Справа № 420/11328/20
16 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, визначеного ч. 5 ст. 262 КАС України, адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» про стягнення податкового боргу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Публічне акціонерного товариства «Одесапродконтракт» має заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб, податку на додану вартість та податку на нерухоме майно, що утворилась внаслідок несплати відповідачем суми узгоджених податкових зобов'язань, самостійно задекларованих ним в податкових деклараціях. Відповідач своєчасно податковий борг не сплатив, що стало підставою для звернення Головного управління ДПС в Одеській області до суду із зазначеним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 17.11.2020 року позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято до розгляду, у справі було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Зазначеною ухвалою Публічному акціонерному товариству «Одесапродконтракт» було запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ст.258 КАС України).
Згідно частини 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 124 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові виклики і повідомлення здійснюються повістками про виклик і повістками-повідомленнями. Судові виклики або судове повідомлення учасників справи здійснюється: юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Копію ухвали суду від 17.11.2020 року про відкриття спрощеного позовного провадження у справі було направлено відповідачу за адресою, зазначеною позивачем в адміністративному позові та яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 65025, Одеська область, місто Одеса, Суворовський район, 19-й км Старокиївської дороги (а.с. 53-56, 98-99). Поштове відправлення було доставлено за адресою підприємства, однак не було вручено відповідачу, про що свідчить довідка Укрпошти форми ф.20.
Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Крім того, ухвалу суду від 17.11.2020 року по справі №420/11328/20 було також оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Однак, ні у визначений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі строк, ні станом на час розгляду справи по суті, від Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт»» відзиву на позовну заяву ГУ ДПС в Одеській області, будь-яких пояснень по суті спірних правовідносин або доказів на спростування заявлених контролюючим органом позовних вимог до суду не надходило.
З огляду на вищезазначене суд вважає, що ним було вжито всіх необхідних заходів, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України для повідомлення відповідача про розгляд адміністративної справи та реалізації останнім права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави суду розглядати справу за наявними в ній матеріалами та доказами.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
Публічне акціонерне товариство «Одесапродконтракт» зареєстровано Юридичним департаментом Одеської міської ради як юридична особа 23.02.1996 року за №1556120000005618, та знаходиться на обліку в податковому органі, як платник податків (а.с. 53, 57).
Відповідно до інтегрованої картки платника податків та довідки-розрахунку про суму податкового боргу (а.с. 7-17) станом на 05.08.2020 року за Публічним акціонерним товариством «Одесапродконтракт» рахується заборгованість у загальному розмірі 1886967,74 грн., яка виникла на підставі самостійно визначених відповідачем у податкових деклараціях грошових зобов'язань, а саме:
- у податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, №9012941559 від 06.02.2019 року (а.с. 24-25) самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1070787,63 грн. (за 2019 рік). Дана сума була зменшена у зв'язку із наявною у відповідача переплатою. Таким чином сума боргу за податковою декларацією №9012941559 від 06.02.2019 року склала 178 464,49 грн.;
- у податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, №9001443787 від 16.01.2020 року (а.с. 26-27) самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1 211 917,08 грн. за 2020 рік, відповідно по 302979,27 грн. за квартал. Водночас стягненню на момент звернення до суду підлягає сума за два квартальні авансові внески, а саме 605 958,54 грн. (станом на 29.04.2020 року - 302 979,27 грн. та 29.07.2020 року - 302 979,27 грн);
- у податковій декларації по земельному податку з юридичних осіб №9316432770 від 02.01.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 154563,00 (а.с. 28-30). Дана сума була зменшена у зв'язку із наявною у відповідача переплатою в розмірі 1,57 грн. Таким чином сума боргу за податковою декларацією осіб №9316432770 від 02.02.2020 року склала 154 561,43 грн.;
- у податковій декларації по земельному податку з юридичних осіб №9020825871 від 24.01.2020 року (а.с. 31-33) самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1854756,00 за 2020 рік, відповідно по 154 563,00 грн. Водночас стягненню на момент звернення до суду підлягає сума за період лютий - липень 2020 року у сумі 927 378,00 грн.
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9268518276 від 13.11.2019 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 8 479,00 (а.с. 34-35). Дана сума була зменшена у зв'язку із наявною у відповідача переплатою. Таким чином сума боргу за податковою декларацією осіб №9268518276 від 13.11.2019 року склала 7752,28 грн.;
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9294894816 від 10.12.2019 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1612,00 (а.с. 36-37).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9330803004 від 16.01.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1614,00 (а.с. 38-39).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9029048028 від 19.02.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1606,00 (а.с. 40-42).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9055148630 від 17.03.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1602,00 (а.с. 43-44).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9077381730 від 13.04.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1604,00 (а.с. 45-46).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9103289156 від 13.05.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1604,00 (а.с. 47-48).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9127191968 від 09.06.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1604,00 (а.с. 49-50).
- у податковій декларації з податку на додану вартість №9169283607 від 16.07.2020 року самостійно визначена сума податку, що підлягає сплаті в бюджет - 1607, 00 (а.с. 51-52).
Відповідачем у встановлені законодавством строки суму зазначеної заборгованості сплачено не було, з огляду на що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом у справі №420/11328/20.
Дослідивши адміністративний позов та надані в його обґрунтування письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Відповідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно п. 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до статті 203 ПК України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно статті 202 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Відповідно до пункту 75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Предметом камеральної перевірки може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п. 49.1 та 49.2 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 ПКУ).
У зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання та з метою вжиття заходів щодо її погашення, податковим органом на адресу Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» було направлено податкову вимогу форми «Ю» від 03 грудня 2019 року №223240-51 на суму податкового боргу 7752,28 грн., яка направлялась відповідачу засобами поштового зв'язку (а.с. 18).
Відповідно до вимог пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених ПК України, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному ПК України.
За приписами п. 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Згідно з п.п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України орган ДПІ здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи (а.с. 57-63) у Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» наявні відкриті розрахункові рахунки у банківських установах.
На підставі вищезазначеного та враховуючи те, що сума заборгованості відповідача у загальному розмірі 1 886 967,74 грн. є узгодженою, зазначена заборгованість підприємства підлягає стягненню з банківських рахунків Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт».
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Одеській області до Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» про стягнення податкового боргу у загальному розмірі 1886967,74 грн. є обґрунтованими, документально підтвердженими, відповідають чинному законодавству, а отже підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 90, 241-246, 255, 257-258, 262, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул. Семінарська, 5) до Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» (65025, м. Одеса, 19-км Старокиївської дороги) про стягнення податкового боргу - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з банківських рахунків Публічного акціонерного товариства «Одесапродконтракт» (код ЄДРПОУ 01553764) кошти за податковим боргом, а саме:
- суму заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, у розмірі 784 423,03 грн. на бюджетний рахунок UА №588999980314060513000015009, банк отримувача Казначейство України, код 38016923, КБК 18010400 отримувач коштів УК у м.Одесі/Суворовський р-н/18010400;
- суму заборгованості по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1 081 939,43 грн. на бюджетний рахунок UА №638999980334179811000015009, банк отримувача Казначейство України, код 38016923, КБК 18010500 отримувач коштів УК у м.Одесі/Суворовський р-н/18010500;
- суму заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 20 605,28 грн. на бюджетний рахунок UА№818999980313050029000015009, банк отримувача Казначейство України, код 38016923, КБК 14060100 отримувач коштів УК у м.Одесі/Суворовський р-н/14060100.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя О.В. Білостоцький
.