19 січня 2021 року м. Житомир справа № 240/12290/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Шимоновича Р.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 , із позовом, у якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він має статус громадянина, потерпілого від Чорнобильської катастрофи. 28 травня 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років. У відповідь Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у призначенні пенсії, оскільки станом на 01 січня 1993 року постійно не проживав та не працював у зоні посиленого радіоекологічного контролю 4 роки.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.08.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що позивач не має необхідного періоду проживання (роботи) на території радіоактивного забруднення для зниження пенсійного віку, тому у позивача відсутнє право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Перевіривши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 має статус громадянина, який проживає на території посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 30.11.2012 року.
28.05.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідач, листом від 13.07.2020 №0600-0329-8/33309, повідомив позивачу про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки відсутні підстави для зниження пенсійного віку у зв'язку з тим, що станом на 01 січня 1993 року постійно не проживав та не працював у зоні посиленого радіоекологічного контролю 4 роки.
Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058), який набрав чинності 01.01.2004.
Частиною першою статті 9 Закону №1058 передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пунктом 13 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1058 передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону призначається одна пенсія за її вибором.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №796) визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796 визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону №1058. Так, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №796 право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема:
- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, мають право на зниження пенсійного віку - 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років;
- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності факту проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 року не менше чотирьох років.
Суд зазначає, що відповідно до положень Закону №1058-IV та Закону N796-XII призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років особі чоловічої статі, яка відноситься до осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю, можливе за одночасної наявності слідуючих умов:
- досягнення на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України 55 річного віку;
- наявності на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України не менше 15 років загального трудового стажу;
- наявності станом на 1 січня 1993 року постійного проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років та додатково 9 років ( 1 рік за три роки постійного проживання або роботи в цій зоні).
Судом встановлено, що відповідно до паспорта громадянина України ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто станом на день ухвалення відповідачем рішення про відмову у призначенні пенсії (13.07.2020 року) та до суду із даним позовом (28.07.2020 року) є особою, якій виповнилося 55 років.
Згідно з положеннями ст. 65 Закону № 796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Відповідно до п.п. 2, 6 Порядку №51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
З'ясовано, що позивач згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 30.11.2012 року відносяться до громадян які постійно проживають у зоні посиленого радіологічного контролю 4 категорії виданий Житомирською обласною державною адміністрацією.
Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась.
Відповідно до довідки Варварівської сільської ради від 29.04.2020 року №161 позивач з 26 квітня 1986 року по 01 липня 1988 року постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки від 19.05.2020 року №228, виданої Ємільчинською селищною радою, позивач у період з 02.07.1988 року по 12.05.1990 рік постійно проживав без реєстрації в с. Серби, Ємільчинського району, Житомирської області.
Згідно довідки від 19.05.2020 року №229, виданої Ємільчинською селищною радою, позивач з 12.05.1990 року постійно проживає та зареєстрований по даний час у с. Серби, Ємільчинського району, Житомирської області, яке віднесено до 4-ї зони посиленого радіоекологічного контролю згідно постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року.
Суд звертає увагу, що Верховний суд у постанові від 28 лютого 2019 року у справі №357/10239/16-а вказав, що оскільки підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є належність особи до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та факт проживання (роботи), а не реєстрації у зоні посиленого радіологічного контролю, тому позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
З огляду на те, що позивач постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується відповідними документами, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку є необґрунтованою.
Оскільки суд дійшов висновку про протиправність відмови у призначенні пенсії із заниженням пенсійного віку позивачу, позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є також обґрунтованою.
Щодо дати з якої слід призначити позивачу пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи дату звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком - 28.05.2020 року, дату народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 дату досягнення пенсійного віку, суд вважає, що така пенсія повинна бути призначена з ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, з огляду на встановлені обставини справи суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текс рішення складено 19 січня 2021 року.
Суддя Р.М.Шимонович