"18" січня 2021 р. Справа № 363/4161/20
Іменем України
18 січня 2021 року суддя Вишгородського районного суду Київської області Котлярова І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Вишгородського відділу поліції ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 04.11.2020р. серія АПР 18 № 203319, гр. ОСОБА_1 , на протязі року ухиляється від виконання, передбачених законодавством, обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання і виховання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зловживає алкоголем, має неналежні умови проживання, чим порушує ст. 150 Сімейного кодексу України. Тим самим здійснила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення з долученими до нього доказами, приходить до наступних висновків.
Зі змісту ст.ст. 245, 248 КУпАП випливає, що одним із основних завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи, рівність всіх громадян перед законом і органом, що розглядає справу.
Згідно із ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вирішує питання, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, зокрема час вчинення адміністративного правопорушення. Відсутність у протоколі обов'язкових реквізитів, перелік, яких міститься у ст. 256 КУпАП, не тільки обмежує права особи, відносно якої складається протокол, регламентовані ст. 268 КУпАП, а й унеможливлює розгляд справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - п'ятій цієї статті.
Так, протокол про адміністративне правопорушення, всупереч нормам ст. 256 КУпАП, не містить в собі відомостей щодо часу вчинення адміністративного правопорушення або часу виявлення такого правопорушення.
Відсутність вказаної інформації унеможливлює правильне вирішення даної справи, з урахуванням приписів ст. 38 КУпАП щодо накладення адміністративного стягнення у разі доведення провини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши наявні матеріали справи, вважаю необхідним вказану справу повернути до Вишгородського відділу поліції ГУ НП в Київській області для належного оформлення.
Керуючись ст. 245, 256, 278 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, повернути до Вишгородського відділу поліції ГУ НП в Київській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І.Ю. Котлярова