Справа № 222/68/21
Провадження № 3/222103/2021
12 січня 2021 року Суддя Володарського районного суду Донецької області Доценко С.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Оріхівського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З Оріхівського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області на адресу Володарського районного суду Донецької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 104456 від 25.12.2020 року, ОСОБА_1 25.12.2020 року о 09-55 год. на автодорозі сполученням Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя 519 км, керував автомобілем ВАЗ 21013 державний номерний знак НОМЕР_1 , не врахував дорожню обстановку (ожеледиця) та вчинив зіткнення з автомобілем Ланос державний номерний знак НОМЕР_2 , який стояв на узбіччі. В результаті ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження.
Ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення при підготовці справи до розгляду, суд вважає, що справу про адміністративне правопорушення слід повернути для належного оформлення до органу, який її направив .
Так, відповідно до положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката, тощо.
За змістом статей 245, 280, 283 КУпАП для прийняття законного та обґрунтованого рішення слід забезпечувати всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи.
Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму й передбачено основні вимоги щодо змісту як протоколу про адміністративне правопорушення, так і рішення, що ухвалюється в конкретній адміністративній справі.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи.
Відповідно вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Виходячи із положень законодавчих та нормативних актів, що регулюють порядок оформлення матеріалів та протоколу про адміністративне правопорушення, суд звертає увагу, що виклад інкримінованих правопорушнику діянь має бути гранично конкретизований. Тобто в протоколі про адміністративне правопорушення у формулюванні адміністративного правопорушення повинні включатися всі ті дії (бездіяльність), які відповідають опису об'єктивної сторони адміністративного правопорушення в адміністративно-правовій нормі, в якій передбачена відповідальність за вчинення даного адміністративного правопорушення.
В протоколі серії ОБ №104456 зазначено, що місцем ДТП є ділянка дороги сполученням Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя 519 км, без прив'язки до адміністративно-територіальної одиниці (область, район, наближений населений пункт), що не дає можливості встановити чи належить до компетенції Володарського районного суду Донецької області розгляд даного адміністративного матеріалу.
До протоколу, згідно опису додані 5 письмових документів, які в порушення п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, не зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення як докази в графі «до протоколу додається».
На схемі місця ДТП, доданої з протоколом про адміністративне правопорушення зазначено три ( 3 ) транспортні засоби, які є учасниками ДТП.
Із рапорту помічника чергового СРПП № 1 Оріхівського ВП - є інформація що ДТП сталось за участю 5-ти автівок.
Але ж в протоколі не зазначені всі учасники дорожньо-транспортної пригоди, при тому що пояснення відібрані від трьох водіїв транспортних засобів.
В протоколі про адміністративне правопорушення в графі «свідки, потерпілі» зазначено лише ОСОБА_2 , при цьому не зазначено його статус - свідок чи потерпілий).
Також в протоколі зазначено про тимчасово вилучені документи, але не зазначено який документ вилучений та його місце знаходження після вилучення.
Окрім того, в описовій частині до схеми ДТП, яка міститься в матеріалах справи, визначені умовні позначення до схеми під номерами 1-7, але окрім об'єктів 1,2,3 та 6 інші умовні позначення на схемі не відображені.
Схема ДТП не містить визначення параметрів проїзної частини (загальна ширина, ширина однієї полоси дороги). Не зазначено наявність чи відсутність узбіч. Не визначено горизонтальну розмітку. Не визначено місце зіткнення транспортних засобів, та інше.
Тому, є незрозумілим механізм дорожньо-транспортної пригоди, без чого неможливо зробити висновок про наявність вини в діях особи.
На підставі викладеного, вважаю, що адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 слід повернути до Оріхівського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області на доопрацювання.
В ході правильного складення протоколу про адміністративне правопорушення, уповноваженій особі слід виконати вимоги ст.ст. 254, 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376.
Руководствуясь ст. 221, 253 КУпАП, судья, -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП слід повернути до Оріхівського ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області на доопрацювання.
Суддя: С.І. Доценко