Рішення від 18.01.2021 по справі 360/4506/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

18 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4506/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у порядку спрощеного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області № 124050001972 від 06.02.2020 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу;

зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди роботи з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП "Шахта "Комсомольська" ДП "Антрацит" в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного з повним робочим днем під землею; та з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ "Ровеньківське" виробничого об'єднання "Ровенькиантрацит" в якості гірничого підземного з повним робочим днем під землею, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.02.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 04.02.2020 ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку згідно з ч.3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області № 124050001972 від 06.02.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку у зв'язку з відсутністю на день звернення необхідного пільгового стажу.

В рішенні відповідач зазначив, що відповідно до даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування у ОСОБА_1 наявний пільговий стаж з 01.01.1999 по 16.11.1999, з 06.12.1999 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 23.03.2004, з 29.03.2004 по 23.04.2006, з 09.01.2007 по 29.10.2011, з 07.11.2011 по 20.07.2012, з 30.07.2012 по 31.03.2013, з 01.04.2013 по 30.09.2014, з 01.05.2015 по 30.05.2015, з 01.06.2015 по 30.07.2015, з 01.08.2015 по 23.11.2015, з 01.12.2015 по 22.07.2016, з 01.08.2016 по 29.12.2016, з 01.01.2017 по 03.02.2017, який складає 16 років 7 місяців 25 днів. До пільгового стажу заявника не зараховано за записами трудової книжки періоди роботи з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП "Шахта "Комсомольська" ДП "Антрацит" в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного; з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ "Ровеньківське" виробничого об'єднання "Ровенькиантрацит" в якості гірничого підземного, у зв'язку з неможливістю визначити повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля. Уточнюючу довідку відповідно до п. 20 Порядку № 637 не надано (підприємство знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється українською владою), інформація про атестацію робочих місць за умовами праці відсутня (записи про атестацію робочих місць в трудовій книжці не проведено, витяги із наказів про атестацію робочих місць до трудової книжки не додано).

Позичач вважає, що відповідачем необгрунтовано та з порушенням норм законодавства не здійснено зарахування до його пільгового стажу періодів його роботи на підземних роботах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та відмовлено в призначенні пенсії.

Ухвалою суду від 23.11.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Відповідач позов не визнав, надав 29.12.2020 через канцелярію суду відзив на позовну заяву (а.с.103-105), відповідно до якого позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на наступне.

04 лютого 2020 року до управління надійшла заява від ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви були долучені наступні документи: паспорт; ідентифікаційний номер; трудова книжка серія НОМЕР_1 ; диплом про навчання НОМЕР_2 від 01.07.1992; військовий квиток серія НОМЕР_3 від 01.07.1992; довідка від 03.02.2020 № 934-5000263467 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

За наданими документами загальний стаж роботи складає 25 років 10 місяців 9 днів, в тому числі страховий пільговий стаж складає 16 років 07 місяців 25 днів, який враховано за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно записів трудової книжки позивача, до страхового пільгового стажу не враховано періоди з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит», в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного; з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ «Ровеньківське» виробниче об'єднання «Ровенькиантрацит», в якості гірничого підземного, у зв'язку з неможливістю визначити повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля. Будь-які уточнюючі довідки та інформація про атестацію робочих місць за умовами праці, ОСОБА_1 до управління не надавалися.

06 лютого 2020 року винесено рішення № 124050001972 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання не прибули до суду, розгляд справи просили проводити без їх участі.

Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, відповідно до довідки від 03.02.2020 № 934-5000263467 (фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) (а.с.5-8).

04 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з заявою позивачем було надано такі документи: паспорт; ідентифікаційний номер; трудова книжка серія НОМЕР_1 ; диплом про навчання № НОМЕР_5 від 01.07.1992; військовий квиток серія НОМЕР_3 від 01.07.1992; довідка від 03.02.2020 № 934-5000263467 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.74-85).

Згідно з протоколом призначення пенсії від 21.02.2020 страховий стаж позивача становить 41 років 09 місяців 08 днів, у тому числі робота за Списком №1 складає 16 років 07 місяців 25 днів, без урахування спірних періодів роботи: з 10.07.1992 по 21.11.1992; з 23.01.1995 по 27.10.1995; з 13.05.1996 по 31.12.1998; з 28.11.1995 по 20.04.1996 (а.с.71-73).

Рішенням відповідача від 06.02.2020 № 124050001972 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з абз.1 ч.3 ст.114 Закону № 1058-ІУ (а.с.9,10,86,87).

Вказане рішення відповідач обґрунтовує тим, що страховий стаж роботи позивача складає 25 років 10 місяців 9 днів, в тому числі страховий пільговий стаж складає 16 років 07 місяців 25 днів, який враховано по спеціальному стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно записів трудової книжки позивача, до страхового пільгового стажу не враховано періоди з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит», в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного; з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ «Ровеньківське» виробниче об'єднання «Ровенькиантрацит», в якості гірничого підземного, у зв'язку з неможливістю визначити повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля. Також в рішенні зазначено про ненадання позивачем до управління будь-яких уточнюючих довідок та інформації про атестацію робочих місць за умовами праці.

