Справа № 404/8237/20
Номер провадження 3/404/3049/20
19 січня 2021 року Суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда Завгородній Євген Віталійович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, які були направлені з Кропивницького ВП ГУ НП в Кіровоградській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , пенсіонера, проживаючого по АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В провадження Кіровського районного суду м. Кіровограда надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ №047545, 30.11.2020 року об 11 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 вчинив сварку, в ході якої висловлювався грубою нецензурною лайкою та образливими словами відносно доньки ОСОБА_2 , за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В редакції протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №047546, 29.11.2020 року об 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 вчинив сварку, в ході якої висловлювався грубою нецензурною лайкою та образливими словами відносно доньки ОСОБА_2 , за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровоград від 24.12.2020 року дані адміністративні матеріали об'єднано в одне провадження.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом направлення смс-повістки. Також під час складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення його повідомлено про місце розгляду справи.
Крім того, на офіційному сайті Кіровського районного суду м.Кіровограда (https://kr.kr.court.gov.ua/sud1109/), в розділі «Громадянам» у вкладці «Список судових справ, призначених до розгляду» з моменту призначення справи до розгляду було зазначено дату, час та місце розгляду справи. При цьому ОСОБА_1 клопотання про відкладення судового засідання не подав, причини неявки не повідомив.
Відповідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозицією ст. 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за насильство в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілої особи, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї. З наведеного убачається, що об'єктивна сторона правопорушення передбачає наявність обов'язкових складових: діяння - вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного, економічного характеру та наслідків у вигляді настання /або можливості настання/ шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілої.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 , про факт заподіяння шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілій, чи можливості такого заподіяння, свідчить про відсутність однієї зі складових об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, оскільки у вказаному протоколі лише зазначено, що порушник вчинив домашнє насильство психологічного характеру. В той час як із матеріалів адміністративного провадження вбачається наступне.
Згідно інформації за повідомленням по лінії «102» від 30.11.2020 року ОСОБА_2 повідомила, що її батько ОСОБА_1 виганяє потерпілу з дитиною з дому.
ОСОБА_1 в письмових поясненнях вказує, що сварка виникла між ним та його донькою і онукою через те, що останні не виконують жодної хатньої роботи та вчиняють дії спрямовані на виселення ОСОБА_1 з будинку, власником якого він являється.
ОСОБА_3 в письмових поясненням вказує, що її дідусь ОСОБА_1 під час сварки почав штовхати її матір, тобто ОСОБА_2 .
В письмових поясненнях ОСОБА_2 вказує, що її батько накинувся на неї з «дрючком» та виганяв її за ворота будинку, тобто дії ОСОБА_1 містять фізичний вплив та мають ознаки злочинів, передбачених ст.ст. 125-127, 162 КК України, а отже виключає ст. 173-2 КУпАП.
Таким чином, дільничний офіцер поліції ОСОБА_4 не зробив повний перелік всіх процесуальних дій спрямованих на те, щоб провести повний аналіз наданих потерпілою пояснень, склавши тільки протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В такому випадку, аналізуючи у своїй сукупності всі зібрані по справі матеріали адміністративного провадження, не прийнято жодного процесуального рішення про те, на підставі яких доказів уповноважена службова особа дійшла висновку про наявність в діях порушника саме насильства в сім'ї.
На підставі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ретельно дослідивши матеріали адміністративного провадження, вважаю, що передчасним буде вирішувати по суті та приймати постанову з остаточним процесуальним рішенням у цій справі про адміністративне правопорушення, а тому вважаю необхідним направити копію постанови прокурору для вирішення питання про порушення кримінальної справи та організації її розслідування відносно ОСОБА_1 .
В зв'язку з даними обставинами, відповідно до ст. 253 КУпАП направляю матеріали адміністративного провадження відносно ОСОБА_1 до Кропивницького ВП ГУ НП в Кіровоградській області для належного доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 9, 173-2, 253, 283-285 КУпАП, -
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 повернути до Кропивницького ВП ГУ НП в Кіровоградській області для належного доопрацювання.
Копію постанови направити керівнику Кіровоградської місцевої прокуратури для вирішення питання про порушення кримінальної справи та організації її розслідування.
При повторному направлені адміністративного матеріалу до суду після доопрацювання слід враховувати строки, передбачені ст.ст. 38, 277 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Є. В. Завгородній