Ухвала від 19.01.2021 по справі 326/1879/20

Копія

Справа № 326/1879/20

Провадження № 2-з/326/1/2021

УХВАЛА

про забезпечення доказів

19 січня 2021 року м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Каряка Д.О.,

при секретарі Кузякіної К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк» про забезпечення доказів,

ВСТАНОВИВ:

АТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк» звернувся до суду з заявою в якій просить витребувати від Приморської державної нотаріальної контори спадкову справу № 138/2017 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування заяви вказується, що 28.11.2007 між ВАТ «Державний ощадний банк України» і ОСОБА_1 був укладений Кредитний договір № 134, на підставі якого йому був наданий кредит в сумі 500 000 грн. зі сплатою 14% річних за користування кредитом на споживчі потреби терміном повернення не пізніше 27.11.2014. Свої зобов'язання за кредитним договором позичальник належним чином не виконував. Рішенням Приморського районного суду Запорізької області від 08.09.2009 задоволено позов АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 . Стягнуто з ОСОБА_1 , 1971 року народження, та ОСОБА_2 , 1971 року народження в солідарному порядку на користь ВАТ «Державний ощадний банк України» заборгованість за кредитним договором № 134 від 28.11.2007 в розмірі 562 839 грн. 74 коп., судові витрати по сплаті судового збору 1700 грн., інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи - 30 грн. Всього 564 569 грн. 74 коп.

Відповідно до листа Приморського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 17.08.2017 за даними Державного реєстру актів цивільного стану виявлено актовий запис про смерть № 10404 від 29.06.2017, складений відділом державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у м. Києві, на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У зв'язку із смертю позичальника АТ «Ощадбанк», надіслав на адресу Приморської державної нотаріальної контори заяву з вимогою до спадкоємців, що прийняли або будуть приймати спадщину померлого ОСОБА_1 , задовольнити вимоги кредитора - АТ «Державний ощадний банк України» щодо сплати кредитного боргу в сумі 550 758,67 грн.

На адресу заявника надійшов лист Приморської державної нотаріальної контори від 18.10.2019, в якому зазначено, що претензія АТ «Ощадбанк» від 04.09.2017 до спадкоємців померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 була отримана Приморською державною нотаріальною конторою Запорізької області 09.09.2017, зареєстрована в книзі обліку і реєстрації спадкових справ за № 415. Заведена спадкова справа № 138/2017. Про зміст претензії було доведено до спадкоємців.

До теперішнього часу спадкоємцями померлого ОСОБА_1 претензія кредитора - АТ «Державний ощадний банк України» щодо сплати кредитного боргу за кредитним договором не виконана.

Згідно з положеннями ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Проте, з відповіді Приморської державної нотаріальної контори не вбачається, хто саме прийняв спадщину після смерті ОСОБА_1 , а отже, є належним відповідачем.

Для забезпечення повного, об'єктивного та всестороннього розгляду справи, з метою встановлення кола спадкоємців і визначення належного відповідача, необхідно отримати інформацію зі спадкової справи № 138/2017 щодо майна ОСОБА_1 , який помер, та кола осіб, що прийняли спадщину після його смерті. Проте, самостійно отримати вказані відомості заявник не має можливості, оскільки вони становлять нотаріальну таємницю.

В судове засідання представник заявника не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи у його відсутність (а.с.19).

Тому суд може розглянути справу без участі представника заявника, і на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювати фіксацію судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.

За змістом ч. 1 ст. 116 ЦПК України, суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим.

Як вбачається із поданої заяви, заявник має намір подати до суду позовну заяву про стягнення кредитної заборгованості до спадкоємців померлого ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 2 ст. 116 ЦПК України способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов'язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЦПК України заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.

Згідно з ч. 4 ст. 116 ЦПК України забезпечення доказів до подання позовної заяви здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування або за місцем, де повинна бути вчинена відповідна процесуальна дія. Забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який розглядає справу.

Частиною 4 ст. 84 ЦПК України передбачено, що суд може витребувати докази також до подання позову як захід забезпечення доказів у порядку, встановленому ст.ст. 116-118 ЦПК України.

Згідно з положенням ч. 1 ст. 84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява про забезпечення доказів підлягає задоволенню, оскільки встановлення кола спадкоємців після смерті ОСОБА_1 є утрудненим для заявника, який може набути статусу позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.116-118, 247, 258-260 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Запорізьке обласне управління АТ «Ощадбанк» про забезпечення доказів - задовольнити.

Витребувати з Приморської державної нотаріальної контори Запорізької області копію спадкової справи № 138/2017 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 .

Роз'яснити, що відповідно до ст. 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Копію ухвали направити Приморській державній нотаріальній конторі Запорізької області для виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Д.О. Каряка

Згідно з оригіналом: суддя Д.О. Каряка

19.01.2021 .

Попередній документ
94243400
Наступний документ
94243402
Інформація про рішення:
№ рішення: 94243401
№ справи: 326/1879/20
Дата рішення: 19.01.2021
Дата публікації: 21.01.2021
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Приморський районний суд Запорізької області
Категорія справи: Окремі процесуальні питання; Заява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Зареєстровано (17.12.2020)
Дата надходження: 17.12.2020
Розклад засідань:
19.01.2021 15:30 Приморський районний суд Запорізької області
Учасники справи:
головуючий суддя:
КАРЯКА Д О
суддя-доповідач:
КАРЯКА Д О
заявник:
АТ "Державний ощадний банк України"