Рішення від 13.01.2021 по справі 200/9798/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2021 р. Справа№200/9798/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним вимоги та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.10.2020 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3), у якій просить:

- визнати протиправним вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо надання довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків або серії та номеру паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номеру облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити допомогу на поховання за померлу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , негайно після проголошення судового рішення.

В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Краматорськ Донецької області померла його мати ОСОБА_2 . 26.09.2020 року за зайняті гроші він здійснив її поховання. 01.10.2020 року звернувся до відповідача, де вона стояла на обліку як отримувач пенсії з втрати годувальника, та надав весь пакет документів, який вимагався для отримання допомоги на поховання. А саме: свідоцтво про смерть; витяг про надання допомоги на поховання; копію його паспорту у вигляді ІD-картки, в якому мається інформація про його РНОКПП; витяг про внесення відомостей до Єдиного демографічного реєстру. 12.10.2020 року у зв'язку з тим, що допомога не була йому перерахована, він зателефонував на "Гарячу лінію" відповідача, де йому було повідомлено, що його заява оброблена і гроші скоро будуть перераховані гроші. 19.10.2020 року він знову зателефонував на "Гарячу лінію" відповідача, де йому було повідомлено, що зазначена допомога не буде виплачена, оскільки відсутня його довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Вважає дії відповідача протиправними, оскільки ним наданий ІD-паспорт, в якому мається всі інформація, у тому числі РНОКПП.

Ухвалою суду від 27.10.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

17.11.2020 року судом ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 21.12.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

13.11.2020 року через відділ діловодства та документообігу суду відповідач надав відзив на адміністративний позов з якого вбачається, що постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Оскільки у Порядку № 3-1 відсутні прямі норми, які визначають перелік документів, необхідних для отримання допомоги на поховання, то у даному випадку вважає за можливе застосувати норми п.11 Порядку № 3-1. Відповідно до п.11 зазначеного Порядку для виплати допомоги на поховання надається копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номер паспорта (для фізичних осі, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті). 01.10.2020 року позивач через Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України надав заяву про виплату допомоги на поховання його матері ОСОБА_2 , яка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. До заяви позивачем було додано: копію свідоцтва про смерть, Витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання, ІD паспорт, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка щодо поточного рахунку в Ощадбанку. Копії довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків позивачем не надавалася. Головне управління листом за № 0500-0304-8/19085 від 15.10.2020 року повідомило позивача про необхідність надання паперової копії зазначеної довідки.

У зв'язку з наведеним просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

30.11.2020 року через відділ діловодства та документообігу суду позивач надав відповідь на відзив, у якому зазначає, що у відзиві відповідача не міститься жодного посилання на норми закону щодо права вимагати від нього довідку про отримання РНОКПП. Тобто відповідач не зміг пояснити необхідності додаткового надання довідки РНОКПП разом з документом ІD-картки, в якому саме він вказаний. Крім того, з наданих додатків до відзиву вбачається, що 02.10.2020 року відповідач отримав повний пакет документів, який надсилався для виплати допомоги на поховання. У п.7 вихідних даних про звернення за допомогою на поховання Костянтинівсько-Дружківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області вказано: "Ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 ". Тобто затримання виплати та вимоги, які були надіслані йому стосовно необхідності додати додатково довідку про отримання РНОКПП, є незаконними.

Позивач у судове засідання, призначене на 13.01.2021 року, не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання, призначене на 13.01.2021 року, не з'явився, незважаючи на те, що належним чином був повідомлений про час, дату та місце судового засідання.

Частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищезазначене та зважаючи на те, що сторони були належним чином повідомлені про місце, дату та час розгляду справи, їх позиція стосовно предмета спору зрозуміла, в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд доходить висновку про можливість проведення розгляду справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку із неявкою сторін у судове засідання розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.

Дослідивши подані сторонами документи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є громадянином України та внутрішньо переміщеною особою. Зазначене підтверджує ІD-паспорт № НОМЕР_2 , виданий 13.11.2018 року та довідка від 30.05.2017 року № 1426-87449 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначене підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 виданим 06.01.1976 року та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 26.09.2020 року.

26.09.2020 року ОСОБА_2 була похована в м. Краматорську, що підтверджується свідоцтвом про поховання.

01.10.2020 року позивач через Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України надав заяву про виплату допомоги на поховання його матері ОСОБА_2 , яка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

До вищезазначеної заяви позивачем були додані документи (згідно п.5.1 Постанови 22-1): свідоцтво про смерть; витяг про надання допомоги на поховання; копію його ІD-паспорту; довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; довідка Ощадбанку про поточний рахунок.

02.10.2020 року Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області направило вищеперелічені документи Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для подальшої виплати позивачу допомоги на поховання (вих. № 0577-03-9/8436).

Як вбачається з адресованого позивачу листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.10.2020 року (вих. № 0500-0304-8/19085), для виплати допомоги на поховання останньому запропоновано надати довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. У випадку незгоди з відповіддю органів Пенсійного фонду України ОСОБА_1 роз'яснено право оскаржити їх дії або бездіяльність у вищому органі або суді.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ОСОБА_2 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262).

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на неї, перебування ОСОБА_2 на обліку у відповідача визнається сторонами.

Підставою виникнення даного спору є відмова відповідача у виплаті позивачу допомоги на поховання у зв'язку з ненаданням останнім до його заяви довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 (далі - Закон № 2262).