Отже, відповідачу відмовлено у призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з неможливістю визначити повний робочий день позивача на підземних роботах з видобутку вугілля та відсутністю уточнюючих довідок і інформації про атестацію робочих місць за умовами праці за періоди: з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит», в якості учня гірничого підземного, гірничого підземного; з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ «Ровеньківське» виробниче об'єднання «Ровенькиантрацит», в якості гірничого підземного.

Згідно з записами трудової книжки позивача НОМЕР_1 позивача 10.07.1992 прийнято учнем гірничого підземного з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит»; 16.09.1992 позивача переведено гірничим підземним з повним робочим днем та 21.11.1992 звільнено; 23.01.1995 позивача прийнято гірничим підземним з повним робочим днем у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит» та 27.10.1995 звільнено; 13.05.1996 - прийнято гірничим підземним з повним робочим днем під землею у ВП «Шахта «Комсомольська» ДП «Антрацит»; 11.10.1996 позивача переведено гірничим очисного забою з повним робочим днем під землею, Шахта Комсомольська перейменовано в ДВАТ Шахта Комсомольська; 05.08.1997 за результатами атестації робочого місця за умовами праці підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за Списком №1; 16.11.1999 позивача звільнено; з 28.11.1995 по 20.04.1996 позивач працював в ШУ «Ровеньківське» виробниче об'єднання «Ровенькиантрацит», в якості гірничого підземного 2 розряду, на підставі наказу №748 від 04.09.1997 за результатами атестації робочих місць підтверджено право перехода на пенсію за Списком №1 (а.с.11-16).

Спірним питанням при розгляді справи є правомірність рішення Пенсійного органу щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з абзацом першим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Згідно зі статтею 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.1992 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, надає допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії (абзац четвертий пункту 3.3 ІІІ "Підготовка і подання документів для призначення пенсій" Порядку № 21-1).

З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви разом з поданими документами зобов'язаний повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви відсутніх документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, яких не вистачає для призначення пенсії, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Прийняти рішення про відмову в призначенні пенсії через відсутність необхідних документів орган, що призначає пенсію, має право виключно після надання особі тримісячного строку на подачу відсутніх документів з дня прийняття заяви та за умови, якщо протягом такого строку особа не надасть необхідні відсутні документи.

Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991, що діяв до 11.03.1994, Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994, що діяв до 16.01.2003, передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають «1010300а-11717 Горнорабочие подземные», «1010300а-11717 Гірники підземні».

Отже, професія та посада позивача у спірні періоди віднесена до вищевказаних Списків.

Трудова книжка позивача містить запис від 05.08.1997 щодо проведеної атестації за Списком №1, що є достатнім підтвердженням проведення атестації, а також запис щодо проведеної атестації робочих місць за Списком №1 на підставі наказу №748 від 04.09.1997, проте вказаний запис зроблено, коли позивач у цей час працював гірничим очисного забою.

З цього приводу та посилань відповідача на відсутнсть атестації робочих місць, суд зазначає таке.

Особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, де з вини власника не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-XII.

Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

За непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць відповідальність покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому, контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові від 19 лютого 2020 року Великою Палатою Верховного Суду у справі № 520/15025/16-а.

Щодо посилань відповідача на відстуність уточнюючих довідок, оскільки трудова, книжка позивача не містить повних даних щодо пільгового характеру роботи позивача, суд зазначає таке.

Уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.

При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону №1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Враховуючи наведене, суд вважає, що спеціальний трудовий стаж позивача не повинен підтверджуватись уточнюючими довідками, а тому наявні відомості визначають право позивача на зарахування до його страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії спірного періоду роботи.

Дослідженням трудової книжки позивача вбачається, що у ній наявні всі необхідні записи щодо роботи позивача на пільгових умовах у спірні періоди, а отже спеціальний трудовий стаж позивача не повинен підтверджуватись уточнюючими довідками, тому доводи відповідача щодо необхідності надання уточнюючих довідок судом до уваги не беруться.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Старобільського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Луганської області № 124050001972 від 06.02.2020, зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП "Шахта "Комсомольська" ДП "Антрацит", з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ "Ровеньківське" виробничого об'єднання "Ровенькиантрацит" та повторно розглянути заяву позивача від 04.02.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що "…повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах".

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Ухвалою суду від 07.12.2020 відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 840,80 грн до ухвалення судового рішення в даній справі.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 840,80 грн стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Луганської області № 124050001972 від 06.02.2020 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно зі ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", періоди роботи: з 10.07.1992 по 21.11.1992, з 23.01.1995 по 27.10.1995, з 13.05.1996 по 31.12.1998 у ВП "Шахта "Комсомольська" ДП "Антрацит"; з 28.11.1995 по 20.04.1996 в ШУ "Ровеньківське" виробничого об'єднання "Ровенькиантрацит", та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.02.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян