Рішення від 18.01.2021 по справі 520/15970/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2021 року № 520/15970/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області області, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову видану Ков'язькою селищною радою Валківського району від 28.10.2020 року №02-20/769;

- зобов'язати Ков'язьку селищну раду Валківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 30.09.2020 року, шляхом скасування прийнятих рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою третім особам, щодо спірної земельної ділянки, в період з 12.02.2020 року по день винесення судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відмова видана Ков'язькою селищною радою Валківського району від 28.10.2020 року №02-20/769, на думку позивача, є протиправною.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ков'язької селищної ради Валківського району Харківській області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, Ков'язька селищна рада Валківського району Харківської області, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області надало до суду пояснення, в яких зазначило, що нормами чинного земельного законодавства України не передбачено обов'язку Головного управління Держгеокадастру у Харківській області повідомляти громадян щодо передачі земельних ділянок у комунальну власність.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач 12.02.2020 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Харківській області із клопотанням про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 30.03.2020 року № 6585-СГ "Про відмову в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 520/4828/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 8-9 пов.,м. Харків,61145) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою від 30.03.2020 р. № НОМЕР_1 ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути заяву та надати дозвіл ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,000 га, що розташована на території Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області з цільовим призначенням земельної ділянки "для ведення особистого селянського господарства".

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2020 апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 520/4828/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернуто скаржнику.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

ОСОБА_1 звернувся до Ков'язької селищної ради Валківського району Харківській області із заявою від 30.09.2020 року, в якій просив задля уникнення непорозумінь не приймати рішень щодо спірної земельної ділянки, а у разі їх прийняття прийняти рішення про їх скасування.

Листом Ков'язької селищної ради від 28.10.2020 року №02-20/769 позивача повідомлено, що на засіданні постійної комісії з питань депутатської діяльності, законності навколишнього середовища та з земельних питань, депутатами Ков'язької селищної ради згідно наданого позивачем викопіювання розташування земельної ділянки, дані землі увійшли до земель комунальної власності Ков'язької селищної ради в межах населеного пункту смт. Ков'яги та затверджені рішенням Валківської районної ради № 901-VII від 22.05.2020 року та рішенням зі змінами та доповненнями № 918- VII від 21.08.2020 року, які встановлюють (змінюють) межі населеного пункту смт. Ков'яги Ков'язької селищної ради та затверджують проект землеустрою щодо його зміни з наданням можливості розпоряджуватися увійшовшими землями Ков'язькій селищній раді. Вказано, що на LXIII сесії VII скликання від 04.09.2020 року, LXIV сесії VII скликання від 09.09.2020 року та LXV сесії VII скликання від 07.10.2020 року депутатами Ков'язької селищної ради розглядалися заяви від громадян, яким були надані дозволи на виготовлення землевпорядної документації на земельні ділянки, які згідно наданого позивачем викопіювання приходяться на масив де знаходиться ймовірна земельна ділянка. Крім того, зазначено, що так як дані землі перебувають в комунальній власності Ков'язькоі селищної ради та на даний час не можуть підпорядковуватися Головному Управлінню Держгеокадастру у Харківській області, дане управління було попереджено листом Ков'язької селищної ради про надання наказів Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області згідно своїх повноважень не порушуючи Земельний кодекс України та надавати накази на розробку землевпорядної документації згідно своїх повноважень, узгоджуючи місце розташування земельної ділянки з особою зацікавленою в її отриманні. Повідомлено, що Ков'язька селищна рада скасовувати рішення на розробку проектів землеустрою на земелі ділянки, що приходяться на масив, де знаходиться ймовірна земельна ділянка позивача, не планує.

Позивач, вважаючи оскаржувану відмову протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно з ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради. Рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Згідно з витягом із протоколу LXVI сесії VII скликання від 28.10.2020 року розглядалось питання щодо розгляду заяви гр. ОСОБА_1 про скасування рішень сесії селищної ради на розробку проектів землеустрою на земельні ділянки, що приходяться на масив, де знаходиться ймовірна земельна ділянка гр. ОСОБА_1 . Також, в протоколі вказано - «скасовувати рішення сесії селищної ради на розробку проектів землеустрою на земельні ділянки, що приходяться на масив, де знаходиться ймовірна земельна ділянка гр. ОСОБА_1 не планує. Рішення не приймалося. Голосували за відмову :" за " -10 чол.».

Тобто, з вищевказаного протоколу вбачається, що відповідного рішення за заявою позивача не приймалось

Отже, відсутність рішення селищної ради свідчить про її протиправну бездіяльність.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 30 листопада 2020 року по справі № 1140/2559/18.

Відповідно до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, позивач оскаржує відмову видану Ков'язькою селищною радою Валківського району оформлену листом від 28.10.2020 року №02-20/769.

Проте, лист Ков'язької селищної ради Валківського району Харківській області від 28.10.2020 року №02-20/769 не є за своєю суттю відмовою у скасуванні прийнятих рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою третім особам.

Натомість, Ков'язькою селищною радою Валківського району Харківської області допущено протиправну бездіяльність щодо не належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2020 року.

Суд зазначає, що бездіяльність відповідача є пасивною формою поведінки, як суб'єкта владних повноважень.

За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області щодо не належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2020 року та зобов'язання Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2020 року шляхом прийняття відповідного рішення.

Враховуючи те, що відповідачем за результатом розгляду заяви позивача не прийнято відповідного рішення, суд вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2020 року шляхом скасування прийнятих рішень про надання дозволу на розробку проекту землеустрою третім особам, щодо спірної земельної ділянки, в період з 12.02.2020 року по день винесення судового рішення, задоволенню не підлягають.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області (63021, смт. Ков'яги, вул. Центральна, 6, Валківського району, Харківської області), третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (61145, м.Харків, вул.Космічна, 21, 8-9 поверх) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області щодо не належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 30.09.2020 року.

Зобов'язати Ков'язьку селищну раду Валківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.09.2020 року шляхом прийняття відповідного рішення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Ков'язької селищної ради Валківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04398100, 63021, смт. Ков'яги, вул. Центральна, 6, Валківського району, Харківської області) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.