Ухвала від 15.01.2021 по справі 640/812/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

15 січня 2021 року місто Київ № 640/812/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши заяву позивача про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовом доОСОБА_1 Кабінету Міністрів України, Миколаївської обласної державної адміністрації,

про визнання протиправним та скасування Розпорядження від 15.04.2020 №480-р, визнання протиправним та скасування Розпорядження від 12.06.2020 №719-р, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Кабінету Міністрів України, Миколаївської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування Розпорядження від 15.04.2020 №480-р, визнання протиправним та скасування Розпорядження від 12.06.2020 №719-р, зобов'язання вчинити дії.

Разом з позовною заявою, позивачем подано заяву про забезпечення позову, в якій останній просить суд:

- заборонити Березнегуватській селищній раді - органу місцевого самоврядування ліквідаційній комісії, комісії з реорганізації, державним реєстраторам, будь-яким третім особам, здійснювати реорганізацію Лепетиської сільської ради та вчиняти будь-які дії, направлені на реорганізацію Лепетиської сільської ради та її виконавчого комітету шляхом приєднання до Березнегуватської селищної ради із забороною проводити процедуру інвентаризації майна, активів та зобов'язань Лепетиської сільської ради, що припиняється в результаті реорганізації шляхом приєднання до Березнегуватської селищної ради, а після закінчення процедури інвентаризації складати передавальні акти для прийняття на баланс Березнегуватської селищної ради та її виконавчих органів майна, активів та зобов'язань Лепетиської сільської ради та подавати їх на затвердження Березнегуватській селищній раді, заборонити передачу рухомого та нерухомого майна, належного Лепетиській сільській раді, її прав та обов'язків, розпорядження місцевим бюджетом та внесення змін до рішень, заборонити та зупинити перехід прав та обов'язків до правонаступника Березнегуватської селищної ради, її голови та голови комісії з реорганізації, внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-осіб підприємців та інших реорганізаційних дій, до набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі;

- заборонити Березнегуватській селищній раді - органу місцевого самоврядування позбавляти, припиняти повноваження голови Лепетиської сільської ради ОСОБА_1 із забороною переходу повноважень голови Лепетиської сільської ради до голови Березнегуватської селищної ради, голови комісії з реорганізації та будь-яких інших третіх осіб до набрання законної сили судовим рішенням у даній адміністративній справі.

В обгрунтування заяви про забезпечення позову позивач зазначив про те, що приймаючи оскаржувані Розпорядження Кабінетом Міністрів України грубо порушено порядок формування територіальної громади, у зв'язку з чим відбулось незаконне включення Лепетиської сільської ради до складу Березнегуватської ОТГ, з позбавленням права обирати голову та місцевих депутатів Лепетиської сільської ради, вирішувати питання місцевого характеру та розподіляти бюджетні кошти із послідуючою примусовою реорганізацією шляхом передання усього майна та прав правонаступнику - Березнегуватській селищній раді.

Згідно з приписами статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення позову розглянуто без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Тобто, прийняття такого рішення доцільно та можливе лише в разі наявності достатньо обґрунтованого припущення, що невжиття таких заходів може в майбутньому ускладнити виконання судового рішення чи привести до потреби докласти значні зусилля для відновлення прав позивача.

Відповідно, розгляд заяв про забезпечення позову здійснюється з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, суд повинен пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, з'ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

У випадку звернення сторони з вимогою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення з такою вимогою та надати відповідні докази, які б підтверджували факт існування реальної загрози його правам, свободам та інтересам.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно Рекомендації №R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.

Таким чином, суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача.

Наявність ознак правомірності Розпоряджень від 15.04.2020 №480-р та выд 12.06.2020 №719-р може бути виявлено судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості та достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.

Поряд з цим, наразі позивачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача.

Виходячи зі змісту позовної заяви та викладеного у заяві про забезпечення позову обґрунтування щодо вжиття заходів забезпечення позову, дослідивши матеріали справи, станом на час винесення даної ухвали суд приходить до висновку про відсутність підстав для забезпечення позову, оскільки судом не встановлено обставин крайньої необхідності та підстав, з якими наведені вище норми Кодексу адміністративного судочинства України пов'язують можливість забезпечення позову.

Керуючись статтями 150-154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.