Так, відповідно до ч. 4 ст. 61 Закону № 2262 в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок №3-1).

Разом з тим, у цьому Порядку відсутні норми, які прямо визначають перелік документів, необхідних для отримання допомоги на поховання.

Відповідно до ч.4 ст. 6 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішення адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Враховуючи це, до спірних правовідносин субсидіарно підлягають застосуванню норми Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Так, у п.5.1 Порядку № 22-1 зазначено, що особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Крім того суд звертає увагу, що у заяві позивача про виплату допомоги на поховання від 01.10.2020 року, яка подана відповідачу через Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зазначено, що документи до неї додаються саме згідно п.5.1 Постанови 22-1.

Су вважає, що звертаючись по допомогу на поховання, позивач повинен був подати до органу, що призначає пенсію, та в якому перебував на обліку пенсіонер, документ, що посвідчує його особу.

Як встановлено судом, позивачем до заяви про виплату допомоги на поховання від 01.10.2020 року був поданий повний пакет документів, у тому числі ІD-паспорт № 002541121, що відповідає вимогам п.5.1 Порядку № 22-1.

Стосовно посилань відповідача на норми п. 11 Порядку № 3-1 (застосування аналогії закону), яким керувався орган Пенсійного фонду щодо вимоги надання позивачем довідки про присвоєння РНОКПП, суд зазначає наступне.

Згідно п. 11 Порядку № 3-1 для виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 12 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.92 N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", подаються такі документи: заява для виплати одноразової грошової допомоги; копія документа про присвоєння реєстраційного номера, облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); копія свідоцтва про смерть; копія свідоцтва про шлюб; копія свідоцтва про народження померлого годувальника (для виплати допомоги батькам померлого); довідка МСЕК про встановлення інвалідності (для виплати допомоги на непрацездатних членів сім'ї, яким установлено інвалідність); копія свідоцтва про народження дитини; копія паспорта; довідка уповноважених органів з місця проживання про перебування непрацездатних батьків на утриманні померлого (загиблого) годувальника або рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні.

Частина 6 статті 7 КАС України встановлює, що у разі відсутності закону, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Суд вважає, що правовідносини, які складаються при призначенні та виплаті пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей - не є подібними правовідносинам, які складаються під час виплати допомоги на поховання.

За предметом правового регулювання

Спірні виплати є східними до виплат допомоги на поховання, які врегульовані розділом 5 Порядку № 22-1. Вони мають спільне цільове призначення, підставами для їх проведення є схожі юридичні факти - смерть пенсіонера. Тому за аналогією закону позивач при зверненні за вказаною виплатою мав керуватися п.5 Порядку № 22-1. Вимоги цього пункту ним дотримані.

У разі, якщо погодитися із необхідністю застосування п.11 Порядку №3-1, позивачем також були виконані вимоги щодо надання документів для отримання допомоги нам поховання у повному обсязі. У п.11 Порядку №3-1 не конкретизовано, який "документ про присвоєння РНОКПП" має бути наданий. ІD-паспорт позивача містить РНОКПП відповідно до вимог п.п.15 п.7 ст.21 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України". Тому для цілей ідентифікації одержувача ІD-паспорт також можна вважати "документом про присвоєння РНОКПП".

Зважаючи на це, суд прийшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо вимоги надання позивачем до заяви про виплату допомоги на поховання від 01.10.2020 року довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків за умови надання ІD-паспорт є протиправними.

Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02). Таким чином, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Застосування запропонованого позивачем способу захисту у цій справі вимагає з'ясування судом, чи виконано позивачем усі визначені законом умови для виплати йому допомоги на поховання.

При цьому судом встановлено, що єдиною перешкодою у зазначеній вище виплаті була відсутність довідки про присвоєння РНОКПП. З урахуванням правової оцінки, що була надана цій перешкоді, позивачем виконано усі визначені законом умови для виплати зазначеної допомоги.

Враховуючи наведене, суд вважає, що достатнім, необхідним, ефективним та повним способом захисту є:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо вимоги надання ОСОБА_1 до заяви про виплату допомоги на поховання від 01.10.2020 року довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання за померлу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Окрім того, позивач у позовних вимогах просив суд допустити рішення до негайного виконання у частині зобов'язання відповідача виплатити йому допомогу на поховання за померлу ОСОБА_2 . Вирішуючи питання щодо можливості звернення рішення до негайного виконання суд зазначає наступне.

Нормами ст. 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Метою допущення часткового виконання судового рішення до набрання законної сили таким рішенням у повному обсязі є забезпечення позивача коштами, що необхідні для його життєдіяльності у найближчий час, до початку надходження регулярних платежів. Предметом спору у даній справі є допомога на поховання. Тому допущення рішення до негайного виконання у даному випадку не відповідає меті даного процесуального інституту.

Крім того, таке допущення передбачене статтею 371 КАС України для рішень у справах, у яких предметом спору є стягнення певної суми, а не зобов'язання вчинити певні дії, як у даній справі.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до квитанції № 32331 від 21.10.2020 року, позивачем при зверненні до суду з даним позовом був сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним вимоги та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо вимоги надання ОСОБА_1 до заяви про виплату допомоги на поховання від 01.10.2020 року довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) допомогу на поховання за померлу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Повний текст судового рішення складено 13 січня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Бєломєстнов О.Ю.