, суд вважає необхідним зазначити наступне.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06 вересня 2016 року № 19 затверджено Порядок перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону № 1700-VII та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15 листопада 2016 року за № 1479/29609 (далі - Порядок № 19).

Цей Порядок визначає процедуру перевірки державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, а також юридичними особами публічного права (органами, в яких працює (працював або входить чи входив до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності, відповідних громадських рад, рад громадського контролю, утворених при державних органах) суб'єкт декларування) факту подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності, відповідних громадських рад, рад громадського контролю, утворених при державних органах), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Закону № 1700-VII , а також процедуру повідомлення відповідним органом Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій. Перевірка факту подання відповідно до Закону декларацій особами, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 3 Закону, здійснюється у порядку, визначеному Національним агентством з питань запобігання корупції (п. 1).

Пунктом 3 Порядку № 19 унормовано, що перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, або інший структурний підрозділ такого органу, визначений керівником органу.

Керівник відповідного органу, визначає порядок взаємодії відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб'єктів декларування, у яких виник обов'язок подати декларації відповідно до вимог Закону.

Відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, а також Національне агентство у випадках, визначених Законом, перевіряє факт подання декларацій у такі строки:

1) щорічні декларації суб'єктів декларування - протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій < > (п. 4).

Відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб'єкти декларування, перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (п. 5).

У випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб'єкти декларування, повідомляє про це Національне з питань запобігання корупції упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) (п. 6).

Як посвідчується матеріалами справи, 15 червня 2020 року начальником відділу кадрового забезпечення та державної служби Харківського апеляційного суду на виконання вимог п. 6 Порядку № 19 сформовано повідомлення (за формою Додатку 1 Порядку № 19), яким відповідно до вимог частини другої статті 49 Закону № 1700-VII Національне агентство з питань запобігання корупції повідомлено про встановлення факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік /а.с. 16/.

Відтак, враховуючи положення Порядку № 19, зокрема п.п. 3-6, суд дійшов висновку, що датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати саме дату встановлення уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції Харківського апеляційного суду факту несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, тобто 15 червня 2020 року.

Доводи, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складеному старшим оперуповноваженим в ОВС Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 12 жовтня 2020 року за № 592, стосовно дати виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, означених висновків суду не спростовують.

За приписами п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

За змістом ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З огляду на те, що правопорушення, пов'язане з корупцією, виявлено 15 червня 2020 року, а адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 надійшов до суду для розгляду 23 грудня 2020 року, тобто після спливу шестимісячного строку, визначеного ч. 4 ст. 38 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 176-2, ст.ст. 38, 247, 283 КУпАП України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за ч. 1 ст. 176-2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП - у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя - Ю.Ю. Власова