Іменем України
16 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4458/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Хоросьлького Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,
17.11.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач) в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 30456,84 грн;
- стягнути з Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 30456,84 грн, з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов'язкових платежів.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач проходив службу у ДСНС України, в тому числі у відповідача, та згідно наказу № 140 від 25.04.2019 позивача звільнено зі служби цивільного захисту у запас (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом (у зв'язку із закінченням строку контракту). В період проходження служби цивільного захисту в підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області, позивач, на підставі наказів залучався та брав безпосередню участь у Антитерористичній операції на території Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових задач у відповідні періоди 2015-2018 років.
Відповідно до наказу першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) та наказів відповідача, позивач залучався та брав безпосередню участь у АТО на території Луганської області для забезпечення її проведення з метою виконання службових (бойових) задач у відповідні періоди 2015-2018 роки, що підтверджується наказами № 220 від 08.08.2015, № 334 від 30.11.2015, № 334 від 30.11.2015, № 120 від 29.04.2016, № 171 від 19.06.2016, № 341дск від 05.12.2016, № 341 від 05.12.2016, № 225дск від 09.08.2017, № 254 дек від 07.09.2017, № 20-но від 22.01.2018, № 20-но від 22.01.2018, № 70-но від 07.03.2018, № 83-но від 20.03.2018, № 118 дек від 28.04.2018, та довідкою відповідача.
Відповідно до чинного законодавства, відповідач зобов'язаний був виплатити позивачу і винагороду за безпосередню участь в АТО за вищевказані періоди, але цього в повному розмірі зроблено не було, навіть, при звільненні.
У зв'язку із вищевказаним, представник позивача вважає, що відповідач зобов'язаний сплатити позивачу, заборгованість по винагороді за безпосередню участь в АТО в загальному розмірі 30456,84 грн.
Ухвалою від 20.11.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи (арк. спр. 30-31).
Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області ухвалу від 20.11.2020 про відкриття провадження в адміністративній справі отримав 25.11.2020, про що свідчить реєстр про вручення поштового відправлення (арк. спр. 34).
Правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, відповідач не скористався.
Згідно з частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , є учасником бойових дій, проходив службу в Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області та 25.04.2019 звільнений зі служби цивільного захисту та виключений з кадрів ДСНС, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України (арк. спр. 5-6), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (арк. спр. 7), посвідчення учасника бойових дій (арк. спр. 9).
Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) № 140 від 25.04.2019 сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , рятувальника-моториста рятувального відділення групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено із служби цивільного захисту у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 173, 176 підпунктом 1 (у зв'язку із закінченням строку контракту), виключено з кадрів ДСНС України з 25.04.2019 та направлено до Лисичанського міського військового комісаріату Луганської області для постановки на військовий облік (арк. спр. 8).
Відповідно до послужного списку позивача (пункт 11) останній безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 24.11.2015 по 05.04.2016, з 23.05.2016 по 09.07.2017, з 23.08.2017 по 14.01.2018, з 21.01.2018 по 02.03.2018 та з 16.03.2018 по 28.04.2018 (арк. спр. 24, 42-51).
Інформація про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 13.11.2015 (включно), з 24.11.2015 по 04.04.2016 (включно), з 23.05.2016 по 02.11.2016 (включно), з 17.11.2016 по 08.07.2017 (включно), з 23.08.2017 по 13.01.2018 (включно), з 21.01.2018 по 01.03.2018 (включно) та з 16.03.2018 по 27.04.2018 (включно), підтверджена довідкою № 01/308 від 07.12.2020 (арк. спр. 39-40), та витягами з наказів першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 08.08.2015 № 220, від 30.11.2015 № 334, від 29.04.2016 № 120, від 19.06.2016 № 171дск, від 05.12.2016 № 341дск, від 09.08.2017 від 225дск, від 07.09.2017 № 254дск та від 28.04.2018 № 118дск, а також витягами з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області “Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні АТО на території Луганської області” № 20-НО від 22.01.2018, № 70-НО від 07.03.2018, № 83-НО від 20.03.2018 (арк. спр. 10-23, 52-65).
Згідно з довідкою № 298 від 27.11.2020 позивачу за період з 2015 по 2018 роки сплачено винагороду за участь в АТО в сумі 14678,00 грн з яких: у 2015 році - 0,00 грн, у 2016 році - 6458,64 грн (за 164 дні залучення в АТО), у 2017 році - 6324,51 грн (за 160 днів залучення в АТО) та у 2018 році - 1894,85 грн (за 47 днів залучення в АТО) (арк. спр. 37-38), що підтверджено довідкою без номеру та без дати (арк. спр. 25), а всього 371 день.
Відповідно до довідки № 01/307 від 07.12.2020 позивач за період з 22.07.2015 по 28.04.2018 ніс службу у цілодобовому чергуванні з яких у 2015 році 61 добу, у 2016 році 155 діб, у 2017 році 158 діб та у 2018 році 50 діб (арк. спр. 41), а всього 424 доби.
