18 січня 2021 року Справа № 280/6189/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, щодо не проведення за заявою ОСОБА_1 від 22.04.2020 року перерахунку раніше призначеної пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу судді місцевого суду, відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізької області від 08.04.2020 року, виходячи з його розміру з 01.05.2019 року - 28815 грн., та з 01.01.2020 року - 63060 грн., з урахуванням інших видів грошового забезпечення.
Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 вказує, що перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років. Зазначає, що 22.04.2020 ним до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області направлено заяву про проведення перерахунку пенсійного забезпечення у зв'язку із зміною розміру посадового окладу судді місцевого суду згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізької області від 08.04.2020 року. Вказує, що листом від 08.05.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило, що стосовно проведення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії відповідач не отримував повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави для проведення такого перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відмовивши таким чином у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 . Вважає бездіяльність відповідача щодо не проведення за його заявою від 22.04.2020 перерахунку у зв'язку із зміною розміру посадового окладу, як складової частини грошового забезпечення раніше призначеної пенсії, протиправною та такою, що порушує його права. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав. У письмовому відзиві від 16.10.2020 вх. № 49179 вказав, що позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок відповідно до запиту стосовно надання інформації від 08.04.2020 № А-22/08-04/1316. Стверджує, що відповідна довідка для перерахунку затверджена Порядком подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (пункт 1 розділу II). Проте, позивач довідку, затверджену Порядком, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не надавав, а самостійно визначати розмір посадового окладу ні відповідач, ні суд не має належних повноважень. Таким чином, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у позові відмовити.
Ухвалою суду від 30.09.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6189/20. Призначено судове засідання на 26 жовтня 2020 року без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
З 21.02.2002 ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді судді військового місцевого суду Запорізького гарнізону, який, згідно Указу Президента України №1262 від 19.10.2004, був ліквідований.
04.02.2005 ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас, та відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» (в діючої на той момент редакції), ОСОБА_1 набув право на пенсію за вислугу років, яка була нарахована та виплачувалась Запорізьким обласним військовим комісаріатом, а з 01.01.2007 - органами Пенсійного фонду України (пенсійна справа ТЗ 58666).
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 01.04.2013 у справі № 333/1061/13-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зробити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, у зв'язку зі зміною посадового окладу, виходячи з його нового розміру: з 01 липня 2012 року - 8816 гривень 00 копійок, з 01 жовтня 2012 року - 8944 гривень 00 копійок; з 01 грудня 2012 року - 9072 гривень 00 копійок; з 01 січня 2013 року - 11470 гривень 00 копійок.
08.04.2020 ТУ ДСА в Запорізькій області позивачу була надана інформація щодо посадового окладу судді місцевого суду за №Інф/А-22/08-04/1316 у період з 01.01.2019.
22.04.2020 ОСОБА_1 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області заяву про проведення перерахунку пенсійного забезпечення у зв'язку із зміною розміру посадового окладу судді місцевого суду, до якої надано оригінал листа Територіального управління Державної судової адміністрації України в Запорізької області від 08.04.2020 року.
Листом від 08.05.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило, що відповідач не отримував повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави для проведення такого перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у зв'язку з чим відмовило ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії.
Вважаючи неправомірною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії та з вимогою про зобов'язання відповідача вчинити дії, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що позивачу призначена та виплачується пенсія на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Закон №2262-ХІІ).
Закон №2262-ХІІ є спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.
Стаття 51 зазначеного Закону визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до приписів ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, право на перерахунок пенсії за вказаним Законом виникає виключно в разі підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
У період перебування позивача на посаді судді військового місцевого суду особливості статусу військових суддів визначались Законом України від 07.02.2002 № 3018-III "Про судоустрій в Україні" (далі Закон № 3018-III).
Так, ст.63 цього Закону передбачалося, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
Військовий суддя, крім здійснення правосуддя, не може залучатися до виконання інших обов'язків військової служби.
За змістом ст.123 Закону №3018-III розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України "Про статус суддів"від 15.12.1992 № 2862-XII (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Системний аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина третя статті 63 Закону №2262-ХІІ пов'язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, що і відбулось із введенням в дію Закону України від 07.07.2010р. №2453-VI «Про судоустрій та статус суддів».
При цьому, частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Верховного Суду України від 24.04.2012 по справі № 21-84а12, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
Враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", при збільшенні посадового окладу судді згідно вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів" пенсія позивача підлягала перерахунку з урахування нового посадового окладу судді.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 вищеназваного Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок №45 визначає певний алгоритм дій, який повинен вчинятися, державними органами, з яких відповідних осіб було звільнено із служби, та органами пенсійного фонду, які здійснюють виплату таким особам пенсії.
Водночас, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, а й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, що відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Відповідно до Порядку № 45 відповідач здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що видані уповноваженими органами та надійшли від них чи подані безпосередньо пенсіонером, в якій визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.
Відповідно до довідки Запорізького обласного комісаріату від 19.04.2018 №ТЗ-58666/11 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, посадовий оклад складає 3440грн., оклад за військовим званням 1340 грн., надбавка за вислугу 40% - 1912 грн.
Нової довідки про розмір грошового забезпечення за формою передбаченою додатком 2 Порядку № 45 матеріали справи не містять. Позивач, подаючи відповідачу заяву про перерахунок пенсії, також не надав відповідачу такої довідки.
При цьому, наданий позивачем до матеріалів справи лист ТУ ДСА України в Запорізькій області від 08.04.2020 є відповіддю на інформаційний запит ОСОБА_1 щодо розмірів посадового окладу судді місцевого суду, не є довідкою про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, форма якої затверджена додатком 2 до Порядку №45, тому відповідно цей лист не міг бути врахований відповідачем у цьому випадку.
Відтак, суд вважає, що звернення позивача до суду наразі є передчасним.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Оскільки у задоволені адміністративного позову відмовлено, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 18.01.2021.
Суддя Л.Я. Максименко