Рішення від 16.01.2021 по справі 540/3988/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3988/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000690903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає про протиправність застосування до нього штрафних санкцій у розмірі 8160 грн. за порушення строків подання декларацій, оскільки раніше не притягувався до відповідальності за аналогічне правопорушення, а тому розмір штрафної санкції відповідно до ст.120 ПК України складає 340 грн., а не 1020 грн. як визначив відповідач.

Ухвалою від 11.12.2020 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву.

23.12.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що за результатами камеральної перевірки позивача з питання дотримання граничних строків подання звітності з акцизного податку за лютий - вересень 2020 року встановлено неподання ФОП ОСОБА_1 податкової звітності за період лютий - квітень 2020 року. Оскільки до позивача за аналогічне порушення вже застосовувалися штрафні санкції згідно податкового повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203, то контролюючим органом правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 8160 грн. (по 1020 грн. за кожне порушення).

Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 видно ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 21030309201900010 з терміном дії з 16.06.2019 р. по 16.06.2020 р., № 21030312201900294 з терміном дії з 16.06.2019 р. по 16.06.2020 р., № НОМЕР_2 з терміном дії з 17.04.2020 р. по 17.04.2021 р., № 21030308202000054 з терміном дії з 15.01.2020 р. по 15.01.2021 р.

12.11.2019 р. посадовою особою контролюючого органу проведено камеральну перевірку щодо неподання (несвоєчасного подання) податкової звітності по акцизному податку ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за серпень, вересень 2019 року, за результатами якої складено акт № 208/21-22-32-03/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено неподання позивачем декларацій акцизного податку за серпень, вересень 2019 року, у зв'язку з чим на підставі податкового повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203 до ФОП ОСОБА_1 відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України застосовано штрафні у розмірі 2040 грн.

Акт камеральної перевірки від 12.11.2019 р. № 208/21-22-32-03/ НОМЕР_1 та податкове повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203 отримано особисто позивачем 12.11.2019 р. під підпис.

02.11.2020 р. посадовою особою відповідача проведено камеральну перевірку щодо неподання та несвоєчасного подання податкової звітності ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) за періоди 2020 року, за результатами якої складено акт № 1153/21-22-09-03/ НОМЕР_1 .

Перевіркою встановлено неподання та несвоєчасне подання позивачем декларацій акцизного податку за лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень 2020 року, внаслідок чого на підставі податкового повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000890903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 8160 грн.

Акт камеральної перевірки від 02.11.2020 р. № 1153/21-22-09-03/ НОМЕР_1 та податкове повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000890903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 отримано позивачем 04.11.2020 р. та 21.11.2020 р., про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.

Вважаючи податкове повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000890903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 протиправним, позивач звернувся з позовною заявою до суду про його скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Підпунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України).

Згідно п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових деклараціях та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Платники, визначені підпунктом 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов'язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п.49.2-1 ст.49 ПК України).

Згідно пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Приписами пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 ПК України передбачено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Відповідно до вимог п.223.2 ст.223 ПК України платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.

З аналізу даних правових норм слідує, що одним із видів податкового контролю є проведення камеральних перевірок, предметом яких, серед іншого, є своєчасність подання платниками податків податкової звітності.

Загальні строки подання податкових декларацій визначено ст.49 ПК України, а ст.223 ПК України встановлено спеціальні строки подання податкової звітності платниками акцизного збору - не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду. При цьому, згідно п.49.2-1 ст.49 ПК України платника акцизного податку повинні подавати податкову декларацію незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами камеральної перевірки, оформленої актом від 02.11.2020 р. № 1153/21-22-09-03/30161-1573, встановлено неподання ФОП ОСОБА_1 податкових декларацій з акцизного податку за лютий, березень, квітень 2020 року та несвоєчасне подання податкових декларацій з акцизного податку за травень, червень, липень, серпень, вересень 2020 року.

Вказані обставини визнаються сторонами, а тому в силу ч.1 ст.78 КАС України не підлягають доказуванню. Спірним у даній справі є питання правомірності застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 1020 грн. за кожне порушення, так як ФОП ОСОБА_1 стверджує, що до нього раніше протягом року не застосовувалися штрафні санкції за неподання податкових декларацій з акцизного податку.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкових декларацій передбачена ст.120 ПК України.

Так, згідно п.120.1 ст.120 ПК України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Аналіз даних правових норм свідчить про те, що штрафна санкція у розмірі 1020 грн. застосовується виключно у разі неподання або несвоєчасного подання податкової декларації платником податку, до якого протягом року вже було застосовано штрафні санкції за таке порушення.

Судом встановлено, що до ФОП ОСОБА_1 вже було застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з акцизного податку за серпень, вересень 2019 року згідно податкового повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203 у сумі 2040 грн., яке прийнято на підставі акта камеральної перевірки від 12.11.2019 р. № 208/21-22-32-03/ НОМЕР_1 .

Акт камеральної перевірки від 12.11.2019 р. № 208/21-22-32-03/ НОМЕР_1 та податкове повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203 отримано ФОП ОСОБА_1 12.11.2019 р., що підтверджується його особистим підпис.

Пунктом 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Оскільки податкове повідомлення-рішення від 12.11.2019 р. № 0002433203, яким до позивача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності за серпень, вересень 2019 року в сумі 2040 грн., вручено ФОП ОСОБА_1 особисто і доказів його оскарження позивачем не надано, то визначена за ним сума штрафних санкцій є узгодженою.

Вищевикладене спростовує доводи позивача про те, що до нього протягом року не застосовувалися штрафні санкції за неподання податкової звітності з акцизного податку та про складання відповідачем двох податкових повідомлень-рішень одночасно.

Таким чином, оскільки позивач протягом року допустив повторне неподання (за лютий, березень, квітень 2020 року) та несвоєчасне подання податкової звітності (за травень, червень, липень, серпень, вересень 2020 року) з акцизного податку, відповідачем правомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 штрафні санкції у розмірі 8160 грн. (1020 грн. х 8) згідно податкового повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000690903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 .

Частиною 1 статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність податкового повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000690903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 , а тому позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.11.2020 р. № 0000690903/21-22-09-03/ НОМЕР_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 111030800