Справа № 263/13835/20
Провадження № 3/263/344/2021
19 січня 2021 року місто Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Ікорська Єлізавета Сергіївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Центрального ВП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює продавцем на ринку «Каліфорнія», проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 44-3 КУпАП,
До Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП.
У протоколі від 03 листопада 2020 року серії ВАБ № 074102 зазначено, що ОСОБА_1 03 листопада 2020 року о 14 год. 30 хв., знаходячись за адресою: вул. Митрополитська, буд. 98 місто Маріуполь, на ринку «Каліфорнія», порушила п. 1,2,3 постанови Головного державного санітарного лікаря № 32 та постанову Кабінету Міністрів України № 641, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з'явилась, про день та час була сповіщена, про причини не явки суд не повідомила, клопотань про розгляд справи без її участі чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом, від неї не надходило.
Отже, враховуючи обставини неявки у судові засідання ОСОБА_1 , якій було відомо про складання відносно неї протоколу про адміністративне правопорушення та направлення складених матеріалів до суду, повідомлення про місце та час судового розгляду, дають підстави стверджувати про неналежне здійснення нею своїх процесуальних прав і виконання процесуальних обов'язків.
За зазначених обставин, вважаю, що ОСОБА_1 була повідомлена про день, час та місце розгляду справи, у зв'язку з чим згідно зі ст. 268 КУпАП справа розглянута на підставі матеріалів, які маються у справі.
Суд, дослідивши письмові пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, та матеріали адміністративної справи, приходить до наступних висновків.
Так 19 листопада 2020 року постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП повернутий до Центрального ВП для усунення недоліків, оскільки в протоколі не зазначено, в чому полягало порушення постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року та не зазначено конкретних пунктів указаної постанови, які були порушені, не зазначено об'єктивну сторону правопорушення, а саме: в чому конкретно полягає порушення ОСОБА_1
28 грудня 2020 року до Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області справа після доопрацювання була повернута. Відповідно до рапорту ст.дільничого офіцера поліції СДОПВП Центрального ВП ГУНП в Донецькій області Шведова О. помилки в протоколі про адміністративне правопорушення стались через власну необачність співробітника поліції, оскільки громадянка, на яку був складений протокол, вела себе агресивно, а дописки в протоколі про адміністративне правопорушення після його складання не допускаються.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст. 44-3 КУпАП встановлено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Норма статті 44-3 КУпАП носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути зазначено, які саме статті, пункти правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» порушено.
У протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначено, в чому полягало порушення постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року, та не зазначено конкретних пунктів указаної постанови, які були порушені.
Крім цього, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про порушення постанови Головного державного санітарного лікаря України № 32 від 02 червня 2020 року, а саме - пункти 1, 2, 3.
Зазначеною постановою внесено зміни до Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах громадського харчування на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), шляхом викладення їх в редакції, зазначеній в постанові.
Разом з цим, у протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не зазначено, в чому полягало порушення постанови Головного державного санітарного лікаря України № 32 від 02 червня 2020 року, з урахуванням того, що адміністративне правопорушення, згідно з протоколом, вчинено на території ринку.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
Постанова Жовтневого районного суду міста Маріуполя від 19 листопада 2020 року про усунення недоліків взагалі виконана не була, недоліки усунуті не були, а орган, який склав протокол, переклав на суд доведення вини правопорушника, формально відписавшись, що не може усунути недоліки, оскільки не може здійснити виправлення в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення - є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги, обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Тому, вивчивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши та зіставивши їх між собою та в сукупності, приходжу до висновку, що суд немає реальної можливості дати оцінку неповно зібраним доказам щодо обставин справи, які є істотними для вирішення адміністративної справи.
При цьому очевидно, що і сам протокол про адміністративне правопорушення є очевидно недопустимим доказом.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому усі викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) приймає рішення на підставі досліджених доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до ст. 8 КУПАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази у сукупності між собою, суд приходить до висновку про те, що достатніх доказів для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, у діях ОСОБА_1 не встановлено, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 44-3, 221, 247, 251, 254, 256, 283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя.
Суддя Є.С. Ікорська