Справа № 159/6096/20
Провадження № 3/159/47/21
15 січня 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , працює продавцем-консультантом в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 »,
за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №034575 від 14.11.2020 року ОСОБА_1 ставиться у провину, те що вона 14.11.2020 року приблизно о 09.00 год в м.Ковелі по бульварі Л.Українки, 3/8 в магазині «Аврора», будучи продавцем-консультантом не вжила заходів щодо припинення роботи магазину, чим порушила вимоги постанов Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641, із змінами від 11.11.2020 року №1100.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за статтею 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 14.11.2020 року такий протокол складено у присутності ОСОБА_1 , а відтак останній відомо про наявність в провадженні суду справи про адміністративне правопорушення відносно неї.
Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 03 квітня 2008 року у справі "Пономарьова проти України" констатував, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
За вказаних обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 КУпАП).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Згідно ч.3 ст.8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Законом України «Про внесення змін до КУпАП щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №1000-ІХ, статтю 44-3 КУпАП з 21 листопада 2020 року доповнено частиною 2 такого змісту «перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Відтак, станом на день розгляду справи ст.44-3 КУпАП містить 2 частини.
Згідно протоколу серії ВАБ №034575 від 14.11.2020 року дії, які ставляться у провину ОСОБА_1 підпадають формально під ознаки правопорушення за ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Диспозиція ч.1 ст.44-3 КУпАП (яка була чинна на момент вчинення правопорушення та діє на даний час) передбачає відповідальність за дії, які полягають у порушенні правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Дана норма є бланкетною, а тому, у разі порушення правил карантину людей у протоколі про адміністративне правопорушення обов'язково повинно бути зазначено конкретну норму, яка встановлює заборону, яку порушила особа.
Проте дана вимога не виконана, у протоколі не зазначено, яку саме конкретну норму акта законодавства (частина, пункт), який би вказував з якого часу встановлені обмеження, порушила ОСОБА_1 .
З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофеєва проти Росії», рішення від 30 травня 2013 року ( заява № 36673/04) у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.
Крім того, суд вважає необхідним звернути увагу на наступні положення Закону:
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»(із змінами та доповненнями) на території України з 01 серпня 2020 року до 31 грудня 2020 року продовжено дію карантину, який передбачає певні обмеження.
Протоколом №40 Державної комісії з питань ТЕБ та надзвичайних ситуацій від 30.10.2020 року, у Волинській області зокрема, з 00.00 години 02.11.2020 року встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки, з обмеженнями, передбаченими п.15 постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 року: зокрема, забороняється приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного та побутового обслуговування населення.
Продавець - консультант не є особою, відповідальною за діяльність суб'єкта господарювання, тому не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП у разі допущення суб'єктом господарювання порушень умов карантину.
З урахуванням наведеного рровадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 256, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ковельського міськрайонного судуТ. В. Денисюк