14 січня 2021 року Справа № 280/3620/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) до Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Інтеркультурна, 191, код ЄДРПОУ 00240106), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі -
У провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - позивач) до Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд: надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 4916349,78 грн. за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач має узгоджений податковий борг у розмірі 4916349,78 грн., самосійно який не сплачений. Зважаючи на відсутність у відповідача коштів на рахунках, наявні підстави для надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 25.06.2020 надав до суду відзив (вх.. №29530), відповідно до якого зазначає, що Наказом Фопду державного маііпа України від 03.12.2019 №1211 прийнято рішення про приватизацію єдиного майновою комплексу Державною підпрікмсгва «Мелітопольський завд «Гідромаш» шляхом продажу на аукціоні з умовами. Відповідно до ст..12, 4Закону України «Про приватизацію державногота комунального майна» встановлено, що з дня прпйняттяя рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунальною підприємства або пакета акцій (частки) господарською товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права щодо списання основних засобів, що мають залишкову вартість, безоплатної передачі та реалізації майна для погашення заборгованості, передачі майна в управління. З урахуванням вимог п.95.9 ст. 95 Податкового кодексу України податкий органом зобов'язаний звернутися до Фонду державного майна України за отриманням згоди на продаж майна відповідача. У задоволенні позову просить відмовити. Додаткові письмові пояснення надано 30.11.2020 (вх.. №57977).
Ухвалою суду від 03.06.2020 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 25.06.2020.
Ухвалою суду від 25.06.2020 залучено до участі у справі у якості третої особи Фонд державного майна України, підготовче засідання відкладено на 25.08.2020.
Ухвалою суду від 25.08.2020 зупинено провадження у справі до 06.10.2020 для надання сторонам часу для примирення.
Протокольною ухвалою суду від 06.10.2020 провадження у справі поновлено, підготовче засідання відкладено на 20.10.2020.
20.10.2020 представником позивача подано клопотання про продовження строку підготовчого провадження.
Ухвалою суду від 20.10.2020 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі строком на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 12.11.2020.
Ухвалою суду від 12.11.2020 відкладено розгляд справи, підготовче засідання призначено на 01.12.2020.
Ухвалою суду від 01.12.2020 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 08.12.2020
У судове засідання 08.12.2020 представники сторін не з'явилися, заяв та клопотань до суду не надали.
Ухвалою суду від 08.12.2020 відкладено розгляд справи на 23.12.2020.
У зв'язку з перебуванням судді Запорізького окружного адміністративного суду Артоуз О.О. у відпустці з 22.12.2020 по 06.01.2021 (довідка №02-35/21/03 від 11.01.2021) розгляд справи перенесено на 14.01.2021, про що повідомлено сторін належним чином.
14.01.2021 представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до суду надав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з карантинними заходами в Україні.
Розглянувши подане клопотання, суд зазначає, що згідно із частиною першою статті 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання цими правами не допускається.
Частиною другою статті 131 КАС України встановлено, що учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач 05.10.2020, 11.11.2020, 30.11.2020, 13.01.2021 подавалися заяви про відкладення розгляду справи у зв'язку з карантинними заходами. При цьому відповідачем не надано доказів припинення діяльності підприємства у зв'язку з веденням карантину.
Загальнообов'язкові процесуальні правила статті 205 КАС України є певною формою реалізації гарантій особи (кожного) на звернення до суду за захистом свого порушеного права чи обмеження свобод. У них презюмується, що кожен, хто звертається до суду за захистом свого права, відповідно до принципів верховенство права, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності і відкритості судового процесу, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, буде активним учасником судового провадження, зможе безпосередньо чи опосередковано через свого представника отримати судовий захист свого права.
Правила цієї статті встановлюють умови та підстави, які спрямовані на те, щоб учасники судового процесу й, зокрема, суд не могли свавільно обмежити право особи на судовий розгляд справи по суті заявлених вимог через ухвалення будь-якого виду судового рішення, що припинить провадження у справі. Водночас правила цієї статті прописують наслідки та умови, які можуть настати для особи, яка не дотримується правил (процесу) судового провадження.
Відповідно до частини першої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини третьої вказаної статті якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки. У разі повторної неявки повідомленого належним чином відповідача в судове засідання, суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає підстави відсутності представника відповідача неповажними.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини четвертої статті 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Мелітопольський Завод «Гілромаш», код ЄДРПОУ 00240106 (надалі боржник або ДП «МЗ «Гідромаш»), зареєстровано як юридична особа 21.05.1993, про що 15.12.2004 року внесено запис в Єдиному державному реєстрі про включення відомостей про юридичну особу за № 11011200000000263, та перебуває за основним місцем обліку на обліку у Мелітопольському управлінні ГУ ДПС у Запорізькій області.
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Запорізькій області від 20.05.2020 року №29987/10/08-01-56-08 Державне підприємство «Мелітопольський Завод «Гідромаш» має податковий борг в сумі 4 916 349,78 грн., який складається з:
земельного податку з юридичних осіб - 3 741 317,39 грн.:
податку на прибуток - 170,00 грн.;
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 859 326,94 грн.;
рентна плати за користування надрами - 8 548,10 грн.;
екологічного податку - 75,91 грн. (надходження від викидів забруднюючих речовин);
військового збору - 25 447,94 грн.;
податку на доходи фізичних осіб - 281 463,50 грн.
У зв'язку із відсутністю самостійної сплати податкового боргу контролюючий орган звернувся із вказаним позовом до суду.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Щодо заборгованості з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки суд зазначає
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Відповідно до пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Відповідно до пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:
а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
б) юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Відповідачем самостійно визначено податкові зобов'язання та подано до Мелітопольської ОДПІ:
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9024481420 від 18.02.2017: по строку сплати на 29.10.2017 на загальну суму 12 828,61 грн. Самостійно боржником сплачено 12 519,15 грн. Сума зобов'язання в розмірі 309,46 грн. не була сплачена та набула статусу податкового боргу; по строку сплати на 29.01.2018 на загальну суму 12828,60 грн. Сума зобов'язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9025872640 від 20.02.2018: по строку сплати на 29.04.2018 на загальну суму 14 921,51 грн.; по строку сплати на 29.04.2018 на загальну суму 13606,09 грн.; по строку сплати на 29.07.2018 на загальну суму 14921,51 грн.; по строку сплати на 29.07.2018 на загальну суму 13606,09 грн.; по строку сплати на 29.10.2018 на загальну суму 14921,51 грн.; по строку сплати на 29.10.2018 на загальну суму 13606,09 грн.; по строку сплати на 29.01.2019 на загальну суму 14921,51 грн.; по строку сплати на 29.01.2019 на загальну суму 13 606,07 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9023689564 від 15.02.2019: по строку сплати на 29.04.2019 на загальну суму 17 220,76 грн.; по строку сплати на 29.07.2019 на загальну суму 17220,76 грн.; по строку сплати на 29.10.2019 на загальну суму 17 220,76 грн.; по строку сплати на 29.01.2020 на загальну суму 17 220,74 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9027051337 від 17.02.2020: по строку сплати на 29.04.2020 на загальну суму 19491,11 грн. Сума зобов'язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
07.02.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, рентної плати за користування надрами, земельного податку, екологічного податку.
За результатами проведеної перевірки 07.02.2018 складено акт № 97/08-01-56- 01/00240106, який був надісланий боржнику 07.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 97/08-01-56-01/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.02.2018 № 0016225601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 3247,60 грн. Податкове повідомлення - рішення направлено 14.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 19.02.2018 уповноваженій особі підприємства.
03.07.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За результатами проведеної перевірки 03.07.2018 складено акт № 609/08-01- 56-01/00240106, який був надісланий боржнику 05.07.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 609/08-01-56-01/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 12.07.2018 № 0083955601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 1020,00 грн. Податкове повідомлення - рішення 12.07.2018 направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 16.07.2018 уповноваженій особі підприємства.
12.12.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За результатами проведеної перевірки 12.12.2018 складено акт № 1481/08-01- 56-06/00240106, який був надісланий боржнику 12.12.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 1481/08-01-56-06/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 27.12.2018 № 0192675606 про застосування штрафних санкцій в розмірі 8163,65 грн. Податкове повідомлення - рішення 28.12.2018 направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 04.01.2019 уповноваженій особі підприємства.
14.03.2019 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За результатами проведеної перевірки 14.03.2019 складено акт № 241/08-01- 56-06/00240106, який був надісланий боржнику 14.03.2019 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 241/08-01-56-06/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.04.2019 № 0033525606 про застосування штрафних санкцій в розмірі 2721,22 грн. Податкове повідомлення - рішення 17.04.2019 направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 24.04.2019 уповноваженій особі підприємства.
Крім того відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України боржнику нарахована пеня: за період з 28.01.2017 по 08.12.2017 в розмірі 1 830,89 грн.; за період з 30.04.2017 по 05.11.2018 в розмірі 3 745,72 грн.; за період з 29.07.2017 по 05.11.2018 в розмірі 2 557,46 грн.;за період з 28.10.2017 по 05.11.2018 в розмірі 1 974,53 грн.;за період з 28.10.2017 по 29.01.2019 в розмірі 228,35 грн.;за період з 28.01.2019 р по 29.01.2019 в розмірі 2 187,94 грн.
Також, відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання та подав до Мелітопольської ОДПІ:
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9024481582 від 18.02.2017: по строку сплати на 29.07.2017 на загальну суму 38 641,20 грн.; по строку сплати на 29.10.2017 на загальну суму 38641,20 грн.; по строку сплати на 29.01.2018 на загальну суму 38 641,20 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9024481463 від 20.02.2017: по строку сплати на 29.07.2017 на загальну суму 32 712,00 грн. Самостійно боржником сплачено 13 330,14 грн. Сума зобов'язання в розмірі 19 381,86 грн. не була сплачена та набула статусу податкового боргу; по строку сплати на 29.10.2017 на загальну суму 32 712,00 грн.; по строку сплати на 29.01.2018 на загальну суму 32 712,00 грн. Сума зобов'язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9025872688 від 20.02.2018: по строку сплати на 29.04.2018 на загальну суму 25372,25 грн.; по строку сплати на 29.07.2018 на загальну суму 25372,25 грн.; по строку сплати на 29.10.2018 на загальну суму 25372,25 грн.; по строку сплати на 29.01.2019 на загальну суму 25372,23 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9025872838 від 20.02.2018: по строку сплати на 29.04.2018 на загальну суму 38641,20 грн.; по строку сплати на 29.07.2018 на загальну суму 38641,20 грн.; по строку сплати на 29.10.2018 на загальну суму 38641,20 грн.; по строку сплати на 29.01.2019 на загальну суму 38641,20 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9026209816 від 19.02.2019: по строку сплати на 29.04.2019 на загальну суму 22748,47 грн.; по строку сплати на 29.07.2019 на загальну суму 22748,47 грн.; по строку сплати на 29.10.2019 на загальну суму 22 748,47 грн.; по строку сплати на 29.01.2020 на загальну суму 22 748,47 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9026204154 від 19.02.2019: по строку сплати на 29.04.2019 на загальну суму 6 713,91 грн.; по строку сплати на 29.07.2019 на загальну суму 6713,91 грн.; по строку сплати на 29.10.2019 на загальну суму 6713,91 грн.; по строку сплати на 29.01.2020 на загальну суму 6 713,90 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки № 9029045520 від 19.02.2020: по строку сплати на 29.04.2020 на запільну суму 25749,80 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
21.09.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
За результатами проведеної перевірки 21.09.2018 складено акт № 1638/08-01- 57-06/00240106, який був надісланий боржнику 24.09.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 1638/08-01-57-06/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 18.10.2018 № 0059405706 про застосування штрафних санкцій в розмірі 12212,49 грн. Податкове повідомлення - рішення 18.10.2018 направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 24.10.2018 уповноваженій особі підприємства.
Крім того відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України боржнику нарахована пеня: за період з 28.01.2017 по 05.12.2017 в розмірі 838,46 грн.; за період з 30.04.2017 по 05.12.2017 в розмірі 576,74 грн.; за період з 29.07.2017 по 05.12.2017 в розмірі 1 403,91 грн.; за період з 29.07.2017 по 05.12.2017 в розмірі 130,42 грн.; за період з 28.10.2017 по 05.12.2017 в розмірі 482,44 грн.
Таким чином, сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки становить 859 326,94 грн.
Щодо податкового боргу з земельного податку суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання та подав до Мелітопольської ОДПІ:
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9024480349 від 20.02.2017: - по строку сплати на 30.06.2017 на суму 45486,47 грн. Самостійно боржником було сплачено 21775,27 грн. Сума зобов'язання в розмірі 23711,20 грн.; по строку сплати на 30.07.2017 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.08.2017 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.09.2017 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.10.2017 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.11.2017 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.12.2017 на суму 45 486,47 грн.; по строку сплати на 30.01.2018 на суму 45486,48 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9025872334 від 20.02.2018: по строку сплати на 02.03.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.03.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.04.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.05.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.06.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.07.2018 на суму 45 486,47 грн.; по строку сплати на 30.08.2018 року на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.09.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.10.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.11.2018 на суму 45486,47 грн.; по строку сплати на 30.01.2019 на суму 45486,48 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9026872360 від 19.02.2019: по строку сплати на 02.03.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.03.2019 на суму 136459,42 грн. Сума зобов'язання не була сплачена та набула статусу податкового боргу; по строку сплати на 30.04.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.05.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.06.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.07.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.08.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.09.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.10.2019 року на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.11.2019 на суму 136459,42 грн.; по строку сплати на 30.01.2020 на суму 136459,36 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9029601628 від 19.02.2020: по строку сплати на 01.03.2020 на суму 333604,59 грн.; по строку сплати на 30.03.2020 на суму 333604,59 грн.; по строку сплати на 30.04.2020 на суму 333604,59 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
07.07.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку податкової звітності ДП «МЗ Гідромаш» за результатами якої було виявлено порушення платником термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань. Відповідальність за вказане порушення передбачена п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України.
За результатами проведеної перевірки 07.07.2018 складено акт № 217/08-32- 12-02/00240106, який був надісланий боржнику 10.07.2017 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
26.07.2017 на підставі акту № 217/08-32-12-02/00240106 були винесені податкові повідомлення-рішення: № 0002831201 про застосування штрафних санкцій в розмірі 12455,16 грн.; № 002841201 про застосування штрафних санкцій в розмірі 24316,14 грн.
Податкові повідомлення-рішення були надіслані боржнику 26.07.2017 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 28.07.2017 уповноваженій особі підприємства.
На підставі акту № 97/08-01-56-01/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 14.02.2018 № 0016235601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 16759,64 грн. Податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику 14.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 19.02.2018 уповноваженій особі підприємства.
Крім того відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України боржнику нарахована пеня: за період з 30.12.2016 по 08.12.2017 5 206,54 грн.; за період з 29.01.2017 року по 08.12.2017 року 4 693,40 грн.;за період з 29.01.2017 по 30.04.2020 357,46 грн.; за період з 01.03.2017 по 30.04.2020 13 054,61 гри, за період з 31.03.2017 по 30.04.2020 12 716,02 грн.; за період з 01.05.2017 по 30.04.2020 12 366,13 грн.; за період з 01.06.2017 по 30.04.2020 12 737,24 грн.; за період з 29.06.2017 по 30.04.2020 12 402,26 грн.; за період з 30.07.2017 по 30.04.2020 12 031,39 грн.; за період з 29.08.2017 по 30.04.2020 11 672,48 грн.; за період з 29.09.2017 по 30.04.2020 5 410,31 грн.
Також, вдповідач самостійно визначив податкові зобов'язання та подав до Мелітопольської ОДПІ:
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9024481470 від 20.02.2017: по строку сплати на 30.05.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.06.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.07.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.08.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.09.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.10.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.11.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.12.2017 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.01.2018 на суму 963,76 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9024481580 від 20.02.2017: по строку сплати на 30.05.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.06.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.07.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.08.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.09.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.10.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.11.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.12.2017 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.01.2018 на суму 778,44 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9025872507 від 20.02.2018: по строку сплати на 02.03.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.03.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.04.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.05.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.06.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.07.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.08.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.09.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.10.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.11.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.12.2018 на суму 963,79 грн.; по строку сплати на 30.01.2019 на суму 963,76 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9025872448 від 20.02.2018: по строку сплати на 02.03.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.03.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.04.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.05.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.06.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.07.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.08.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.09.2018 року на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.10.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.11.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.12.2018 на суму 778,48 грн.; по строку сплати на 30.01.2019 на суму 778,44 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9026165871 від 19.02.2019: по строку сплати на 02.03.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.03.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.04.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.05.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.06.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.07.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.08.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.09.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.10.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.11.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.12.2019 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.01.2020 на суму 281,07 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9026166008 від 19.02.2019: по строку сплати на 02.03.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.03.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.04.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.05.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.06.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.07.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.08.2019 на суму 1167,72 грн. ; по строку сплати на 30.09.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.10.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.11.2019 на суму 1167,72 грн.; по строку сплати на 30.12.2019 на суму 1 167,72 грн.; по строку сплати на 30.01.2020 на суму 1167,66 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9029602360 від 19.02.2020: по строку сплати на 01.03.2020 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.03.2020 на суму 281,07 грн.; по строку сплати на 30.04.2020 на суму 281,07 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу;
податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата на земельні ділянки державної або комунальної власності) № 9029602968 від 19.02.2020: по строку сплати на 01.03.2020 на суму 1167,66 грн..; по строку сплати на 30.03.2020 на суму 1167,66 грн.; по строку сплати на 30.04.2020 на суму 1167,66 грн. Вказані суми зобов'язання не було сплачено та набули статусу податкового боргу.
Крім того відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України боржнику нарахована пеня: за період з 01.03.2017 по 30.04.2020 257,56 грн.; за період з 31.03.2017 року по 30.04.2020 року 284,80 грн.
Таким чином, сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з земельного податку становить 3741317,39 грн.
Щодо податкового боргу з рентної плати за користування надрами судом встановлено.
Відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання - подав до Мелітопольської ОДПІ
податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2017 року № 9297990853 від 05.02.2018, по строку сплати на 19.02.2017 2 690,08 грн. Самостійно боржником сплачено 2473,95 грн., сума 216,13 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
уточнюючу податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал 2017 року №9298685600 від 12.02.2018, по строку сплати на 19.02.2017, сума 2 690,14 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
уточнюючу податкову декларацію з рентної плати за 1 квартал 2018 року №9078707367 від 26.04.2018, по строку сплати на 20.05.2018, сума 1 249,25 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
податкову декларацію з рентної плати за 2 квартал 2018 року №9242128419 від 05.11.2018, по строку сплати на 06.11.2018, сума 1 145,47 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
податкову декларацію з рентної плати за 3 квартал 2018 року №9242138159 від 03.10.2019, по строку сплати на 06.11.2018, сума 963,43 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
податкову декларацію з рентної плати за 4 квартал'2018 року №9310270919 від 21.05.2020, по строку сплати на 21.02.2019, сума 956,04 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації, користування надрами для видобування корисних копалин) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
На підставі акту № 97/08-01-56-01/00240106 податковим органом було винесено податкові повідомлення-рішення від 14.02.2018: № 0016185601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 298,80 грн.; № 0016175601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 484,03 грн.
Податкові повідомлення-рішення були надіслані боржнику 14.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 19.02.2018 уповноваженій особі підприємства.
13.08.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України, було проведено камеральну перевірку податкової звітності ДП «МЗ Гідромаш» з питань своєчасності подання податкової звітності, повноти нарахування, своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з рентної плати за користування надрами.
За результатами проведеної перевірки 13.08.2018 складено акт № 769/08-01- 56-01/00240106, який був надісланий боржнику 14.08.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 769/08-01-56-01/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 01.09.2018 № 0113135606 про застосування штрафних санкцій в розмірі 538,03 грн.
Податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику 05.09.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 10.09.2018 уповноваженій особі підприємства.
