"18" січня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/3217/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м.Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18) в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (65023, м. Одеса, вул. Коблевська, 39)
до відповідача: Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації (68803, Одеська область, м. Рені, вул. Віорела Дулоглу, буд. 14)
про стягнення 92 634,29 грн
Історія справи.
1. Зміст позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком".
09.11.2020р. Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації, в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 92 634,29 грн. Крім того, у прохальній частині позовної заяви позивач просить суд стягнути з відповідача судовий збір у сумі 2 102 грн.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.11.2020р. за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/3217/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказаною ухвалою судом було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.
Ухвала суду від 16.11.2020р. була надіслана позивачу на визначену у позовній заяві адресу та отримана останнім 20.11.2020р., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням (а.с.145).
Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його адресу реєстрації та отримана останнім 20.11.2020р., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням (а.с.146).
Згідно з ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
07.12.2020р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог в частині розміру суми заборгованості, оскільки розрахунок наданий позивачем проведений з урахуванням помилкового підсумку в реєстрах, а також вартості пільг, наданих померлим громадянам та неправомірно нарахованих пільг громадянам за період з 01.12.2018р. по 29.02.2020р. на загальну суму 7 249,67 грн, тобто зменшити суму заборгованості, яка підлягає стягненню на зазначену суму до 85 384,62 грн (а.с.147-150).
14.12.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.164-169).
Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком".
У період з 01.12.2018р. по 29.02.2020р. позивач надав телекомунікаційні послуги на пільгових умовах категоріям споживачів, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Закону України "Про охорону дитинства".
На виконання вимог ст.102 Бюджетного Кодексу України постановою Кабінету Міністрів Укра їни від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійс нення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
На момент виникнення спірних правовідносин грудень 2018 року, вказана постанова була чин ною. За змістом постанови Кабінету Міністрів України №1101 від 24.12.2019 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» постанова Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 втратила чинність з 01.01.2020р.
Вказаним Порядком встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міні стрів України від 29.01.2003р. №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги (пункт 2 По рядку).
Згідно з п.3 вказаного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійс нення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадмініст рацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно розділу 4 Положення про управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації", основними завданнями Управління соціального захисту населення Ренійсь кої районної державної адміністрації є, зокрема, виплата компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкоду вання витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рід кого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв'язку.
Отже відповідач, як розпорядник коштів бюджетного фінансування соціальних пільг в Ренійському районі Одеської області зобов'язаний здійснити відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг (послуг зв'язку) на пільгових умовах.
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою постано вою Кабінету Міністрів України №117 від 29.01.2003 затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги.
Відповідачем було зазначено про помилковість посилання позивача на пп.б, п.4 ч.1. ст. 89 Бю джетного кодексу України та п.п. 10 та 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою КМУ 117 від 29.01.2003о..
Однак згідно Закону України №293-ІХ пп.б, п.4 ч.1. ст.89 Бюджетного кодексу України було виклю чено лише від 14.11.2019 року, а саме майже під кінець періоду в якому позивачем були надані послуг зв'язку. Таким чином, до виключення відповідних положень із Бюджетного Кодексу України, до видатків, що здійснювались із бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад відносились видатки на пільги окремим категоріям громадян, а саме, ветеранам війни, особам, на яких поширю ється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і т.д.
Пункти 10 та 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 діяли із початку періоду в якому позивачем були надані пільги з послуг зв'язку.
Під час дії п.п.10 та 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які ма ють право на пільги позивачем щомісяця до 25 числа подавались Управлінню соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».
Враховуючи вищеперераховані зміни законодавства, керуючись Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №535 від 04.10.2007р. "Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг "2-пільга", та Інструкції про порядок її запов нення", який діяв до 31.07.2020 року, а також діючого нараз наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 28 березня 2003 року N 83 "Про затвердження форми N 3-пільга" позивач фор мував та надавав до Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адмі ністрації розрахунки на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг окремим категоріям гро мадян, у вигляді файлів DBF-формату та на паперових носіях, а також акти звіряння за формою « 3- пільга».
Відповідач, в порушення покладених на нього обов'язків, жодного разу звірку за встановленою процедурою не проводив, отримані розрахунки та акти не підписав та не повернув позивачу, відшкодування вартості наданих послуг не здійснив, у зв'язку з чим за Управлінням соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації рахується заборгованість у сумі 92 634,29 грн за період з 01.12.2018р. по 29.02.2020р.
Відповіддю на лист відповідача №1423 від 29.07.2020р. Публічним акціонерним товариством ПАТ "Укртелеком" в особі Одеської філії ПАТ "Укртелеком" відповідача було повідомлено про порядок перерахування заборгованості за оскаржуваний період, а саме проведення будь-які узгоджень розбіж ностей у визначеному законом порядку, шляхом коригування форм « 2-пільга» актами звіряння за фо рмою « 3-пільга».
Тому, зменшення суми заборгованості, яка підлягає стягненню, позивач вважає неправомірною, адже відповідач своєчасно не скористався своїм правом направити позивачу форму « 3-пільга», більш того, не повернув та не відкоригував акт за формою « 3-пільга», запропонований позива чем, а тому у позивача не виникло обов'язку по перерахуванню сум боргу. Окрім того, за оскаржува ний період, між позивачем та відповідачем були проведені перерахунки по пільговикам, що відображено у наданих разом із позовною заявою розрахунках форми-2 пільга.
Правовими підстави позову позивач визначає положення ст.ст. 48, 89, 91, 102 Бюджетного кодексу України, ст.ст.19, 20 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
3.2. Доводи Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації.
Посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету є помилковим, оскільки з дня набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 № 426 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256", а саме з 26.06.2017 року Порядок 256 не поширюється на здійснення компенсаційних виплат за надання послуг зв'язку окремим категоріям громадян на пільгових умовах.
Крім того, Постанова Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 № 256 з 01.01.2020 втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 № 1101 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги", якою затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення.
Також є помилковим посилання позивача на виконання підпункту "б" пункту 4 частини першої статті 89 та статті 102 Бюджетного Кодексу України, виключених на підставі Закону України від 14.11.2019 № 293-1Х; п.п. 10, 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117, виключених на підставі Постанови КМ№ 373 від 17.04.2019, що застосовується з 1 жовтня 2019 року.
Відповідачем направлялись листи позивачу щодо виявлених помилок в ході проведення перевірки підсумку реєстрів наданих підприємством ПАТ "Укртелеком" на суму 6179,12 грн; електронного обміну ДБФ - файлів щодо виниклих розбіжностей стосовно померлих осіб та осіб, які не мали право на пільги за період з 01.12.2018 по 29.02.2020 на суму 1073,55 грн.
Управлінням соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації було запропоновано ПАТ "Укртелеком" врахувати відповідні зміни та поінформувати Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації. Відповідь від ПАТ "Укртелеком" не надійшла та відповідні зміни не були проведені.
В цілому відповідач фактично заперечує суму у розмірі 7 249,67 грн, та просить зменшити суму заборгованості, яка підлягає стягненню, до 85 384,62 грн.
4. Позиція суду.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Право окремих категорій громадян на пільги з оплати телекомунікаційних послуг встановлено Законом України від 22.10.1993р. № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Законом України від 28.02.1991 р. № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України від 20.12.1991 р. № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України від 23.03.2000 р. № 1584-III "Про жертви нацистських переслідувань", Законом України від 26.04.2001 р. № 2402-III "Про охорону дитинства", Законом України від 24.03.1998 р. № 203/98-ВР "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
У п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 295 від 11.04.2012 р. (надалі - Правила № 295) визначено, що установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.
ПАТ "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил № 295, інших законодавчих актів України.
Відповідно до вищенаведених законодавчих актів України надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян є обов'язком позивача.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" надання державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок бюджетів усіх рівнів на засадах адресності та цільового використання. Державні соціальні гарантії та державні соціальні стандарти і нормативи є основою для розрахунку видатків на соціальні цілі та формування на їх основі бюджетів усіх рівнів та соціальних фондів, міжбюджетних відносин, розробки загальнодержавних і місцевих програм економічного і соціального розвитку. Розрахунки і обґрунтування до показників видатків на соціальні цілі у проектах Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на підставі державних соціальних стандартів, визначених відповідно до цього Закону. Розробка та виконання Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на основі пріоритетності фінансування видатків для забезпечення надання державних соціальних гарантій.
Саме через встановлення соціальних стандартів і нормативів та забезпечення надання державних соціальних гарантій утверджується функція держави з соціального захисту, відбувається реалізації положень Конституції України в частині прав громадян на соціальне забезпечення та підтримку.
