15 січня 2021 р. Справа № 400/2650/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа:Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», вул. Київська, 129в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
про:визнання відмови незаконною; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області в зарахуванні до пенсійного стажу ОСОБА_1 періоди роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області врахувати періоди роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року до страхового стажу ОСОБА_1 .
Ухвалою від 29.07.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не враховано періоди роботи з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року, оскільки за весь вказаний час бухгалтерією Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» із нарахованої йому заробітної плати стягувались всі необхідні внески.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні вимог позивача просить відмовити. В своєму відзиві відповідач зазначив, що зарахувати позивачу періоди роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал№ з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року немає законних підстав, оскільки підприємством за вказані періоди не сплачувало страхові внески.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ та з 03.09.2018 року та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058).
10.06.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою щодо зарахування до його загального страхового стажу періодів роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».
Відповідач листом від 24.06.2020 року № 3409-3237/Б-02/8-1400/20 надав відповідь на заяву позивачу, в якій зазначив, що до загального страхового стажу вказані позивачем у його заяві періоди не враховувано у зв'язку з відсутністю сплати страхових внесків.
Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що позивач у періоди з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року працював на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».
Як зазначає відповідач, Комунальним підприємством Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» страхові внески за період роботи позивача на даному підприємстві не сплачувались.
Відповідно до ч. 1 с. 24 Закону України № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058).
У відповідності до ч. 3 ст. 24 Закону України № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у ст. 11 Закону України № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема ч. 1 ст. 113 Закону України № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України № 1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058).
Суд наголошує, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов'язків підприємством щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, відповідно до ст. 106 Закону України № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не врахував до страхового стажу позивача періоди роботи з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року.
Одночасно з цим, позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні відповідного стажу роботи до страхового стажу позивача, що за своєю суттю є діями.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Московська, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159), за участю третьої особи - Комунального підприємства Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» (вул. Київська, 129в, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, код ЄДРПОУ 33089321) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до його пенсійного стажу періодів роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Московська, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати періоди роботи на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 05.10.2010 року по 19.12.2013 року, з 08.01.2014 року по 30.09.2014 року, з 12.08.2015 року по 05.08.2019 року до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Московська, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 840,00 грн. (вісімсот сорок гривень 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.01.2021 року.
Суддя О.В. Малих