Згідно з довідкою № 01/308 від 07.12.2020 відповідачем за спірний період вказано про участь позивачу в АТО у 2015 році 61 добу, у 2016 році 155 діб, у 2017 році 158 діб та у 2018 році 50 діб, а всього 424 доби (арк. спр. 39-40).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 “Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій” (далі - Постанова № 24), яка була чинною до 21.01.2016, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).
На виконання Постанови № 24 наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 № 49 затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Порядок № 49), який діяв до 18.03.2016.
Вказаний Порядок визначав механізм та умови виплат винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі - АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов'язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучені до проведення АТО;
перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України);
перебувають у районі проведення АТО.
З системного аналізу вищевказаних норм, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у пункті 2 Постанови № 24, пункті 1 додатку № 1 до Постанови № 24, пункті 1 розділу ІІ Порядку № 49 можна дійти висновку, що у період до 21.01.2016 за безпосередню участь в антитерористичних операціях військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів виплачувалася винагорода, яка обчислювалася у розмірі 100 % місячного грошового забезпечення з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу правоохоронних органів брали безпосередню участь у антитерористичній операції менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських” (далі - Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.05.2016 № 385 (далі - Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 3 Наказу № 385 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”.
Згідно з пунктом 1 Розділу І Інструкції, вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Пунктами 1 та 2 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць:
у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень;
в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
Згідно з пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО);
перебування у районі проведення АТО.
При цьому, відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Інструкції підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є:
витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО;
витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання;
витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО;
витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО;
інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб в органах управління і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.10.2014 № 1032 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2014 за № 1563/26340, служба в чергових караулах підрозділів гарнізону ОРС ЦЗ здійснюється з урахуванням кількості відпрацьованого особовим складом часу згідно з чинним законодавством України. Організація служби в чергових караулах здійснюється в чотири чергові зміни. Тривалість чергової зміни - 24 години.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 14.09.2018) затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція про виплату грошового забезпечення).
Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розділом IV “Надбавки і доплати” Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв'язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Норми аналогічні за змістом містить Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 (Розділи ІV-XV).
З системного аналізу наведених вище нормативних актів (постанов Кабінету Міністрів України № 24, № 18, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 385), можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20.01.2016 не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн, а з 21.01.2016 (з дня набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України № 385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
При цьому, особи вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО, підтвердженням чого, зокрема, є: витяги з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО.
Судом встановлено, що позивач залучався до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з 22.07.2015 по 13.11.2015 (включно), з 24.11.2015 по 04.04.2016 (включно), з 23.05.2016 по 02.11.2016 (включно), з 17.11.2016 по 08.07.2017 (включно), з 23.08.2017 по 13.01.2018 (включно), з 21.01.2018 по 01.03.2018 (включно) та з 16.03.2018 по 27.04.2018 (включно).
Аналізом відомостей, вказаних відповідачем у наданих довідках, судом встановлено, що в них зазначено різну кількість днів участі позивача в АТО у спірний період.
Зокрема, в довідці № 298 від 27.11.2020 зазначено, що позивач приймав участь в АТО 371 день, проте в довідці № 01/308 від 07.12.2020 вказано, що позивач приймав участь в АТО 424 доби.
При цьому суд зазначає, що відповідачем самостійно визначено кількість днів участі позивача в АТО у довідці № 01/308 від 07.12.2020 (арк. спр. 39-40), а тому суд дійшов висновку, що позивач приймав участь в АТО у спірний період всього 424 днів.
У вказаний час позивач перебував у районі проведення АТО, оскільки м. Рубіжне Луганської області (місцезнаходження Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області) є зоною проведення АТО згідно з розпорядженням Кабінет Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України”.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачу у період безпосередньої участі в АТО відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385, а тому йому повинна бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з урахуванням фактичного залучення, періоди якого зазначено відповідачем у довідці № 01/308 від 07.12.2020.
Оскільки матеріали справи не містять доказів безпосередньої участі позивача в АТО у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення), а лише в інших районах (місцях) проведення АТО, тому з 20.01.2016 обчислення винагороди позивачу за участь в АТО повинно здійснюватися з розрахунку 1200,00 грн на місяць.
З урахуванням зазначеного, враховуючи положення Постанови № 18, Наказу № 385, Інструкції, суд приходить до висновку, що обчислення винагороди повинно здійснюватися з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.
Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, суд враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят та індексація носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.
Суд наголошує, що сторонами не надано відомостей щодо розміру грошового забезпечення позивача за 2015 рік, крім того не надано доказів нарахування винагороди за участь в АТО.
Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО за період роботи з липня 2015 року по квітень 2018 року у Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області мав складати (за 424 доби):
за липень 2015 року - 387,10 грн (3000 грн/31 день х 4 днів участі в АТО);
за серпень 2015 року - 193,55 грн (3000,00 грн/31 день х 2 днів участі в АТО);
за вересень 2015 року - 1300,00 грн (3000,00 грн/30 день х 13 днів участі в АТО);
за жовтень 2015 року - 1451,61 грн (3000,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО);
за листопад 2015 року - 1200,00 грн (3000,00 грн/30 день х 12 днів участі в АТО),
за грудень 2015 року - 1451,61 грн (3000,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО), всього 5983,87 грн;
за січень 2016 року - 967,74 грн (3000 грн/31 день х 10 днів участі в АТО (період з 01.01.2016 по 20.01.2016) та 193,55 грн (1200 грн/31 день х 5 днів участі в АТО (період з 21.01.2016 по 31.01.2016);
за лютий 2016 року - 703,45 грн (1200,00 грн/29 день х 17 днів участі в АТО),
за березень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО),
за квітень 2016 року - 80,00 грн (1200,00 грн/30 день х 2 днів участі в АТО),
за травень 2016 року - 193,55 грн (1200,00 грн/31 день х 5 днів участі в АТО),
за червень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 2 днів участі в АТО),
за липень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО),
за серпень 2016 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 днів участі в АТО),
за вересень 2016 року - 680,00 грн (1200,00 грн/30 день х 17 днів участі в АТО),
за жовтень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО);
за листопад 2016 року - 240,00 грн (1200,00 грн/30 день х 6 днів участі в АТО);
за грудень 2016 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 дні участі в АТО), а всього 6027,85 грн, а всього 6658,29 грн;
за січень 2017 року - 619,35 грн (1200 грн/31 день х 16 дні участі в АТО),
за лютий 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 дні участі в АТО),
за березень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 днів х 15 днів участі в АТО),
за квітень 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 15 днів участі в АТО),
за травень 2017 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО),
за червень 2017 року - 560,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 14 днів участі в АТО),
за липень 2017 року - 154,84 грн (1200,00 грн/31 день х 4 днів участі в АТО),
за серпень 2017 року - 154,84 грн (1200,00 грн/ 31 день х 4 дні участі в АТО),
за вересень 2017 року - 560,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 14 днів участі в АТО),
за жовтень 2017 року - 619,35 грн (1200,00 грн/31 день х 16 днів участі в АТО),
за листопад 2017 року - 600,00 грн (1200,00 грн/30 днів х 15 днів участі в АТО),
за грудень 2017 року - 580,65 грн (1200,00 грн/31 день х 15 дні участі в АТО), а всього 6249,03 грн;
за січень 2018 року - 464,52 грн (1200,00 грн/31 день х 12 днів участі в АТО),
за лютий 2018 року - 600,00 грн (1200,00 грн/28 днів х 14 днів участі в АТО),
за березень 2018 року - 387,10 грн (1200,00 грн/31 день х 10 днів участі в АТО),
за квітень 2018 року - 560,00 грн (1200,00 грн/ 30 днів х 14 днів участі в АТО), а всього 2011,62 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем винагороду за безпосередню участь в АТО позивачу частково нараховано та виплачено за період з січня 2016 року по квітень 2018 року.
Суд зазначає, що за даними довідки № 298 від 27.11.2020 позивачу сплачено винагороду за безпосередню участь в АТО за період з січня 2016 року по квітень 2018 року за 371 день участі (арк. спр. 37-38), при цьому, згідно з довідкою № 01/308 від 07.12.2020 за вказаний період (з січня 2016 року по квітень 2018 року) позивач брав безпосередню участь в АТО лише 363 дні (арк. спр. 39-40), оскільки кількість днів залучення позивача до складу сил та засобів, які залучались та брали безпосередню участь в АТО на території Луганської області, забезпечення її проведення, з метою виконання службових завдань за 2015 рік складає 61 день.
Суд зазначає, що сторонами не надано до суду довідки про розмір грошового забезпечення позивача за липень 2015 року - січень 2016 року, а також не зазначено за які конкретно дні залучення позивача до участі в АТО йому проведено виплати, що не дозволяє суду самостійно перевірити правильність розрахунків відповідача.
Отже, враховуючи, що відповідач не проводив взагалі розрахунок вказаного виду винагороди за 2015 рік, виходячи з дискреційних повноважень, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити цю винагороду позивачу за 2015 рік, відповідно до вказаного вище законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, яким, на думку суду, є саме:
- зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2015 року включно з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів;
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов слід задовольнити частково.
Згідно з пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 24.12.1999 № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (підпункт 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України).
Таким чином, відповідач як податковий агент згідно вимог Податкового кодексу України зобов'язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Хоросьлького Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (93001, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Заводська, буд. 4, ідентифікаційний код 08588599) про стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, задовольнити частково.
Зобов'язати Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по грудень 2015 року включно з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необґрунтованістю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива