16 січня 2021 року справа №320/5547/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" з позовом до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0127035005 від 09.07.2019.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що спірним податковим повідомленням-рішенням до нього застосовані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, у той час як вина позивача у вчиненні такого податкового правопорушення відсутня.
Так, позивач стверджує, що порушення строків реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) відбулося не з вини Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода", оскільки всупереч вимогам п.п. «в» п. 200-1.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України та п.9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою КМУ від 16.10.2014 №569, Державною фіскальною службою України не було своєчасно та в повному обсязі зараховано на рахунок в СЕА суму субвенції з державного бюджету України за договорами від 13.07.2015 №2 та від 30.11.2015 №55/375. При цьому, позивач зазначає, що обов'язок ДФС України по зарахування відповідної суми субвенції на електронний рахунок товариства в системі електронного адміністрування ПДВ підтверджується також постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2017 у справі №826/3740/16.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання по справі.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив про те, що під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок чого застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі спірного податкового повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.12.2019 у справі було призначено судову економічну експертизу, у зв'язку з чим провадження було зупинено.
Після надходження до суду висновку експерта ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 провадження у справі було поновлено.
Присутній у судовому засіданні 01.09.2020 представник позивача заявив клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.
Присутній у судовому засіданні 01.09.2020 представник відповідача підтримав вказане клопотання позивача.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
На підставі цього суд усною ухвалою суду від 01.09.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до журналу судового засідання, закрив підготовче провадження і призначив розгляд справи по суті у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" (ідентифікаційний код 38010130, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Сухоярського, буд.14) зареєстровано як юридична особа 28.02.2012, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1, а.с.33).
Позивач має статус платника податку на додану вартість, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 01.05.2013 №200119880 (т.1, а.с.128).
Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДФС у Київській області було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" у податковій звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, за результатами якої було складено акт від 13.06.2019 №1950/5-05/38010130 (т.1, а.с.9-16).
У вказаному акті відповідач дійшов висновку, зокрема, про порушення ТОВ "Білоцерківвода" вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України у вигляді несвоєчасної реєстрації 244 податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідачем на підставі висновків акта перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення від 09.07.2019 №0127035005, яким до позивача за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних застосовано штраф на загальну суму 41593,71 грн., з яких: за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ застосовано штраф у розмірі 30% - 1560,92 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 3767,30 грн. застосовано штраф у розмірі 40% - 1560,92 грн.; за відсутність реєстрації податкових накладних на суму 80172,39 грн., застосовано штраф у розмірі 50% - 80172,39 грн. (т.1, а.с.17-24).
Судом встановлено, що позивач, не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення, подав до Державної податкової служби України скаргу.
За результатами розгляду скарги позивача Державною податковою службою України було прийнято рішення від 23.09.2019 №2835/6/9-00-08-05-05, яким податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Київській області від 09.07.2019 №0127035005 залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (т.1, а.с.25-26).
Не погоджуючись з правомірністю прийнятого відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.
Абзацом першим пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Судом встановлено, що позивачем було подано до реєстрації податкові накладні, належним чином засвідчені копії яких долучені до матеріалів справи (т.1, а.с.157-250, т.2, а.с.1-242).
Як вбачається з акта перевірки від 13.06.2019 №1950/50-05/38010130 відповідні податкові накладі були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування з порушення строку, встановленого ст.201 Податкового кодексу України.
Вказані обставини підтверджуються сторонами по справі.
У позовній заяві позивач зазначив, що порушення строків реєстрації податкових накладних (розрахунків коригування) відбулося не з вини Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода", оскільки всупереч вимогам п.п. "в" п. 200-1.4 ст. 200-1 Податкового кодексу України та п.9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою КМУ від 16.10.2014 №569, Державною фіскальною службою України не було своєчасно та в повному обсязі зараховано на рахунок в СЕА суму субвенції з державного бюджету України за договорами від 13.07.2015 №2 та від 30.11.2015 №55/375.
При цьому, позивач зазначає, що обов'язок ДФС України по зарахування відповідної суми субвенції на електронний рахунок товариства в системі електронного адміністрування ПДВ підтверджується також постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2017 у справі №826/3740/16, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України (в редакції станом на момент виникнення у позивача обов'язку по реєстрації податкових накладних, відображених в акті перевірки від 13.06.2019 №1950/5-05/38010130) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
- суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
- суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
- суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
При цьому, згідно з пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
еНакл = еНаклОтр + еМитн + еПопРах + еОвердрафт - еНаклВид - еВідшкод - еПеревищ,
де:
еПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200 1.2 цієї статті.
Під час розрахунку показника еПопРах також враховується сума коштів у разі проведення органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку. При цьому для поповнення рахунка в системі електронного адміністрування податку враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
З матеріалів справи вбачається, що 13.07.2015 між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області (перша сторона), Департаментом фінансів Черкаської облдержадміністрації (друга сторона), Фінансовим управлінням Уманської міської ради (третя сторона), Комунальним підприємством «Уманьводоканал» Уманської міської ради (четверта сторона) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (остання сторона) було укладено договір №2 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови КМУ від 04.06.2015р. №375, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звґязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. №375.
Відповідно до пунктів 2-8 договору казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунка, стороні першій у сумі 5 429 259,00 грн. на підставі рішення Мінфіну.
Сторона перша перераховує на рахунок сторони другої кошти у сумі 5429259,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Сторона друга перераховує на рахунок сторони третьої кошти у сумі 5429259,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення;
Сторона третя перераховує на рахунок сторони четвертої кошти у сумі 5429259,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Сторона четверта перераховує на рахунок сторони останньої кошти у сумі 5 429 259,00 грн., у тому числі податок на додану вартість 904876,50 грн., для погашення заборгованості за послуги обробляння та розподілення води трубопроводами (водопостачання) з листопада 2014 року по травень 2015 року згідно з договорами про надання послуг з обробляння та розподілення води трубопроводами від 12.05.2014р., від 10.12.2014р., від 19.02.2015р.
Сторона остання перераховує кошти у сумі 5429259,00 до спеціального фонду державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості, з податку на додану вартість (т.1, а.с.76-79).
30.11.2015 між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Черкаській області (перша сторона), Департаментом фінансів Черкаської облдержадміністрації (друга сторона), Фінансовим управлінням Уманської міської ради (третя сторона), Комунальним підприємством «Уманьводоканал» Уманської міської ради (четверта сторона) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (остання сторона) було укладено договір про організацію взаєморозрахунків №55/375, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунків за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам, визначеною пунктом 16 статті 14 та статтею 32 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. №375.
Пунктами 2-8 договору передбачено, що казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунка, стороні першій у сумі 4646993,00 грн. на підставі рішення Мінфіну.
Сторона перша перераховує на рахунок сторони другої кошти у сумі 4646993,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню.
Сторона друга перераховує на рахунок сторони третьої кошти у сумі 4646993,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню.
Сторона третя перераховує на рахунок сторони четвертої кошти у сумі 4646993,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню.
Сторона четверта перераховує на рахунок сторони останньої кошти у сумі 4646993,00 грн., в тому числі податок на додану вартість 774498,83 грн., для погашення заборгованості за послуги обробляння та розподілення води трубопроводами (водопостачання) з серпня по жовтень 2015 року згідно з договором про надання послуг з обробляння та розподілення води трубопроводами від 19.02.2015р.
Сторона остання перераховує кошти у сумі 4646993,00 грн. до загального фонду державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості, з податку на додану вартість (т.1, а.с.84-87).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києві від 30.01.2017 у справі №826/3740/16, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2017 (т.1, а.с.104-109) та постановою Верховного Суду від 06.05.2020, визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не зарахування на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника коштів з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України".
Зобов'язано Державну фіскальну службу України зарахувати шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 10076252,00 грн., відповідно до договору №2 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375 від 13.07.2015 та договору №55/375 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №375 від 30.11.2015 (т.1, а.с.98-100).
З метою дослідження спірних обставин судом у цій справі було призначено економічну експертизу, на вирішення якої були поставлено наступне питання:
- чи можливо підтвердити обґрунтованість висновків складеного Головним управлінням ДФС у Київській області акта камеральної перевірки від 13.06.2019 №1950/50-05/38010130, в частині нарахування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, внаслідок чого Головним управлінням ДФС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 09.07.2019 №0127035005 про накладення штрафу у розмірі 41593,71 грн.?
Під час проведення дослідження експертом було встановлено, що згідно платіжного доручення від 31.07.2015р. №58 ТОВ «Білоцерківвода» перераховано Білоцерковському УДКСУ в Київській області 5 429 259,00 грн. з призначенням платежу: погашення податкового боргу, 14010101; п.8 або 9 ст.11 Закону України «Про Держбюджет на 2015р.», договір №2 від 13.07.2015р., ПКМУ 375 від 04.06.2015р.
