Справа № 569/712/21
16 січня 2021 року
Рівненський міський суд Рівненської області в особі головуючої судді Панас О.В., при секретарі судового засідання Корнійчук А.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рівненський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту народження,-
встановив:
ОСОБА_1 , заінтересована особа Рівненський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), звернувся до Рівненського міського суду із заявою про встановлення факту народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, від батьків: матері- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України та батька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України . Свою заяву обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась дитина чоловічої статі ОСОБА_2 . Після його народження, Районним відділом запису актів цивільного стану Ленінського району міста Севастополь управління ЗАГС міста Севастополь Республіки Крим 21.08.2018 року видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 . Автономна Республіка Крим та м. Севастополь є тимчасово окупованою територією. Відповідно до ч.З, 4 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь- які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку непередбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. За таких обставин документ, що виданий заявнику, незаконними органами влади Автономної Республіки Крим та м. Севастополь є недійсним та не створює правових наслідків. З огляду на викладене вище, необхідним є встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема факту народження дитини ОСОБА_2 у батьків, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
В судове засідання заявник ОСОБА_1 подав заяву згідно якої вимоги підтримав, просив задовольнити, справу розглянути в його відсутність.
В судове засідання представник заінтересованої особи подала заяву згідно якої не заперечила проти розгляду справи у їх відсутність.
Ухвалою суду від 15.02.2021 року відкрите провадження у справі, призначений судовий розгляд з викликом сторін. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність учасників справи на підставі наявних у справі письмових матеріалів. Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, та оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків. Судом встановлено, що 05.12.2020 року ОСОБА_1 та ОСОБА_4 уклали шлюб, актовий запис № 1691, зареєстрований Рівненським міськрайонним відділом ДРАЦС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів). Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище - ОСОБА_5 . З оглянутої копії свідоцтва про народження, вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батько- ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_3 , про що 21.08.2018 року зроблено актовий запис про народження № 852, зареєстрований відділом запису актів цивільного стану Ленінського району міста Севастополь управління ЗАГС міста Севастополь Республіки Крим . Встановлено, що заявник ОСОБА_1 звертався до Рівненського міськрайонного відділу ДРАЦС Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції(м.Львів) для проведення реєстрації новонародженої дитини та отримання свідоцтва про народження. 10.12.2020 року за № 5396- НОМЕР_2 отримав відмову в проведенні державної реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки аналіз документів, представлених заявником, свідчить, що надані документи не відповідають переліку документів, які є підставою для державної реєстрації народження. Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть. Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» м. Севастополь , Автономної Республіки Крим, є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Згідно п.п.1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків. Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду. Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини, яка народилася в місті Севастополі, Автономної Республіки Крим, тобто на тимчасово окупованій території. Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження. Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Згідно ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження. Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства. Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Кіпр проти Туреччини» від 10 травня 2001 року зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суду, просто не можуть ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це ставило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Таким чином, судом приймаються до уваги надані заявником документи, видані органами, які створені на тимчасово окупованій території АР Крим у порядку не передбаченому законодавством України, оскільки вказані документи підтверджують факт народження дитини в певний час на певній території та їх неприйняття може зашкодити правам та законним інтересам дитини. З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та її дитина, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянам України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України. Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 89, 258-259, 263-265, 268, 317, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Рівненський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Львів), про встановлення факту народження, задовольнити. Встановити факт народження факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у м. Севастополь, Автономної Республіки Крим, батьками якої є: батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Севастополь Україна, громадянин України; матір'ю - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Углове Бахчисарайський район Автономна республіка Крим, Україна, громадянка України. Зобов'язати відділ державної реєстрації актів цивільного стану скласти відповідний актовий запис про народження дитини. Рішення суду є підставою для державної реєстрації народження особи. Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заявник : ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 ), РНОКПП НОМЕР_3 . Заінтересована особа - Рівненський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), місцезнаходження: м. Рівне, пр. Миру, буд. 14, код ЄДРПОУ 43202330. Повне судове рішення складено 16 .01.2021 року.
Суддя: О.В.Панас