3/441/24/2021 441/2191/20
13.01.2021 суддя Городоцького районного суду Львівської області Малахова-Онуфер А.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Городоцького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) на
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого на АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП,-
за протоколом №59795498 про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , не сплачував на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі по 200 грн., щомісячно на кожну дитину, починаючи з 03.08.2007 і до досягнення ними повноліття, які зобов'язаний сплачувати згідно виконавчого листа №2-629, виданого 17.09.2007 Городоцьким районним судом Львівської області, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 62 270 грн. за період з 03.08.2007 по 24.11.2020, частина з якої - 24 898 грн. виникла з 01.01.2020, тобто після вступу в дію ст. 183-1 КУпАП та сумарно перевищує суму платежів за шість місяців, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 , який належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання в черговий раз не з'явився, у заяві від 13.01.2021 просив закрити провадження у справі на нього за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши адмінматеріали, оцінивши докази в їх сукупності, доходжу наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням.
Згідно з ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За положеннями ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Підпунктом 5 пункту 1 розділу I Закону України № 2234-VIII від 07.12.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» главу 14 КУпАП доповнено статтею 183-1 такого змісту: «Стаття 183-1. Несплата аліментів. Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин».
Пунктом 1 розділу II Прикінцеві положення Закону встановлено, що цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування, крім підпункту 3 пункту 4, пунктів 5-7 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та підпунктів 1 і 2 пункту 4 розділу I цього Закону, які набирають чинності через три місяці з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Закон України № 2234-VIII від 07.12.017 опубліковано 06 січня 2018 року в офіційному виданні газеті «Голос України» № 4, відповідно стаття 183-1 КУпАП набрала чинності 06 лютого 2018 року.
Оскільки цей Закон встановлює адміністративну відповідальність, то він зворотної дії в часі не має й поширює свою дію лише на правовідносини, які виникли після набрання ним чинності, тобто після 06 лютого 2018 року.
З врахуванням диспозиції ст. 183-1 КУпАП така норма може бути застосована до особи, яка допустила бездіяльність несплату аліментів за період після 06 лютого 2018 року і лише тоді, коли це призвело до заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
За положеннями ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Між тим, як убачається із змісту постанови про відкриття виконавчого провадження №59795498, із протоколу про адміністративне правопорушення від 24.11.2020 на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, останньому, державним виконавцем несплату аліментів інкриміновано у вину за період з 01.01.2020 по 24.11.2020, тоді як згідно розрахунку від 24.11.2020, ОСОБА_1 допустив заборгованість по аліментах в розмірі 62 270 грн. з серпня 2019 року, а постанова про відкриття виконавчого провадження старшим державним виконавцем Дунасом Д.Ю. винесена 13.08.2019, тобто на час дії положень ст. 183-1 КУпАП.
Крім цього, у протоколі про адмінправопорушення №59795498, міститься покликання на дію положень ст. 183-1 КУпАП з 01.01.2020, тоді як означена стаття набрала чинності з 06 лютого 2018 року.
З огляду на наведене вважаю, що адмінматеріали на ОСОБА_1 зібрані не повно і без усунення вищеозначених недоліків, об'єктивно розгляд справи щодо останнього провести неможливо, відтак такі слід повернути Городоцькому районному відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), для дооформлення.
Керуючись ст. 283 КУпАП, -
адміністративні матеріали на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП повернути Городоцькому районному відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), для дооформлення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя Малахова-Онуфер А.М.