Постанова від 15.01.2021 по справі 373/69/21

Справа № 373/69/21

Номер провадження 3/373/44/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2021 року м. Переяслав

Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Свояк Д.В., розглянув матеріали, які надійшли від Переяслав-Хмельницького ВП ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого, -

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу серії ДПР18 №181011 від 07.01.2021 ОСОБА_1 07.01.2021 о 21:30, по вул. Ярмаркова в м.Переяславі Київської області керував автомобілем марки Toyota Land Cruiser, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: нечітка мова, різкий запах алкоголю з рота, від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України.

До протоколу додано: копію протоколу про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ДПР18 №181011 від 07.01.2021; копію акту огляду на стан алкогольного сп'яніння; копію направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння відносно ОСОБА_1 ; письмові пояснення свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ; повідомленням про отримання посвідчення водія; копією постанови НОМЕР_2 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 07.01.2021 відносно ОСОБА_1

01 липня 2020 року набув чинності Закон України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі - Закон № 2617-VIIІ), яким криміналізовано керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Законом України від 17 червня 2020 року № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі - Закон № 720-IX) внесені зміни до Закону № 2617-VIIІ, у тому числі щодо відповідальності за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Закон № 720-IX опублікований у газеті «Голос України» № 110 від 03 липня 2020 року й, відповідно, положення ІІ розділу цього Закону про набрання ним чинності одночасно із Законом № 2617-VIIІ, тобто раніше дня його опублікування, не відповідає зазначеному конституційному припису.

Оскільки Закон № 2617-VIIІ набрав чинності 01.07.2020, зміни до КУпАП та КК України, які ним були внесені, були реалізовані та відбулась зміна редакції цих кодексів.

Однак, Законом № 720-IX внесено зміни у Закон № 2617-VIIІ, а не до КУпАП та КК України у частині визначення виду юридичної відповідальності за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння.

Отже, внесення змін до Закону № 2617-VIIІ 03.07.2020 Законом № 720-IX не мало наслідком внесення змін до КУпАП та КК України у частині визначення виду юридичної відповідальності за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння, що підтверджується текстами зазначених законів та кодексів, розміщеними на офіційному сайті Верховної Ради України (адреса посилання: https://data.rada.gov.ua/laws/show/), відповідно до яких, станом на день розгляду цієї справи адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - не передбачено, а передбачена ст. 286-1 КК України кримінальна відповідальність за аналогічні дії.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 8 Конституції України передбачає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

У ст. 89 Конституції України передбачено, що Верховна Рада України для здійснення законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до її повноважень, виконання контрольних функцій відповідно до Конституції України створює з числа народних депутатів України комітети Верховної Ради України та обирає голів, перших заступників, заступників голів та секретарів цих комітетів.

Згідно з ч.3 ст. 21 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, мають право надавати роз'яснення щодо застосування положень законів України. Такі роз'яснення не мають статусу офіційного тлумачення.

Отже, посадові особи національної поліції та прокуратури при вирішенні питань притягнення осіб до адміністративної чи кримінальної відповідальності мають керуватися положеннями законів України, які набрали чинності та вступили в дію, а не роз'ясненнями, які не мають статусу офіційного тлумачення таких законів.

Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.

За таких обставин, згідно з ч.2 ст.284 КУпАП провадження по справі підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 245, 253, 280, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Передати адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП начальнику Переяслав-Хмельницького відділу Бориспільської місцевої прокуратури або особі, яка виконує його обов'язки, для організації й забезпечення внесення відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, проведення досудового розслідування та інших заходів, визначених ст. 214 КПК України.

Провадження у справі закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі до Київського апеляційного суду апеляційної скарги через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження.

Суддя Д. В. Свояк