Крім того боржнику за період з 18.02.2018 по 24.06.2018 нарахована пеня в розмірі 6,78 грн.
Таким чином сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з рентної плати становить 8548,10 грн.
Щодо податкового боргу з екологічного податку (надходження від викидів забруднюючих речовин) судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 240.1. ст. 240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
Відповідно п. 249.1. ст. 249 Податкового кодексу України суми податку обчислюються за податковий (звітний) квартал платниками податку.
Відповідно до ст. 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації:
Відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання - подав до Мелітопольської ОДПІ
податкову декларацію за 4 квартал 2017 року з екологічного податку № 9297989173 від 02.02.2018, по строку сплати на 19.02.2018, сума визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) 3,90 грн. Самостійно боржником сплачено 0,55 грн., сума в розмірі 3,35 грн. не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2018 року № 9078690161 від 26.04.2018, по строку сплати на 20.05.2018, сума 15,29 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
податкову декларацію з екологічного податку за 2 квартал 2018 року № 9242127075 від 05.11.2018, по строку сплати на 06.11.2018, сума 10,95 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
податкову декларацію з екологічного податку за 3 квартал 2018 року № 9242129859 від 06.11.2018, по строку сплати на 19.11.2018 сума 21,89 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
податкову декларацію з екологічного податку за 4 квартал 2018 року №9310298201 від 11.02.2019, по строку сплати на 21.02.2019, сума 10,95 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) не була сплачена та набула статусу податкового боргу;
податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2019 року №9080097031 від 22.04.2019, по строку сплати на 20.05.2019, сума 5,48 грн. визначеного зобов'язання (ряд. 4.1 декларації за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення) не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
На підставі акту № 97/08-01-56-01/00240106 було винесено податкові повідомлення-рішення від 14.02.2018: № 0016155601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 5,82 грн.;№ 0016135601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 2,18 грн.
Податкові повідомлення-рішення були надіслані боржнику 14.02.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 19.02.2018 уповноваженій особі підприємства.
Таким чином сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» по надходженню від викидів забруднюючих речовин становить 75,91 грн.
Щодо податкового боргу з податок на прибуток судом встановлено наступне.
30.03.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 75.1 ст. 75, ст. 76 Податкового кодексу України було проведено камеральну перевірку податкової звітності ДП «МЗ Гідромаш» з податку на прибуток за результатами якої було виявлено порушення п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 49.1, п.п. 49.18.3 п.49.18 ст. 49, п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України, а саме: неподання податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2017 рік.
За результатами проведеної перевірки 30.03.2018 складено акт № 298/08-01- 56-01/00240106, який був надісланий боржнику 03.04.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
На підставі акту № 298/08-01-56-01/00240106 було винесено податкове повідомлення-рішення від 17.04.2018 № 0051955601 про застосування штрафних санкцій в розмірі 170,00 грн. Податкове повідомлення-рішення було надіслано боржнику 18.04.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 23.04.2018 уповноваженій особі підприємства.
Таким чином сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з податку на прибуток становить 170,00 грн.
Щодо податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб судом встановлено наступне.
24.06.2019 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України було проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «МЗ Гідромаш» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 24.06.2019 № 388/08- 01-14-16/00240106, який було направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
На підставі акту від 24.06.2019 № 388/08-01-14-16/00240 ІОбГоловним управлінням ДФС у Запорізькій області було винесено податкове повідомлення - рішення від 31.07.2019 № 0018711306 на загальну суму 281463,50 грн., яким боржнику нарахована штрафна санкція у розмірі 266950,88 грн. та нарахована пеня у розмірі 14512,62 грн.
Податкове повідомлення - рішення направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 02.07.2019 уповноваженій особі підприємства.
Таким чином сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з податку на доходи фізичних осіб становить 281 463,50 грн.
Щодо податкового боргу з військового збору судом встановлено наступне.
На підставі акту від 24.06.2019 № 388/08-01-14-16/00240106 Головним управлінням ДФС у Запорізькій області було винесено податкове повідомлення - рішення від 31.07.2019 № 0018701306 на загальну суму 25 447,94 грн., яким боржнику нарахована штрафна санкція у розмірі 24479,44 грн. та нарахована пеня у розмірі 968,50 грн.