За платіжним дорученням від 07.12.2015р. №71 ТОВ «Білоцерківвода» перераховано Білоцерковському УДКСУ в Київській області 4 646 993,00 грн. з призначенням платежу: погашення податкового боргу, п.16 ст.14 та ст.32 Закону України «Про Держбюджет на 2015р.», ПКМУ 375 від 04.06.2015р., договір №55/375 від 30.11.2015р.
Всього ТОВ «Білоцерківвода» перераховано Білоцерковському УДКСУ в Київській області, згідно вказаних платіжних доручень - 10076252,00 грн. (5429259,00 + 4646993,00).
Експерт зазначив, що згідно наданих платіжних доручень щодо сплати ПДВ підприємством на поповнення електронного рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ:
- від 23.11.2016 №5061 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 24.11.2016 №5089 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 24.11.2016 №5115 - 50 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 24.11.2016 №5117 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 25.11.2016 №5121 - 50 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 25.11.2016 №5144 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 28.11.2016 №5147 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 28.11.2016 №5158 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 29.11.2016 №5188 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 30.11.2016 №5215 - 50 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 30.11.2016 №5234 - 150 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 30.11.2016 №5235 - 75 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ.
Разом: 1 075 000,00 грн.
- від 22.12.2016 №5628 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 23.12.2016 №5641 - 50 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 26.12.2016 №5688 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 27.12.2016 №5724 - 100 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ;
- від 28.12.2016 №5764 - 1 050 000,00 грн., призначення платежу - сплата ПДВ.
Разом: 1 400 000,00 грн.
Всього: 2 475 000,00 грн. (1 075 000,00 + 1 400 000,00).
При цьому, за даними наявних витягів щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ - за останніми датами місяців (листопада-грудня 2016), 30.11.2016 - загальна сума поповнення електронного рахунку з поточного рахунку платника податку - 2 738 217,00 грн. (дата реєстрації - 29.11.2016), 20.12.2016 - загальна сума поповнення електронного рахунку з поточного рахунку платника податку - 3 013 217,00 грн. (дата реєстрації - 30.11.2016).
Також, відповідно до наданих платіжних доручень за квітень 2019р. від 12.04.2019 підприємством проведені наступні зарахування в системі електронного адміністрування ПДВ:
- від 12.04.2019 №1752 - 80031,00 грн. з призначенням платежу: сплата розстроченого податкового боргу згідно ухвали від 02.05.2018р., згідно рішення КОАС від 30.01.2018р. в адміністративній справі №810/4111/17;
- від 15.04.2019 №1781 - 42444,80 грн. з призначенням платежу: сплата розстроченого податкового боргу згідно ухвали від 27.07.2018, згідно рішення КОАС від 20.04.2018 в адміністративній справі №810/4112/17;
- від 23.04.2019 №1909 - 300000,00 грн. з призначенням платежу: сплата розстроченого податкового боргу згідно ухвали від 27.07.2018, згідно рішення КОАС від 20.04.2018 в адміністративній справі №810/4112/17;
- від 23.04.2019 №1914 - 250000,00 грн. з призначенням платежу - сплата ПДВ;
- від 24.04.2019 №1939 - 250000,00 грн. з призначенням платежу - сплата ПДВ;
- від 24.04.2019 №1946 - 100000,00 грн. з призначенням платежу - сплата ПДВ;
- від 25.04.2019 №1996 - 70000,00 грн. з призначенням платежу - сплата ПДВ.
Разом: 1092475,80 грн.
При цьому, остання дата витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ на запит - від 18.02.2019.
Також, в наданих матеріалах містяться квитанції про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень-травень 2019, зокрема, щодо реєстрації податкових накладних, які наведені в таблиці №1 додатку №1 до висновку.
За наявними витягами щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ - загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України - протягом листопада 2019 року, становила 172838,87 грн. (дата реєстрації - 08.09.2016), протягом грудня 2019 року становила 172 838,87 грн. (дата реєстрації - 08.09.2016).
Також, в наданих матеріалах наявні податкові накладні, виписані контрагентами на користь ТОВ «Білоцерківвода»: протягом листопада 2016 р. - обсяг операцій - 7628699,68 грн., сума ПДВ - 1271450,00 грн.; протягом грудня 2016 - обсяг операцій - 8646965,91 грн., сума ПДВ - 1438521,47 грн.; протягом 31 січня 2019 року - обсяг операцій - 5341680,09 грн., сума ПДВ - 890280,03 грн.
При цьому, судовий експерт зауважив про неможливість використання в ході проведення дослідження таких документів:
- інформаційні відомості щодо податку на додану вартість, сплаченого під час ввезення товарів на митну територію України за: 08.09.2015р., 25.11.2015р., 20.04.2016р., 08.09.2016р., 28.04.2017р., 01.08.2017р., 25.06.2018р., 10.08.2018р., 25.07.2019р.;
- інформаційні відомості щодо податку на додану вартість за виданими податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН СЕА за: 01.11.2016р.-15.01.2017р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 31.01.2019р.-15.02.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 01.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 04.04.2019р. (відомості відсутні, зокрема, щодо: кількості документів, загальної суми), 05.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 09.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 10.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 11.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 12.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 15.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 17.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 18.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 19.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 22.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 23.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 24.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 25.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 03.05.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 16.05.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми);
- інформаційні відомості щодо податку на додану вартість за отриманими податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в ЄРПН СЕА за: 01.11.2016р.-15.01.2017р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 31.01.2019р.-15.02.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 01.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 04.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 05.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 09.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 10.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 11.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 12.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 15.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 17.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 18.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 19.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 22.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 23.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 24.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 25.04.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 03.05.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми), 16.05.2019р. (з зазначенням загальної кількості документів та загальної суми),
- зведені дані за платіжними дорученнями на поповнення електронного рахунку підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ за: 23.11.2016р., 24.11.2016р., 25.11.2016р., 28.11.2016р., 29.11.2016р., 30.11.2016р., 22.12.2016р., 23.12.2016р., 26.12.2016р., 27.12.2016р., 28.12.2016р., 12.04.2019р., 15.04.2019р., 23.04.2019р., 24.04.2019р., 25.04.2019р.;
- перелік податкових накладних (з зазначенням реєстраційних, порядкових номерів, дати реєстрації, податкових номерів продавця, ІПН продавця, найменування продавця, податковий номер покупця, ІПН покупця, обсяг операцій, сума ПДВ) за листопад-грудень 2016р., 31.01.2019р.
Експерт зазначив, що дані інформаційні відомості, зведені дані, перелік податкових накладних - не мають статусу зведених облікових документів, регістрів бухгалтерського, податкового обліку, у той час як вони повинні містити необхідні реквізити.
Також експерт повідомив, що надані матеріали не містять наказів про облікову політику підприємства, зокрема, відповідно до яких були б затверджені типові форми зведених облікових документів, регістрів бухгалтерського, податкового обліку підприємства.
Крім того, в наданих матеріалах відсутні в повному обсязі, в тому числі:
- щоденні витяги щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом періодів: з 01.11.2016р. по 15.01.2017р., з 31.01.2019р. по 15.02.2019р., 01.04.2019р., 04.04.2019р., 05.04.2019р., 09.04.2019р., 10.04.2019р., 11.04.2019р., 12.04.2019р., 15.04.2019р., 17.04.2019р., 18.04.2019р., 19.04.2019р., 22.04.2019р., 23.04.2019р., 24.04.2019р., 25.04.2019р., 03.05.2019р., 16.05.2019р.;
- документи, що підтверджують облік грошових сум за даними системи електронного адміністрування ПДВ за витягами щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, протягом періодів: з 01.11.2016р. по 15.01.2017р., з 31.01.2019р. по 15.02.2019р., 01.04.2019р., 04.04.2019р., 05.04.2019р., 09.04.2019р., 10.04.2019р., 11.04.2019р., 12.04.2019р., 15.04.2019р., 17.04.2019р., 18.04.2019р., 19.04.2019р., 22.04.2019р., 23.04.2019р., 24.04.2019р., 25.04.2019р., 03.05.2019р., 16.05.2019р. - за сумою податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та - в розрізі, зокрема за наступними складовими: загальна сума податку за отриманими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в Реєстрі; загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України; загальна сума поповнення електронного рахунку з поточного рахунку платника податку (в тому числі, станом на 18.05.2017р. банківські документи (виписки, платіжні доручення) щодо зарахування на рахунок підприємства в системі електронного адміністрування ПДВ суми в розмірі 2 511 256,17 грн.); загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими у Реєстрі; загальна сума податку, заявлена платником податку до бюджетного відшкодування; загальна сума перевищення податкових зобовґязань, зазначених платником податку у поданих контролюючому органу податкових деклараціях з податку, суми податку, зазначеної у складених таким платником податкових накладних, зареєстрованих у Реєстрі; сума відґємного значення, на яку збільшується показник ЕНакл; сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали; сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобовґязань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015р.;
- аналіз по рахунку 6412 (ПДВ) підприємства протягом періоду з 31.07.2015р. по 30.10.2016р.
