Ухвала
13 січня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2951/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В., розглянувши у письмовому провадженні у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини № НОМЕР_1 Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини № НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини № НОМЕР_1 Збройних Сил України щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період часу з 03.07.2016 по 28.02.2018,
- зобов'язати військову частину № НОМЕР_1 Збройних Сил України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період часу з 03.07.2016 по 28.02.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2016 року по 2020 року ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у військовій частині № НОМЕР_1 Збройних Сил України, в період з 03.07.2016 по 28.02.2018 відповідач не проводив індексацію грошового забезпечення позивача, що не заперечується і відповідачем, у своєму листі від 27.07.2020 №1172 відповідач зазначає, що через відсутність відповідних асигнувань на виплату військовослужбовцям індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2019. Позивач вважає таку відмову неправомірною, оскільки згідно до абз. 2 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 %. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. Відповідно до п.2 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби. Індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Ухвалою від 12.10.2020 відкрито спрощене провадження у справі, справу вирішено проводити без виклику сторін.
05.11.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву від ВЧ НОМЕР_1 , в якому відповідач заперечує проти позову. Вказує на те, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі за текстом - Постанова № 1013), яка набрала чинності з 15.12.2015, та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Згідно з пунктом 3 Постанови КМУ № 1013: "Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078". Вказаною постановою Урядом запропоновано в грудні 2015 року підвищити зарплати працівникам бюджетної сфери за рахунок збільшення посадових окладів (тарифних ставок) та підвищення постійних складових зарплати, з тією метою, щоб з січня 2016 року розпочати обчислювати індекс споживчих цін для проведення індексації. Тобто, Постановою № 1013 не лише істотно змінено порядок проведення індексації доходів населення починаючи з 01.12.2015, але й визначено базовий місяць (січень 2016 року), з якого в подальшому необхідно відштовхуватись для проведення індексації. повноваження щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу належить до дискреційних повноважень військової частини. У відповідності до наказів командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.12.2017 № 275 та від 03.08.2020 № 162 позивач у період з 06.12.2017 по 03.08.2020 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.12.2017 № 275 позивач 06.12.2017 прибув з військової частини НОМЕР_2 до військової частини НОМЕР_1 для подальшого проходження військової служби. Відтак, у період з 03.07.2016 по 06.12.2017 позивач не проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , в яких військових частинах, позивач проходив військову службу до 06.12.2017 відповідачу не відомо. Грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується за місцем штатної служби в поточному місяці за минулий. Жодних первинних документів (заявок, тощо) на виплату позивачу індексації грошового забезпечення від військової частини НОМЕР_2 не надходило, тож, на думку відповідача, за період з 03.07.2016 по 06.12.2017 слід спрямувати до військової частини НОМЕР_2 або інших військових формувань. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, індексація грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів всіх рівнів. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року - лютому 2018 року в Міністерства оборони України не було. Відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики від 08.08.2017 № 13700/з, 78/0/66-17 механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди немає.
Ухвалою від 15.12.2020 суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального провадження, призначено підготовче засідання на 13.01.2021 на 14 год. 00 хвил. , продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
06.01.2021 представник позивача надав суду копію військового контракту від 03.08.2016 , укладеного на три роки з ВЧ НОМЕР_1 , копію військового контракту від 03.08.2019, укладеного на один рік з ВЧ НОМЕР_3 , копію військового квитка ОСОБА_1 .
Відповідач надав 11.01.2020 довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за період 06.12.2017 - 03.08.2020.
11.01.2021 до суду надійшло клопотання від відповідача про залишення позову без розгляду у зв'язку з тим, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам ст.ст. 160, 172 КАС України, відсутні докази сплати судового збору. Ухвалою від 13.01.2021 суд залишив клопотання відповідача без задоволення.
13.01.2021 в судове засідання позивач не прибув. Від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника, просить відмовити в задоволені позову.
Згідно ч. 1 ст. 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Під час підготовчого провадження були встановлені всі передбачені статтею 180 Кодексу адміністративного судочинства України обставини та вчинені дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
За таких обставин суд дійшов висновку про можливість закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Керуючись ст. ст. 180-183 КАС України, суд, -
ухвалив:
Закрити підготовче провадження.
Призначити справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії до судового розгляду по суті на 01.02.21 о 10:00 год.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала підписана 16.01.2021.
Суддя В.В. Хом'якова