Податкове повідомлення - рішення направлено боржнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Згідно повідомлення про вручення лист вручено 02.07.2019 уповноваженій особі підприємства.
Таким чином сума заборгованості ДП «МЗ «Гідромаш» з військового збору становить 25447,94 грн.
Враховуючи вищевикладене, Державне підприємство «Мелітопольський Завод «Гідромаш» має податковий борг в сумі 4 916 349,78 грн.. який складається з: земельного податку з юридичних осіб - 3 741 317,39 грн.; податку на прибуток - 170,00 грн.; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 859 326,94 грн.; рентна плати за користування надрами - 8 548,10 грн.; екологічного податку - 75,91 грн. (надходження від викидів забруднюючих речовин); податку на доходи фізичних осіб - 281 463,50 грн.; військового збору - 25 447,94 грн.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку визначеному ст. 42 Податкового кодексу України.
З метою погашення податкового боргу, боржнику було направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення податкову вимогу № 2548-17 форми «Ю» від 04.08.2016 на суму 42 911,77 грн.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
ГУ ДФС у Запорізькій області з метою стягнення податкового боргу направлялись до Запорізького окружного адміністративного суду позови про стягнення податкового боргу.
27 листопада 2017 року Запорізьким окружним адміністративним судом винесено постанову по справі № 808/2572/17, якою адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області задоволено. Стягнуто з Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 25657,22 грн. Стягнуто з Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 181945,88 грн. Стягнуто з Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» плату за користування надрами у розмірі 2 616,81 грн Постанова від 27.11.2017 в апеляційному порядку не оскаржувалась, та відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень набрала законної сили 18.12.2017.
24 червня 2019 року Запорізьким окружним адміністративним судом винесено рішення по справі № 280/1782/19, яким адміністративний позов Головного управління ДФС у Запорізькій області задоволено частково. Стягнуто з Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» суму податкового боргу у розмірі 570 181,51 грн., а саме: з податку на прибуток в розмірі 170,00 грн.; надходження від викидів забруднюючих речовин у розмірі 26,64 грн.; земельного податку у розмірі 518295,59 грн.; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 46 744,15 грн., плата за користування надрами у розмірі 4 945,13 грн. Рішення від 24.06.2019 в апеляційному порядку не оскаржувалась, та набрало законної сили 25.07.2019.
В подальшому, контролюючим органом з метою виконання рішень суду та стягнення у дохід держави суми податкового боргу з Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» на адреси банків, які обслуговують боржника, контролюючим органом було направлено інкасові доручення (розпорядження) на адреси банків від 23.03.2018,11.10.2019, 16.10.2019. 05.12.2019, які були повернуті банками у зв'язку з тим, що кошти на рахунках платника відсутні та арештом рахунків боржника.
Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно до п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючою органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
06.11.2019 посадовою особою ГУ ДФС у Запорізькій області було прийняте рішення про опис майна в податкову заставу № 12825.
У відповідності до п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України податковим керуючим 07.11.2019 складено акт опису майна № 146-56-08 про опис майна у податкову заставу платника Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш», який зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна 08.11.2019 року за № 340867078 та 11.11.2019 за № 34086686. 23.12.2019 податковим керуючим складено акт опису майна № 156-56-08 про опис майна у податкову заставу платника податків Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш», який зареєстровано в Державному ресстрі обтяжень рухомого майна 28.12.2019 за № 34930122.
Відповідно до п.п. 14.1.175 ст.14 Податкового Кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений Податковим Кодексом України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку визначеному Податковим Кодексом України.
За п.п.14.1.39 ст. 14 Податкового Кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.41.1 ст.41 Податкового Кодексу України контролюючі та органи стягнення є:
контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи;
органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
За п.п.14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України;
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового Кодексу України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Нормами Податкового кодексу України встановлено порядок погашення заборгованості платників податків перед бюджетом та визначено перелік заходів, які повинен здійснити контролюючий орган для стягнення податкового боргу.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
Таким чином, факт узгодження грошового зобов'язання має наслідком обов'язок платника податку сплатити таке зобов'язання у встановлений законом строк. У свою чергу, невиконання обов'язку зі сплати узгодженого грошового зобов'язання у встановлений законом строк має наслідком включення такого зобов'язання до податкового боргу платника податків, процедура стягнення якого за загальними правилами розпочинається не раніше, ніж через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги.
Аналіз наведених вище законодавчих норм свідчить про те, що лише сукупність відповідних обставин є підставою для контролюючого органу звернутися до суду із позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, а саме: наявність податкового боргу; наявність майна платника податків, описаного у податкову заставу; відсутність коштів на рахунках платника податків в обслуговуючих банках.
Під час розгляду справи сторонами у справі не оспорюється сума заборгованості та правомірність прийняття актів опису майна.
Щодо посилання відповідача на обмеження, що встановлені у зв'язку прийняттям рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства «Мелітополсьький завод «Гідромаш» суд зазначає наступне.
Наказом Фонду державного майна України від 03.12.2019 №1211 прийнято рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» шляхом продажу на аукціоні з умовами.
Відповідачем надано Лист Фонду державного майна України від 03.12.2019 №10-21-21320, відповідно до якого повідомлено, що з дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» діють обмеження, визначені частиною четвертою та п'ятою статті 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна».
Так, згідно частини четвертої статті 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» з дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права щодо, зокрема:
списання основних засобів, що мають залишкову вартість, безоплатної передачі та реалізації майна для погашення заборгованості, передачі майна в управління;
зміни номінальної вартості або кількості акцій без зміни розміру статутного капіталу акціонерного товариства (крім банків);
прийняття рішень про збільшення або зменшення статутного капіталу, крім випадків збільшення статутного капіталу на суму збільшення вартості власного капіталу товариства (крім банків).
Суд звертає увагу, що норми статті 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» встановлюють обмеження для підприємств (товариства) та їх уповноважених органів управління. При цьому, такі обмеження не встановлені для контролюючих органів для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, реєстрація яких здійснена до прийняття рішення про приватизацію боржника.
Так, суд зазначає, що статтею 95 Податкового кодексу України встановлено порядок здійснення продажу майна, що перебуває у податковій заставі
Згідно вимог п.95.3 вказаної статті контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
При цьому, відповідно до вимог п.95.9 вказаної статті Податкового кодексу України у разі якщо продажу підлягає цілісний майновий комплекс підприємства, майно якого перебуває у державній або комунальній власності, чи якщо згідно із законодавством з питань приватизації для відчуження майна підприємства необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного контролюючого органу із дотриманням законодавства з питань приватизації. При цьому інші способи приватизації, крім грошової, не дозволяються.
Державний орган приватизації зобов'язаний організувати продаж цілісного майнового комплексу протягом 60 календарних днів з дня надходження подання контролюючого органу.
З урахуванням викладених норм, суд зазначає, що підставою для прийняття рішення контролюючим органом про погашення усієї суми податкового боргу є відповідне рішення про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
При цьому, для подальшого продажу майна відповідача необхідна попередня згода органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого здійснювати управління корпоративними правами, відтак продаж майна такого підприємства організовується державним органом приватизації за поданням відповідного контролюючого органу із дотриманням законодавства з питань приватизації.
Таким чином, отримання згоди органу приватизації або іншого державного органу, уповноваженого на продаж майна здійснюється в процесі реалізації рішення про надання дозволу на погашення боргу за рахунок продажу майна, що перебуває у заставі.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем доведено, що на час розгляду даної справи податковий борг відповідачем не сплачено, заборгованість перед бюджетом не погашена, що підтверджується матеріалами справи та не спростовано відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 43143945) до Державного підприємства «Мелітопольський завод «Гідромаш» (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Інтеркультурна, 191, код ЄДРПОУ 00240106), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Фонд державного майна України (01133, м. Київ, вул. Генерала Алмазова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - задовольнити повністю.
Надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у розмірі 4 916 349,78 грн. за рахунок майна Державного підприємства «Мелітопольський Завод «Гідромаш», код СДРПОУ 00240106, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 14.01.2021.
Суддя О.О. Артоуз