єдиний унікальний номер справи 423/3416/20
номер провадження № 3/423/10/21
15 січня 2021 року місто Попасна
Суддя Попаснянського районного суду Луганської області Лизенко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Попаснянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та мешкає за адресою : АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року за ст.. 44-3, КУпАП не притягувався,
за ст. 44-3 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07 грудня 2020 року, о 10-40 годині, ОСОБА_1 знаходився біля будинку АДРЕСА_2 , без документів, що посвідчують особу, чим порушив абзац 2 пункту 10 Постанови КМУ від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (зі змінами), своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
ОСОБА_1 не з'явився для розгляду справи про адміністративне правопорушення, про причини неявки не повідомив. У доданих до протоколу письмових пояснннях зазначив, що паспорт забув в іншій куртці.
Суддя дослідивши письмові докази приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 ч. 1 КУпАП.
Так, об'єктивною стороною адміністративного правопорушення за ст. 44-3 ч.1 КУпАП є порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до ч.1, 4 ст.29 ЗаконуУкраїни "Про захист населення від інфекційних хвороб" (далі Закон №1645-III) карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них, підстави та порядок обов'язкової самоізоляції, перебування особи в обсерваторі (обсервації), госпіталізації до тимчасових закладів охорони здоров'я (спеціалізованих шпиталів). Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 1 серпня до 31 грудня 2020 р. на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061) та від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Підпунктом 2 пункту 10 постанови КМУ №641 від 22.07.2020 забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні цього правопорушення підтверджується протоколом серії ВАБ 331777 від 07.12.2020 р., письмовими поясненнями ОСОБА_1 , та відеозаписом.
Зазначеними доказами підтверджується наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 ч. 1 КУпАП, оскільки він порушив правила карантину людей, а саме п.п.2 п.10 постанови КМУ №641 від 22.07.2020, перебував на вулиці без документів, що посвідчують особу.
Разом з тим, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, письмові пояснення ОСОБА_1 , особу порушника, вбачається, що вчинене правопорушення не потягло негативних наслідків та не завдало великої суспільної шкоди.
Таким чином, враховуючи малозначність адміністративного правопорушення, ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Керуючись ст. 22, 44-3, 221, 284, 289 КУпАП, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст. 44-3 ч.1 КУпАП та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.44-3 ч. 1 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Луганського апеляційного суду через Попаснянський районний суд Луганської області.
Суддя І.В. Лизенко