Рішення від 18.01.2021 по справі 540/3729/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3729/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), у якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови в отриманні довідки УСБУ в Херсонській області №71/Б-409/1/60 від 11.09.2020 року та відмови в перерахунку та виплати позивачці пенсії військового пенсіонера з 05.03.2019 року, згідно означеної довідки;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області, в установленому законом порядку, прийняти від УСБУ в Херсонській області довідку про розмір мого грошового забезпечення за №71 /Б-409/1/60 від 11.09.2020 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок та виплату їй пенсії у разі втрати годувальника військовослужбовця СБУ з 05.03.2019 року, з урахуванням даних вказаних в довідці за №71 /Б-409/1/60 від 11.09.2020 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області, провести перерахунок та сплатити позивачці різницю недоотриманих грошових коштів пенсії військовослужбовця за період з 05.03.2019р. по 20.11.2020р.;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ГУ ПФУ в Херсонській області на користь позивачки понесені нею судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вдова військового пенсіонера СБУ (позивачка) після смерті свого чоловіка отримує пенсію у разі втрати годувальника згідно Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII (30% від пенсії військовослужбовця) та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області. Згідно листа УСБУ в Херсонській області від 11.09.2020 року №71/Б-409/60, посадовими особами управління до ГУ ПФУ направлено для перерахунку пенсії довідку, якою визначено новий (збільшений) розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки. Листом від 13.10.2020 року позивачці відмовлено у перерахунку пенсії через відсутність законних підстав. Позивачка вважає таку відмову протиправною, такою, що суперечить позиції Великої Палати Верховного Суду України, висловленої у рішенні від 24.06.2020 року (справа №160/8324/19), у зв'язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою від 23.11.2020 року провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

11.12.2020 року від ГУ ПФУ до суду надійшов відзив, в якому пенсійний орган зазначає, що територіальні управління ПФУ здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Крім того, 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача та відповідь на нього, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачка є дружиною померлого ОСОБА_2 , який проходив кадрову військову службу в органах Управління Служби безпеки України в Херсонській області, після звільнення до моменту смерті (ІНФОРМАЦІЯ_1.) перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII.

З червня 2010 року за заявою ОСОБА_1 призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до п. "б" ст. 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 30% грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 . Розмір грошового забезпечення померлого пенсіонера складав 6536,63 грн., а відтак основна сума пенсії склала 1960,99 грн.

Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

На виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 КМУ 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що діяла на момент здійснення перерахунку пенсії Позивача, було встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.

Відповідно до Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався, зокрема, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала до звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.

ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивачці на підставі довідки, виданої УСБУ в Херсонській області від 10.04.2018 року №N/A-2102002092 про складові оновленого грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії та відповідно до вимог, чинного на момент перерахунку, законодавства.

Відповідно до вказаної довідки, грошове забезпечення за посадою, яку чоловік позивачки займав до звільнення зі служби, становить 15856,82 грн. і має складові: посадовий оклад - 9455,74 грн., оклад за військовим званням - 1480 грн., надбавка за вислугу років - 4921,08 грн.

У зв'язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року, позивачка 08.09.2020 року звернулась до УСБУ в Херсонській області з проханням підготувати та направити до ГУ ПФУ оновлено довідку про розмір її грошового забезпечення, як вдови військовослужбовця.

На вказану заяву позивачку повідомлено, що Управлінням підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року №71/Б-409/1/60 від 11.09.2020 року, яка за супровідним листом №71/Б-409/60 від 11.09.2020 направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (лист Управління Служби безпеки України в Херсонській області від 11.09.2020р. №71/Б-409/60).

01.10.2020 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення №71/Б-409/1/60 від 11.09.2020 року.

Листом ГУ ПФУ від 13.10.2020 №4023-3924/Б-03/8-2100/20 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачки із урахуванням нової довідки про розмір її грошового забезпечення, як вдови військовослужбовця, при цьому відповідач зазначив, що не заважаючи на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, натомість, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.

Вважаючи дії ГУ ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби , що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови № 704.

З наведеного вбачається, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону №2262 є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набув право на підвищення пенсії.

Зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави порядку перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, який існував до прийнятті постанови КМУ № 103, а саме, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, крім Порядку № 45, регулює також Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Як вбачається з матеріалів справи, оновлена довідка від 11.09.2020 року №71/Б-409/1/60 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (померлого чоловіка позивачки) станом на 05.03.2019 року була подана відповідачу Управлінням СБУ в Херсонській області, а також позивачка звернулась з заявою від 01.10.2020 року до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії згідно зазначеної вище довідки.

Однак, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачки із урахуванням нової довідки про розмір її грошового забезпечення, як вдови військовослужбовця, посилаючись на те, що після визнання судом протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018 року, Уряд не прийняв ніякого іншого нормативно-правового акту щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії. При цьому відповідачем проігноровано факт видачі Управлінням Служби безпеки України у Херсонській області довідки від 11.09.2020 року №71/Б-409/1/60 про розмір грошового забезпечення чоловіка позивачки, з якої вбачаються зміни розміру грошового забезпечення внаслідок включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення, премії, надбавок.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019 року, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивачки на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Окрім того, зазначені аргументи відповідача вже набули оцінки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року по справі № 160/8324/19. Так, суд зазначив, про помилковість аргументів скаржників про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.

За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці на підставі довідки УСБУ в Херсонській області від 11.09.2020 року №71/Б-409/1/60, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Що ж до іншої позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.

Згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

В даному ж випадку, враховуючи те, що відповідачем протиправно відмовлено позивачці в здійсненні перерахунку її пенсії, а тому належним для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивачки з урахуванням довідки №71/С-382/1/60 від 09.09.2020 року, виданої Управлінням Служби безпеки України у Херсонській області.

При цьому, визначаючись щодо строку з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені ст. 51 Закону №2262-ХІІ. Зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу повинен бути проведений з 01.04.2019 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в даному випадку, набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Щодо стягнення на користь позивачки різниці фактично сплаченої пенсії та належних до виплати сум за період з 05.03.2019р. по 20.11.2020р., то суд вказує на те, що позивачка не зверталась до відповідача із означеною вимогою, тому її права у цій частині не можуть вважатися порушеними, у зв'язку із чим у даному випадку не підлягають поновленню. Відтак, суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати розподілити згідно ст. 139 КАС України.

З огляду на задоволення більшої частини позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачки всю суму сплаченого нею судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови в отриманні довідки УСБУ в Херсонській області №71/Б-409/1/60 від 11.09.2020 року та відмови в перерахунку та виплати позивачці пенсії військового пенсіонера з 01.04.2019 року, згідно означеної довідки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки виданої Управлінням Служби безпеки України у Херсонській області за №71/Б-409/1/60 від 11.09.2020 року з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, шляхом безспірного списання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Гомельчук

кат. 112010201