Ухвала від 19.01.2021 по справі 300/36/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"19" січня 2021 р. справа № 300/36/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області,

про визнання дій незаконними, скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та зобов'язання виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу, здійснити виплату згідно листків непрацездатності, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 05.01.2021 звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ НП в Івано-Франківській області, у якій просить: визнати незаконними дії відповідача і скасувати наказ №1598 від 04.12.2020 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівника конвойної служби УПД ГУНП»; зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу; зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 виплату по листках непрацездатності.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу десятиденний термін з дня вручення (отримання) копії ухвали для усунення виявлених суддею недоліків, шляхом зазначення у позовній заяві ідентифікаційного коду юридичної особи - відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; подання документу про сплату судового збору в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок, або доказів, що підтверджують наявність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, визначених Законом України "Про судовий збір" (окрім пунктів 1, 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI); подання виконаної у належній якості копії колективної заяви; подання примірника позовної заяви разом з усіма долученими до неї документами для направлення їх відповідачу.

На виконання вимог ухвали суду, 14.01.2021 позивачем подано заяву, до якої долучено примірник позовної заяви для направлення її відповідачу, належним чином оформлену копію колективної заяви та копію посвідчення учасника бойових дій. При цьому, у позовній заяві ОСОБА_1 вказав на наявність підстав для звільнення його від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви як учасника бойових дій, на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Розглянувши уточнюючу позовну заяву та письмові докази, долучені позивачем, судом встановлено, що описані в ухвалі суду від 11.01.2021 недоліки позову ОСОБА_1 усунуто частково, що вбачається з такого.

Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" встановлюються пільги щодо сплати судового збору.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Дана стаття встановлює пільги щодо сплати судового збору, в тому числі і для певних категорій фізичних осіб.

Зокрема, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях згідно пунктів 8, 9, 10 звільняються: особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю; позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, законодавцем не визначено конкретного переліку категорій справ чи спорів для цих осіб.

Натомість, відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняється окремо визначена категорія осіб - учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України виключно у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Окрім цього, як вбачається з конструкції пунктів частини 1 статті 5 Закону, законодавець передбачив пільги по сплаті судового збору як для невизначеного кола осіб в певних категоріях спорів (пункти 1, 2, 3, 4, 5, 6, 14, 16), так і для спеціальних суб'єктів у встановлених випадках.

Зазначене, а також те, що пункт 13 за своїм змістом суттєво відрізняється від пунктів 8, 9, 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", зумовлює необхідність системного тлумачення даного пункту судом в своїй правозастосовній діяльності. Сутність системного тлумачення полягає у встановленні та дослідженні за допомогою прийомів і правил, розроблених юридичною наукою на підставі вчення про системність права, правових зв'язків норми права, що тлумачиться, з іншими правовими нормами, особливо тими, які регулюють однакові або однорідні суспільні відносини. Найбільш поширеними способами тлумачення є філологічне (граматичне, мовне) тлумачення закону, яке полягає у виясненні змісту його положень з допомогою правил філології і досягнень філологічної науки, а також логічне, що полягає в застосуванні логічних прийомів, законів формальної логіки.

За загальним правилом, всі судові справи безпосередньо пов'язані з порушенням прав осіб, які звертаються до суду, оскільки завданням судового захисту є поновлення порушених, невизнаних або оспорюваних прав.

За таких обставин, враховуючи вищезгадану відмінність пунктів частини 1 статті 5 Закону, встановлення Законом конкретного переліку спеціальних суб'єктів, на переконання судді, наведене в нормативно-правовому акті формулювання "у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав" безпосередньо пов'язує пільги щодо сплати судового збору саме зі статусом особи, яка звертається до суду.

Отже, Законом України "Про судовий збір" звільнення від сплати судового збору осіб, які мають такий статус, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (пункт 19 частина 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").

У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону. Серед них немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору, зокрема, з вимогою про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі №9901/311/19 в провадженні №11-795заі19 та в ухвалах Великої Палати Верховного Суду від 13.04.2020 і 06.05.2020 справі №9901/70/20 в провадженні №11-128заі20.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).

Таким чином, з системного аналізу та структури положень Закону України "Про судовий збір" вбачається, що учасник бойових дій звільняється від сплати судового збору виключно при зверненні до суду за захистом своїх прав саме як учасника бойових дій. Однак заявлені позивачем позовні вимоги пов'язані з порушенням його прав, не як учасника бойових дій, а як звільненого зі служби в поліції майора .

Тобто в даному випадку, правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за звернення до суду із вимогою про скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" немає.

Враховуючи бездіяльність позивача щодо належного та повного усунення всіх виявлених суддею недоліків, на підставі пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява підлягає поверненню позивачу.

Частиною 5 вказаної статті встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Згідно з приписами частини 8 статті 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись статями 169, 243, 248, 294, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій незаконними, скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності та зобов'язання виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу, здійснити виплату згідно листків непрацездатності, - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Копію цієї ухвали, разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами, невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.