11 січня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/1458/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницький адміністративну справу
за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до відповідача: Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області
про визнання неправомірними та скасування постанов.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області про визнання неправомірними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №189200 та №189199 від 21.04.2020 р. заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області Кукуленко О.В.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звертався до відповідача з клопотанням про відкладення розгляду справи до закінчення карантину та просив направити копії актів, однак акти отримані одночасно із оскаржуваними постановами 28.04.2020 р. У постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №189200 від 21.04.2020 р. зазначено, що ФОП ОСОБА_1 22.02.2020 р. на автодорозі М-05 км 450, надаючи послуги з перевезення вантажів транспортним засобом DAF, номерний знак НОМЕР_1 без оформлення особистої картки водія ОСОБА_3 /роздруківка даних з тахографа за 22.02.2020 р., чим порушено вимоги ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Наказу №385 від 24.06.2010 р., за що передбачена відповідальність за ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач зауважує, що в акті та постанові зазначені різні дати за які відсутні роздруківки даних тахографа 22.01.2020 р. (в акті) та 22.02.2020 р. (в постанові). Також позивач вказує, що у постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №189199 від 21.04.2020 р. зазначено, що ФОП ОСОБА_1 05.03.2020 р. на автодорозі М-05 км 450, надаючи послуги з перевезення вантажів транспортним засобом RENAULT MAGNUM, номерний знак НОМЕР_2 без оформлення протоколу перевірки та адаптації тахографа, чим порушено вимоги ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та Наказу №385 від 24.06.2010 р., за що передбачена відповідальність за ч.1 абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вважає, що оскільки вимогами Закону України «Про автомобільний транспорт» не передбачено, що при здійсненні внутрішніх перевезень (на території України, які не є міжнародними перевезеннями) в автомобілі повинен бути встановлений тахограф та водій повинен мати роздруковану картку водія, так само і в цифровому вигляді в тахографі, тому відсутні підстави для притягнення його до відповідальності за ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач наголошує на тому, що 22.01.2020 р. та 22.01.2020 р. (як зазначено в акті), водій не здійснював міжнародного перевезення, а тому, відповідно, не потребувало реєстрації режиму праці та відпочинку водія (картки водія). Позивач наголошує на тому, що йому акти не направлялися, у зв'язку з чим він був позбавлений можливості надати будь-які пояснення чи заперечення на такі акти. Також позивач зазначає, що оскаржувані постанови прийнято заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області, який не є посадовою особою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті. На думку позивача, заступник начальника Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області не уповноважений розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються (а.с.58-64). Представник відповідача зазначає, що співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на автодорозі М-05 «Київ-Одеса» 450 км 22.02.2020 р. проводилася рейдова перевірка під час якої виявлено транспортний засіб ДАФ д/н НОМЕР_1 , яким здійснювалися перевезення вантажів на договірних умовах, без оформлення документів передбачених Законом. Водій для здійснення контролю додержання режиму робочого часу та відпочинку не надав державним інспекторам роздруківку даних роботи тахографа та особисту карту водія ОСОБА_3 , які відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п.3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. №385 повинні знаходитися у водія і надаватись для перевірки особам, які уповноважені на проведення перевірки. Також співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на автодорозі М-05 «Київ-Одеса» 450 км 05.03.2020 р. проводилася рейдова перевірка під час якої виявлено транспортний засіб Renault Magnum д/н НОМЕР_2 , яким здійснювалися перевезення вантажів на договірних умовах, без оформлення документів передбачених Законом. Представник відповідача стверджує, що зі змістом актів №205764 від 22.02.2020 р. та №009185 від 05.03.2020 р. водій був ознайомлений, однак від підпису та пояснень відмовився. Представником відповідача повідомлено, що 05.03.2020 р. при проведенні рейдової перевірки транспортного засобу Renault Magnum д/н НОМЕР_2 посадовими особами суб'єкта владних повноважень виявлено протокол перевірки т а адаптації тахографа до зазначеного транспортного засобу, однак такий протокол втратив свою чинність 09.02.2020 р. Представник відповідача вказує, що водії транспортних засобів, які обладнані цифровими тахографами, повинні надавати інспектору для контролю картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа, а автоперевізники зобов'язані здійснювати періодичний контроль за належним використанням водіями карток водія до цифрового тахографу шляхом зберігання впродовж 12 місяців роздруківок даних роботи цифрового тахографу. Представник відповідача зауважує, що Управлінням Укртрансбезпеки у Кіровоградській області виконано обов'язок щодо повідомлення позивача про розгляд справи, однак на розгляд справи позивач чи уповноважена ним особа не прибули, письмових пояснень чи заперечень не надано.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.35).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.53).
01.07.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.82).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
22 лютого 2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі направлення на перевірку №026410 від 14.02.2020 р. (а.с.74) на автодорозі М-05 Київ - Одеса 450 км проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, під час якої виявлено, що під час надання послуг перевезення вантажу транспортним засобом DAF, номерний знак НОМЕР_1 перевізник ОСОБА_1 не забезпечив водія транспортного засобу документами, перелік яких передбачено ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня роздруківка за 22.01.2020 р., а також у цифровому тахографі відсутня картка водія. За результатом перевірки складено акт №205764 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.02.2020 р. (а.с.30, 69).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №189200 від 21.04.2020 р. на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з ФОП ОСОБА_1 стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 1 700 грн. (а.с.28, 67).
Окрім того, 05 березня 2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на підставі направлення на перевірку №026412 від 28.02.2020 р. (а.с.75) на автодорозі М-05 Київ - Одеса 450 км проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, під час якої виявлено, що під час надання послуг перевезення вантажу транспортним засобом RENAULT MAGNUM, номерний знак НОМЕР_2 перевізник ОСОБА_1 не забезпечив водія транспортного засобу документами, перелік яких передбачено ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній протокол перевірки т адаптації тахографа. За результатом перевірки складено акт №009185 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.03.2020 р. (а.с.29, 71).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №189199 від 21.04.2020 р. на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з ФОП ОСОБА_1 стягнуто адміністративно-господарський штраф у сумі 1 700 грн. (а.с.27, 66).
Згідно з абз.1, 2 ч.7 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ (далі за текстом - Закон №2344) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Частиною 10 статті 6 Закону №2344 встановлено, що на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює: контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується; контроль за виконанням автомобільними перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху та екологічну ситуацію; контроль за дотриманням перевізниками вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення; контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки на автомобільному транспорті та правил перевезення небезпечних вантажів; контроль внесення перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами України; перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів; нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до пунктів 1, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. №103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 р. №1567 (далі за текстом - Порядок №1567).
Пунктом 3 Порядку №1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з абз.3 п.4 Порядку №1567 рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 р. №1007/1207 (далі за текстом - Порядок №1007/1207) встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
З огляду на пп.4, 5 п.4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до абз.1, 2 п.16 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.
Згідно з абз.3 п.20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У розумінні абз.18 ст.1 Закону №2344 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Зважаючи на абз.2 ч.1 ст.34 Закону №2344 автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Частинами 1, 2 статті 48 Закону №2344 встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, перелік документів, які повинен мати водій під час здійснення внутрішніх перевезень, зазначений у ст.48 Закону №2344 не є вичерпним.
Відповідно до п.п.1.2, 1.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 р. №340 (далі за текстом - Положення №340) це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку.
Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Пунктом 6.1 Положення №340 передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів визначено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженою наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 р. №385 (далі за текстом - Інструкція №385).
Згідно з п.1.3 Інструкції №385, ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
З огляду на п.1.4 Інструкції №385 контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Пунктом 2.6 Інструкції №385 встановлено, що ПСТ виконують перевірку та адаптацію тахографів до транспортних засобів відповідно до вимог ЄУТР періодично кожні два роки, а також у разі: установлення або заміни тахографа; ремонту тахографа; зміни типу розмірів пневматичних шин автомобільного транспортного засобу; якщо під час технічного обслуговування або ремонту автомобільного транспортного засобу відбулося пошкодження таблички тахографа або пломб, накладених на його складові, під час установлення або адаптації або у разі зміни конструкції автотранспортного засобу, що може вплинути на роботу тахографа.
Відповідно до 2.7 Інструкції №385 за результатами перевірки та адаптування тахографа до транспортного засобу ПСТ оформлює у двох примірниках протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу за формою, наведеною в додатку 1.
Згідно з п.п.3.1, 3.3 Інструкції №385 виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.
Водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Пунктами 3.5, 3.6 Інструкції №385 визначено, що перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов'язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа.
Таким чином, тахокарти та картки водія чи роздруківки даних роботи цифрового тахографа є документами, передбаченими законодавством України, на підставі яких виконуються вантажні перевезення автомобільним транспортом, тобто у розумінні ст.48 Закону №2344 є іншими документами передбаченими законодавством.
Отже, протокол адаптації та перевірки тахографа до транспортного засобу, а також роздруківка даних роботи тахографа чи особиста картка водія, відповідно до статті 48 Закону №2344 повинні знаходитися у водія під час здійснення перевірки.
Разом з тим, доводи позивача стосовно того, що встановлення тахографу та наявність у водія роздрукованої картки водія є обов'язковими лише під час здійснення міжнародних перевезень, суд розцінює, як необґрунтовані, оскільки дія Інструкції №385 поширюється на усіх суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону №2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Позивачем не надано до суду оформленої особистої картки водія ОСОБА_3 чи роздруківки даних роботи тахографа за 22.02.2020 р. і протоколу перевірки та адаптації тахографа, тобто не спростовано належними та допустимими доказами висновки відповідача щодо порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт в частині надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.48 Закону №2344.
Натомість, наявний у водія транспортного засобу RENAULT MAGNUM, номерний знак НОМЕР_2 , протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу Ідентифікаційний номер UA 081-00426 М від 09.02.2018 р. на час проведення перевірки 05.03.2020 р. втратив чинність, з огляду на встановлену п.2.6 Інструкції №385 періодичність перевірки та адаптації тахографів до транспортних засобів.
Стосовно зауважень позивача про розбіжності в акті та постанові в частині дати роздруківки роботи тахографа, суд зазначає, що наявність технічної описки в акті №205764 від 22.02.2020 р., яка безпосередньо випливає з дати його складання, саме по собі не спростовує висновків перевірки щодо порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідно до п.25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктом 26 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
З огляду на п.27 Порядку №167 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
З аналізу зазначених норм встановлено, що розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт передує повідомлення суб'єкта господарювання про час та місце такого розгляду. При цьому п.26 Порядку №1567 встановлює, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Натомість, право розгляду справи без участі уповноваженої особи суб'єкта господарювання надає неявка такої особи за умови її належного повідомлення про час та місце розгляду справи.
Судом встановлено, що повідомлення про розгляд справ №28397/28-2/24-20 від 27.03.2020 р. надіслано на адресу ОСОБА_1 02.04.2020 р. та отримано 03.04.2020 р. (а.с.68, 76, 77).
Отже, позивач про дату, час та місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт позивач був повідомлений належним чином, однак правом на участь у розгляді справи не скористався.
Позивачем до позовної заяви додано клопотання про відкладення розгляду актів, адресоване відповідачу (а.с.25), проте доказів направлення такого клопотання суду не надано.
Відповідно до абз.2 п.27 Порядку №1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Оскільки, з огляду на п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи, то заступник начальника територіального органу Укртрансбезпеки повноважний виносити постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, за результатами розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №189200 та №189199 від 21.04.2020 р., задоволенню не підлягають, позаяк оскаржувані постанови винесені відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також з дотриманням інших принципів визначених ч.2 ст.2 КАС України.
Беручи до уваги, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Управління Укртрансбезпеки у Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Автолюбителів, 2) про визнання неправомірними та скасування постанов - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 11 січня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт