Справа № 513/14/21
Провадження № 3/513/30/21
Саратський районний суд Одеської області
14 січня 2021 року суддя Саратського районного суду Одеської області Рязанова К.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Сарата матеріали, які надійшли з Саратського відділення поліції Білгород-Дністровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Зоря, Саратського району, Одеської області, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , громадянки України, працюючої продавцем магазину ФОП « ОСОБА_2 », паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 19 вересня 2005 року Саратським РВ УМВС України в Одеській області,
за ч.1 ст.44-3 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 237763 від 19 грудня 2020 року, ОСОБА_1 19 грудня 2020 року о 10 годині 30 хвилин, знаходячись в магазині «Продукти» ФОП « ОСОБА_2 », який розташований у АДРЕСА_2 , за прилавком, в громадському приміщенні, без засобів індивідуального захисту, а саме: захисної маски, яка закриває ніс та рот, чим порушила вимоги підпункту 1 пункту 3 Постанови КМУ №392 від 20.05.2020 року та вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Вивчивши надані матеріали, суд вважає за необхідне повернути їх на доопрацювання з таких підстав.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 44-3 КУпАП порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06 листопада 2020 року, який набрав чинності 21 листопада 2020 року, статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою наступного змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Крім того, стаття 44-3 КУпАП є бланкетною і умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вказаною статтею Кодексу є чітке формулювання у протоколі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.256 Кодексу суті адміністративного правопорушення із зазначенням відповідної норми законодавства, яку особою порушено та надання належних доказів вчинення особою адміністративного правопорушення.
Так, у протоколі міститься посилання на підпункт 1 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2» №392 від 20.05.2020 року.
Разом з тим, слід зазначити, що на підставі постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2» №641 від 22 липня 2020 року втратили чинність пункти 2-8, 11-16 постанови КМУ №392 від 20 травня 2020 року.
Таким чином, на час складання адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП та розгляду справи в суді постанова КМУ «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2» №392 від 20 травня 2020 року, не встановлювала жодних правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм під час дії карантину, будь яких заходів, що застосовуються для запобігання поширенню респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, не встановлювала також жодних обмежень прав фізичних і юридичних осіб чи додаткових обов'язків. Також, інкриміноване ОСОБА_1 правопорушення в протоколі серії АПР 18 №237763 від 19 грудня 2020 року не відповідає диспозиції ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, судом встановлено, що до протоколу не додано документів, які підтверджували те, що особа, відносно якої складено протокол, дійсно перебуває у трудових відносинах з адміністрацією магазину (наказ про прийняття на роботу, посадова інструкція, тощо).
Стаття 8 КУпАП передбачає, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі, однак може бути доказом у справі лише у разі відповідності вимогам ст. 256 КУпАП.
Однак, складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення серії АПР 18 №237763 від 19 грудня 2020 року вищезазначеним вимогам не відповідає, а саме не міститься конкретного, чіткого та зрозумілого формулювання вчиненого ОСОБА_1 правопорушення.
Згідно із ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед інших питань вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Пунктом 24 постанови ППВСУ № 14 від 23 грудня 2005 року визначено визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Крім того, суд звертає увагу, що Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) від 06.11.2020 року» встановлено, що справи за ч. 1 ст. 44 - 3 КУпАП розглядаються місцевими судами (ст. 221 КУпАП), а справи за ч. 2 ст. 44 - 3 КУпАП розглядаються органами Національної поліції (ст. 222 КУпАП).
Таким чином, матеріали відносно ОСОБА_1 належить повернути до Саратського відділення поліції Білгород-Дністровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області на доопрацювання та подальшого розгляду.
Керуючись ст.ст.7, 256, 280 КУпАП, суддя
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП повернути до Саратського відділення поліції Білгород-Дністровського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя К. Ю. Рязанова