Експерт повідомив, що надані матеріали не містять підтвердження того, що Державна фіскальна служба України зарахувала шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку ТОВ «Білоцерківвода» № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 10076252,00 грн., відповідно до договору №2 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. №375 від 13.07.2015р. та договору №55/375 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015р. №375 від 30.11.2015р., зокрема, відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2017р. №826/3740/16.
Експерт зауважив, що з врахуванням того, що у випадку проведення зарахування та врахування шляхом збільшення сум поповнення електронного рахунку ТОВ «Білоцерківвода» у СЕА ПДВ коштів в сумі 10 076 252,00 грн. (відповідно до договору №2 від 13.07.2015р. та договору №55/375 від 30.11.2015р.), а також враховуючи різниці між вхідними залишками сум ліміту за витягами в розрізі операцій з Системи електронного адміністрування ПДВ, то за зведеними даними протягом періоду з 01.11.2016р. по 31.12.2016р. буде відсутнє недотримання вимог п.201.10 ст.201 ПК України платником (ТОВ «Білоцерківвода») щодо несвоєчасної реєстрації виписаних податкових накладних та будуть відсутні підстави для донарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на суму 40 086,79 грн. (41 593,71 грн. - 1 506,92 грн.; де: 41 593,71 грн. - сума штрафу за даними перевіряючих за податковими накладними, виписаними протягом періоду з 01.11.2016р. по 31.12.2016р.; 1 506,92 грн. - сума штрафу за даними перевіряючих за податковою накладною, виписаною 31.01.2019р.).
При цьому, експерт зазначив, що виходячи з вимог Податкового кодексу України та враховуючи кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної від 31.01.2019 №3584 на суму ПДВ 3767,30 грн., яка була зареєстрована в Реєстрі 16.05.2019, розмір штрафу має становити 1506,92 грн. (3767,30 х 40%).
Отже, в ході проведеного дослідження експертом встановлено, що у випадку належного виконання договірних умов, своєчасного перерахування суми субвенції та збільшення ДФС України сум поповнення електронного рахунку ТОВ «Білоцерківвода» № НОМЕР_1 у СЕА ПДВ коштів на суму 10076252,00 грн., відсутні підстави для нарахування позивачу на підставі спірного податкового повідомлення-рішення штрафних санкцій у розмірі 40086,79 грн.
У суду відсутні підстави не довіряти зазначеному експертному висновку, оскільки вказане дослідження було проведено кваліфікованим фахівцем, попередженим про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Отже, відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями.
Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 20.03.2018 у справі №819/777/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 72867164), від 03.05.2018 у справі №818/1070/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 73811933).
Так, у постанові від 20.03.2018 у справі №819/777/17 Верховний Суд зазначив, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації Підприємством податкових накладних відбулось з вини контролюючого органу, оскільки суми субвенцій з Державного бюджету направлені позивачем на погашення заборгованості, однак такі не були зараховані Державною фіскальною службою України на рахунок позивача в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що призвело до виникнення перешкод у реєстрації позивачем податкових накладних. Наведене, на думку суду касаційної інстанції, виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Вказаний правовий висновок є релевантним до спірних правовідносин у цій справі, які за свою суттю є подібними.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що неналежне виконання позивачем вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних, прийнятих у період з 01.11.2016 по 31.12.2016, відбулось у зв'язку з несвоєчасним поповненням Державною фіскальною службою України електронного рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківвода" № НОМЕР_1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника кошти в сумі 10076252,00 грн., що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.
При цьому, відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовила протиправність застосування спірним податковими повідомленнями-рішеннями штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40086,79 грн.
Натомість, експерт у своєму висновку зазначив про наявність підстав для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної від 31.01.2019 №3584 у розмірі 1506,92 грн.
Враховуючи вказане, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 09.07.2020 №01270350058 підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40086,79 грн., внаслідок чого позов має бути задоволений частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою цієї статті визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 01.10.2019 №4809 (т.1, а.с.4).
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області, підлягає судовий збір в сумі 1851,40 грн. (40086,79 грн. х 1921 грн. / 41593,71 грн.)
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 09.07.2019 №0127035005 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 40086,79 грн.
3. В іншій частині в позові відмовити.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Білоцерківвода» (ідентифікаційний код 38010130, місцезнаходження: 09100, Київська обл., м. Біла Церква, вул. Сухоярського, буд.14) судовий збір у розмірі 1851,40 грн. (одна тисяча вісімсот п'ятдесят одна грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, буд.5А).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Дудін С.О.