Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 січня 2021 р. Справа№200/9918/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язати вчинити певні дії, -
27 жовтня 2020 року на адресу суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та просить суд:
Рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду від 06 жовтня 2020 року №723 визнати незаконним та скасувати.
Зобов'язати Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду Донецької області зарахувати до страхового та до пільгового підземного стажу за Списком №1 (Шахтарі) період знаходження на інвалідності у зв'язку із трудовим каліцтвом з 30 квітня 2009 року по 04 жовтня 2020 року та повторно розглянути заяву від 05 жовтня 2020 року про перерахунок пільгової пенсії відповідно до Закону України «Про престижність шахтарської праці».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком за Списком №1 при повному пільговому стажі, обчисленому згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В жовтні 2020 року звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням норм абзацу 3 частини 1 статті 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідачем позивачу надано рішення від 06 жовтня 2020 року № 723 яким відмовлено позивачу у перерахунку у зв'язку із тим, що на момент призначення пенсії позивачу не було встановлено інвалідність. Позивач вважає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії є незаконною, необґрунтованою та неправомірна є такою, що порушує його право на соціальний захист. Просив суд задовольнити позов.
Відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду наданий відзив на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що позивачу на момент звернення вже було призначено пенсію і він втратив статус застрахованої особи, зарахувати період знаходження на інвалідності до страхового стажу не має законних підстав. Отже відповідач вважає, що період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва з 30 квітня 2009 року по 04 жовтня 2020 року , до страхового та пільгового стражу для перерахунку пенсії по Закону України № 345 , немає законних підстав.
Ухвалою суду від 02 листопада 2020 року відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , перебуває на обліку у Торецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, та відповідно до ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42170435) є суб'єктом владних повноважень основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Торецькому об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пільгову пенсію за віком за Списком № 1 згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Має пенсійне посвідчення від 03.10.2011 №2143718574 від пенсії за віком інвалід 3 групи трудове каліцтво.
Позивач звернувся до відповідача з заявою від 05 жовтня 2020 року про перерахунок пенсії за віком з урахуванням норм абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням відповідача від 06 жовтня 2020 року № 723 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. В рішенні зазначено, що загальний страховий стаж позивача складає 35 років 02 місяця 15 днів, у тому числі стаж роботи за Списком 1 на підземних роботах - 10 років 00 місяців 09 днів, у тому числі військова служба 01 рік 11 місяців 13 днів. Пенсія за віком позивачу призначена з 29 квітня 2009 року, дата встановлення інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням - 04 серпня 2009 року. Період перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховувати до стажу роботи на пільгових умовах і у пільгових розмірах немає підстав згідно абзацу 4 частини 1 статті 24 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як на момент призначення пенсії за віком 29 квітня 2009 року заявник не являвся інвалідом. Відмовлено позивачу у перерахунку пенсії по стажу по Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як не має 15 років пільгового стажу на підземній роботі.
Відповідно до трудової книжки позивача НОМЕР_3 записом №20 , 17.10.05 позивача було прийнято на посаду гірника очисного забою з повним робочим днем на підземній роботі. Відповідно до запису № 21 в трудовій книжці, з 09 серпня 2009 року позивача було звільнено у зв'язку із невідповідністю виконуваній роботі, за станом здоров'я, яке перешкоджає продовженню даної роботи.
Рішенням Дзержинського міського суду від 17 грудня 2008 року по справі 2-1520-08. залишеним без змін Ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 27 березня 2009 року, цивільний позов позивача до ДП «Дзержинськвугілля» та Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання в м. Дзержинську було задоволено та визнано незаконним та скасовано акт НПВ №7 від 18.07.2007 року та №1 від 05.02.2008 року «про нещасний випадок на підприємстві не пов'язаним з виробництвом. Встановлено факт нещасного випадку на виробництві, якій стався з позивачем 29 травня 2007 року о 9 год. 30 хв. на ВП шахта «Північна» ДП «Дзержинськвугілля». А також зобов'язано ВП шахта «Північна» ДП «Дзержинськвугілля» скласти акт за формою Н-1 «Про нещасний випадок на виробництві».
Рішення Дзержинського міського суду від 17 грудня 2008 року по справі 2-1520-08 набуло законної сили 27 березня 2009 року після перегляду Апеляційним судом Донецької області. Після набуття Рішенням законної сили Дзержинського міського суду від 17 грудня 2008 року по справі 2-1520-08, ДП «Дзержинськвугілля» 02 травня 2009 року було складено акт за формою Н-1 про нещасний випадок на виробництві який стався 29 травня 2007 року та МСЕК було проведено огляд та встановлено III групу інвалідності (трудове каліцтво).
Відповідно до довідки МСЕК №073758 позивачу було встановлено інвалідність (дата огляду 04.08.2009). Інвалідність встановлена на строк до 01.09.2011.
Відповідно до довідки МСЕК №044125 позивачу було встановлено інвалідність (дата огляду 16.08.2011). Інвалідність встановлена безстроково.
Визнання часу перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням на виробництві за період з 30.04.2009 по 04.10.2020 таким, що підлягає зарахуванню до пільгового стажу шахтаря, відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах протиправним та скасування вказаного рішення щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача зарахувати відповідний стаж та здійснити перерахунок і виплату пенсії і стало предметом судового розгляду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про престижність шахтарської праці» № 345-VI (далі Закон №345) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Так, відповідно до частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Положеннями ст. 24 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Тобто, законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Отже, до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постанові від 18.04.2019 по справі № 392/17/17.
Позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 29.04.2009, з приводу зарахованого відповідачем стажу за Списком №1 на підземних роботах на час призначення пенсії 10 років 00 місяців 13 днів спір відсутній.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що позивач не набув необхідного стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону 345-VI, оскільки фактично позивач просить зарахувати до пільгового стажу час перебування його на пенсії за віком на пільгових умовах, що не узгоджується з наведеними приписами законодавства.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю 15 років пільгового стажу на підземній роботі, та відповідно позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Крім того, суд відзначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн. У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (адреса: 85200, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170435) про визнання незаконним та скасування рішення Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду від 06 жовтня 2020 року №723; зобов'язання зарахувати до страхового та до пільгового підземного стажу за Списком №1 (Шахтарі) період знаходження на інвалідності у зв'язку із трудовим каліцтвом з 30 квітня 2009 року по 04 жовтня 2020 року та повторно розглянути заяву від 05 жовтня 2020 року про перерахунок пільгової пенсії відповідно до Закону України «Про престижність шахтарської праці»., - відмовити.
Повне судове рішення складено 19 січня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова