Справа № 504/3866/20
Номер провадження 3/504/43/21
14.01.2021смт.Доброслав
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП, -
16.10.2020р. ДОП Лиманського ВП ГУНП в Одеській області Гальченко О.П. був складений протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 №653475 за ст.44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 , зі змісту якого вбачається, що останній 16.10.2020р. о 17 год. 30 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , в приміщенні шиномонтажу знаходився без захисної маски.
Матеріали вказаної справи надійшли до Комінтернівського районного суду Одеської області 19.11.2020р. та в той же день розподілені судді Жовтан П.В.
Постановою від 08.12.2020р. матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП повернуті до Лиманського ВП ГУНП в Одеській області.
В мотивувальній частині постанови роз'яснено, що 21.11.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» за № 1000-IX прийнятий Верховною Радою України 06.11.2020 року. Даним Законом пом'якшено відповідальність за діяння, в якому обвинувачується ОСОБА_1 .
Згідно ч.3 ст.8 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Також, відповідно до ст. 8 КУпАП, закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Крім того, Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», зокрема, положення, ст.44-3 КУпАП було доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Відповідно до ч.1 ст.222 КУпАП (в чинній редакції, після змін), розгляд справ про притягнення до відповідальності за ч.2 ст.44-3 КУпАП віднесено до компетенції органов Національної поліції.
В свою чергу, згідно ст.221 КУпАП, розгляд справ про притягнення до відповідальності за ч.2 ст.44-3 КУпАП не віднесено до компетенції судів.
Із наведеного слідує, що починаючи з 21.11.2020 року, розгляд справ про адміністративні правопорушення щодо осіб, які притягуються до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 44-3 КУпАП (перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно), у відповідності до вимог ст. 222 КУпАП, відносяться до компетенції органів Національної поліції України.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 інкриміновано саме перебування в громадському місці без засобів індивідуального захисту, відповідальність за що, станом на день винесення даної постанови, передбачена ч.2 ст. 44-3 КУпАП.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд повернув матеріали справи про адміністративне правопорушення до Лиманського ВП ГУНП в Одеській області для вірної кваліфікації згідно поточних змін у законодавстві та подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Разом із тим, 05.01.2021р. до суду повторно надійшли матеріали вказаної справи із довідкою Лиманського ВП ГУНП в Одеській області, згідно якої на момент складання адміністративного протоколу за ст.44-3 КУпАП відносно ОСОБА_1 , поправок до постанови КМУ №641 не було.
Ознайомившись із вказаною довідкою, приходжу до висновку про повне ігнорування постанови суду від 08.12.2020р. та неналежне ставлення уповноважених працівників поліції до своїх посадових обов'язків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повертаючи матеріали до суду, уповноваженими працівниками поліції не враховано положення ст. 8 КУпАП, згідно якої закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів.
З урахуванням вищевикладеного, суд повторно повератє матеріали справи про адміністративне правопорушення до Лиманського ВП ГУНП в Одеській області для вірної кваліфікації згідно поточних змін у законодавстві та подальшого розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, вважаю за необхідне копію вказаної постанови направити до Комінтернівської місцевої прокуратури Одеської області та ГУНП в Одеській області для відома.
Керуючись ст. ст.35, 44-3, 256, 278 КУпАП, суддя, -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст.44-3 КУпАП повторно повернути до Лиманського ВП ГУНП в Одеській області.
Копію вказаної постанови направити до Комінтернівської місцевої прокуратури Одеської області та ГУНП в Одеській області - для відома.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя П. В. Жовтан