Отже, держава, на виконання функції з соціального захисту населення, встановила певним категоріям осіб пільги з оплати послуг зв'язку та взяла на себе зобов'язання компенсувати втрати доходу провайдерів, операторів телекомунікаційних послуг, понесені ними внаслідок надання телекомунікаційних послуг пільговим категоріям споживачів.
Як встановлено судом, на виконання вимог чинного законодавства у період з 01.12.2018р. по 29.02.2020р. було надано телекомунікаційні послуги пільговим категоріям абонентів, що підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг за формою "2-пільга" на загальну суму 92 634,29 грн (а.с.10-67).
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015р. № 423, Мінсоцполітики, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює в межах передбачених законом повноважень, координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо застосування державних соціальних стандартів і нормативів та нормативів фінансового забезпечення надання державних соціальних гарантій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в районах та місцях реалізують місцеві державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади. Згідно пункту 10 статті 13 цього закону до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань соціального захисту населення.
Відповідно до положення про Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Ренійської районної державної адміністрації №152/А-2018 від 03.05.2018р., управління є структурним підрозділом районної державної адміністрації, юридичною особою публічного право, що утворюється головою районної державної адміністрації, входить до її складу і в межах району забезпечує виконання покладених на управління завдань. Управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики, Міністерства фінансів України, Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської облдержадміністрації, розпорядженнями голови районної державної адміністрації, а також положенням про управління.
Основним завданням управління у межах реалізації державної соціальної політики в районі у сфері соціального захисту населення, зокрема, забезпечення реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці зайнятості населення, у тому числі соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, і тих, які підлягають звільненню із Збройних Сил України та інших військових формувань; призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв'язку.
Оскільки, до компетенції Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації населення належить забезпечення реалізації на території Ренійського району державної політики у сфері соціального захисту населення, управління є головним розпорядником коштів та органом, відповідальним за ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи соціального захисту населення, за проведення звірок та складання актів звірок з підприємствами - надавачами послуг, тобто Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації є належним відповідачем у даній справі, про що останній жодним чином не заперечує.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", з дотриманням вимог наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2007 №535 "Про затвердження форми для розрахунку видатків на відшкодування витрат, пов'язаних наданням пільг "2-пільга" та Інструкції про порядок її заповнення у встановлені строки позивачем щомісячно за спірний період надсилались на адресу відповідача поіменні списки абонентів за формою "2-пільга", а також акти звіряння за формою "3-пільга", що підтверджується наданими до матеріалів справи копіями супровідних листів описів вкладень та поштових повідомлень (а.с.82-123), які підтверджують факт отримання зазначених списків відповідачем. Крім того означені документи також надсилались позивачем відповідачу у вигляді файлів DBF-формату, про що свідчать наявні в матеріалах справи скріншоти електронних листів.
Як вказує позивач та зазначене не спростовано відповідачем, останній жодного разу не звертався до позивача з питання неотримання списків пільговиків за спірний період чи з вимогою коригування та складання акту звіряння за формою "№3-пільга".
Як визначено п. 20-4 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать, зокрема, видатки на пільги з послуг зв'язку, інші передбачені законодавством пільги, що надаються ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; постраждалим учасникам Революції Гідності; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам Національної поліції; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю та особам, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше одного супроводжуючого); реабілітованим громадянам, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітним сім'ям, дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім'ям, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім'ям (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
Отже, вищевказаною нормою визначено, що до видатків місцевих бюджетів належать видатки на пільги з послуг зв'язку громадянам, на яких поширюються такі пільги відповідно до законів України.
Внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002р., якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету свідчить про те, що фактично відбулася зміна джерела фінансування визначених законодавством пільг на послуги зв'язку, а саме - замість фінансування з державного бюджету вказані витрати мають фінансуватись з місцевих бюджетів.
Водночас, згідно частини 6 статті 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Із цією нормою закону кореспондує позиція Міністерства фінансів України, викладена у листі від 16.06.2017 №09010-20-10/1603: «В умовах реформи міжбюджетних відносин та поглиблення процесу децентралізації влади з 1 січня 2017 року видатки на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян включено до визначених статтею 91 Кодексу видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів».
Таким чином, норми матеріального права, на момент дії спірних правовідносин, не ставили фінансування відповідних пільг за послуги зв'язку в залежність виключно від наявності субвенцій державного бюджету.
Управління соціального захисту населення зобов'язане здійснити розрахунок з позивачем за надані особам, які згідно із чинним законодавством мають право на соціальні пільги, телекомунікаційні послуги, незважаючи на те, що Законом України про Державний бюджет на відповідний рік не були передбачені кошти на ці видатки, адже певне право виникає в особи, а в держави - відповідне цьому праву фінансове зобов'язання, причому не у зв'язку зі згаданим Законом та похідними від нього актами (бюджетний розпис, кошторис тощо), а з нормативно-правового акту, що регулює відносини між особою та державою у певній сфері суспільних відносин (вказаної позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду від 22.05.2018 у справі 927/465/17).
Поряд з цим, як вказує позивач, відповідачем надані ПАТ "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" надані телекомунікаційні послуги у сумі 92 634,29 грн відшкодовано не було.
Враховуючи, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 92 634,29 грн відповідач, згідно приписів ст.ст. 73-74 ГПК України, суду не надав, суд вважає позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" про стягнення з відповідача вищевказаної суми обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому суд зауважує, що чинне законодавство України не передбачає обов'язкової наявності договірних відносин сторін для здійснення відшкодування витрат за послуги, надані пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із вище перелічених нормативних актів і не залежать від волевиявлення постачальників послуг та відповідних органів .
Враховуючи, що право на пільги щодо послуг зв'язку визначено, зокрема, Законом України "Про телекомунікації", Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", посилання відповідача на втрату чинності постанови Кабінету Міністрів відсутність механізму відшкодування наданих послуг зв'язку, жодним чином не впливає на висновки суду щодо необхідності виконання зобов'язань, які випливають із закону.
Надаючи оцінку посиланням відповідача на те, що розмір заборгованості неправомірно збільшено на суму 7249,67 грн, в тому числі внаслідок помилок, виявлених в ході проведення перевірки підсумку реєстрів, наданих ПАТ "Укртелеком", на суму 6 179,12 грн та виниклих розбіжностей стосовно померлих осіб, які не мали право на пільги, у сумі 1073,55 грн, суд вказує наступне.
За змістом ст.165 ГПК України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. До відзиву додаються, зокрема, докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем.
Положеннями ст.13 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
В даному випадку жодних доказів, що підтверджують наявність помилки при підсумку реєстрів, наданих ПАТ "Укртелеком", відповідачем не надано.
При цьому, з наданого відповідачем листа від 29.07.2020р. №1423, який в свою чергу є відповіддю на лист від 05.06.2020р. №1085, вбачається, що мало місце виявлення помилки за період з грудня 2018р. по листопад 2019р. Водночас лист від 05.06.2020р. №1085 відповідачем до суду не надано, з огляду на що суд позбавлений можливості з'ясувати щодо якої конкретної суми виявлено помилку.
При цьому судом було зроблено перевірку підсумків реєстрів, наявних в матеріалах справи, та встановлено правильність загальної суми відносно складових частин.
Відповідачем також не надано жодних доказів, підтверджуючих контррозрахунок в частині суми 1073,55 грн.
Більш того, як встановлено судом з матеріалів справи, про що також зауважено у відповіді на відзив, і це не спростовано відповідачем, у спірний період позивачем проводились перерахунки, про що свідчать від'ємні значення у формах "2-пільги".
Суд також зазначає, що наведений відповідачем розрахунок на аркушах справи 156-157 не збігається жодним чином по особам, які зазначені у листі від 29.07.2020р.
Приймаючи до уваги задоволення позовних вимог в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Ренійської районної державної адміністрації (68803, Одеська область, м. Рені, вул. Віорела Дулоглу, буд. 14, код ЄДРПОУ 03194878) на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м.Київ, бульвар Тараса Шевченка, 18, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Одеської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (65023, м. Одеса, вул. Коблевська, 39, код ЄДРПОУ 01186691) заборгованість у розмірі 92 634 /дев'яносто дві тисячі шістсот тридцять чотири/ грн 29 коп. та витрати по сплаті судового збору за подання позову у сумі 2 102 /дві тисячі сто дві/ грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили
Суддя Ю.М. Щавинська