11 січня 2021 рокуЛьвівСправа № 380/3342/20 пров. № А/857/9369/20
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Бруновської Н.В., Глушка І.В.,
при секретарі судового засідання: Галаз Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Виконавчого комітету Уманської міської ради на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року ( суддя Карп'як О.О., ухвалене в м. Львові) у справі № 380/3342/20 за адміністративним позовом Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області, Уманська міська рада про визнання неправомірними і скасування постанов,-
В травні 2020 Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу звернулося в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області, Уманська міська рада, в якому просило визнати неправомірними та скасувати постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про закінчення виконавчого провадження №60493366 від 05.03.2020, №60492861 від 05.03.2020 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, його оскаржила третя особа Виконавчий комітет Уманської міської ради, подавши апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, в якій покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 року та прийняти нове про відмову в позові.
Апеляційну скаргу мотивовано тим, що Уманська міська рада виконала частину судового рішення у справі №2-а/7780/11 (ВП№6049366), що підтверджується наступним. 20.09.19 міський голова м. Умань з метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду видав розпорядження №248 від 20.09.2019р., яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської). Відділу ЖКГ Уманської міської ради провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Відтак, апелянт вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської), про що було повідомлено державного виконавця. Вказані обставини виключають підстави, які б визнали б постанову від 05.03.2020 №60492861 неправомірною та скасували б її. Щодо віднесення об'єктів до історичних об'єктів культурної спадщини та проведення досліджень таких об'єктів, апелянт зазачає, що крім обстеження 30.09.2019 об'єкта “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., даний об'єкт вже обстежувався 25.07.2013 року комісією у складі начальника Археології інспекції управління культури Черкаської облдержадміністрації Назаровим О.В., старшого наукового співробітника Археологічної інспекції Павленка Р.В. та начальника відділу комунального господарства Уманської міської ради ОСОБА_1 , якою було встановлено, що ознак наявності давніх поховань єврейського цвинтаря виявлено не було. Виявлені під час вказаних робіт кілька фрагментів остеологічних решток людей, які знаходилися не в анатомічному порядку і у перевідкладеному стані, свідчать про повне зруйнування давніх поховань єврейського кладовища. Також, у 2016 році співробітником Інституту археології НАН України (за сумісництвом провідний науковий співробітник ДІКЗ “Трипільська культура”) ОСОБА_2 та директором ДІКЗ “Трипільська культура” Чабанюком В.В. було обстежено котлован під будівництвом за адресою: м. Умань, вул. Пушкіна,56 та на місці обстеження фрагментів людських кісток та ознак існування кладовища не виявлено. Враховуючи викладене, при неодноразовому обстеженні місця, де можливо розташовані давні поховання “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) не виявлено жодних ознак, які б характеризували даний об'єкт як об'єкт культурної спадщини, тому дія Порядку обліку об'єктів культурної спадщини не розповсюджується на нього. Вказує, на помилковість висновку суду першої інстанції щодо обов'язку укладення договору щодо виявлення, дослідження об'єкта культурної спадщини, оскільки таке не визначено ні рішенням суду, яке повинно виконатись, ні виконавчим листом. Вказує також на порушення норм процесуального права, яке полягало у стягненні з Уманської міської ради та Виконавчого комітету Уманської міської ради, які є третіми особами, судового збору. Відтак, просить задоволити апеляційну скаргу, скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в позові.
Позивач у письмових поясненнях на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.
В судовому засіданні представники позивача надали пояснення аналогічні викладеним в поясненнях на апеляційну скаргу, просили таку відхилити.
Відповідач та треті особи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без їхньої участі.
Заслухавши суддю-доповідача, представників позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, пояснення на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11, 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №2-а/7780/11, та 04.11.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відкрито виконавчі провадження з примусового виконання виконавчих листів від 28.08.2019 №2-а/7780/11 - №60493366 - (боржник Уманська міська рада), №60492861 (боржник Виконавчий комітет Уманської міської ради) про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
05.03.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. при примусовому виконанні виконавчого листа №2-а/7780/11 від 28.08.2019 Львівського окружного адміністративного суду складено акт, яким встановлено, що 29.11.2019 до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов лист Уманської міської ради Черкаської області про те, що рішення суду виконано, а саме: виконано вимоги п.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
Відтак, постановою від 05.03.2020 №60493366 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, - закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” у зв'язку з повним фактичним виконанням. Також, постановою від 05.03.2020 №60492861 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, - закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України “Про виконавче провадження” у зв'язку з повним фактичним виконанням.
Представництво Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу не погоджуючись з даними постановами державного виконавця від 05.03.2020, та вважаючи, що боржниками рішення суду не виконано звернулося в суд з даним позовом.
Задовольняючи позов та скасовуючи оскаржувані постанови про закінчення виконавчого провадження суд першої інстанції зробив висновок, що у державного виконавця були відсутні підстави для їх винесення відповідно до п.9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”, оскільки державний виконавець не переконався у фактичному виконанні судового рішення та виніс останні передчасно.
Колегія суддів з приводу такого висновку суду першої інстанції вважає за необхідне зазначити.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження” від 02 червня 2016 року №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 1 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 1 частини 2 та пункту 1 частини 3 статті 18 Закону України “Про виконавче провадження”: виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України “Про виконавче провадження”: за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що виконавчі листи від 28.08.2019 №2-а/7780/11 зобов'язують Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
Відповідно до висновків, викладених у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11:“Судом встановлено, що територія колишнього єврейського кладовища що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської втратила зовнішні ознаки та є фактично зруйнованою. Згідно із відповіддю Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області № 01-16/1578 від 15.11.2006 на території, де розташоване єврейське кладовище, розташований житловий квартал. Об'єкт “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської на даний час не відноситься ні до пам'яток культурної спадщини, ні до щойно виявлених об'єктів, а перебуває в процесі дослідження. Проте, щоб визначити, чи відноситься зазначене кладовище до об'єктів культурної спадщини, необхідно встановити обставини, які б вказували на те, що цей об'єкт має історичну цінність. Комісією Сполучених Штатів з питань збереження американської спадщини за кордоном, згадане вище Єврейське кладовище внесено до переліку пам'яток за № UA23030102. Комісією зазначено, що Уряд України ввів негайний і абсолютний мораторій на будь-яку забудову або приватизацію місць, ідентифікованих тепер або в минулому, як єврейські цвинтарі. Доказом цього є Витяг з Реєстру Американської комісії при Держдепартаменті США зі збереження американської культурної спадщини за кордоном, кладовище по вулиці Белінського-Пушкіна в м.Умань зареєстровано за № UA23030102. Зазначені вище обставини підтверджуються також і паспортом об'єкта, виготовленим на замовлення позивача, а також архівними документами, що є в матеріалах справи, довідкою Уманського краєзнавчого музею № 116 від 11.11.2008, рішенням Черкаського облвиконкому № 2 від 07.02.95 про включення могили цадика Нахмана в м. Умані до переліку пам'яток Історії і культури, які знаходяться під охороною держави (реєстраційний номер 3940). Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до відповідачів із заявами про вчинення дій щодо організації, обстеження та вивчення місць давніх поховань, що знаходяться на території “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської. Обставиною, що визнається сторонами є та, що межі давніх поховань, що знаходяться на території “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської станом на сьогодні не є визначені. Додатковим доказом того, що відповідачами визнається той факт, що давні поховання, що знаходяться на території “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської мають історичну цінність є прийняття Уманською міською радою рішення від 14.07.1994 №264 “Про заходи на виконання Указу Президента “Про створення історико-культурного центру в м. Умані”, на виконання якого прийнято рішення №375 від 13.10.1994 “Про розгляд зон розвитку історико-культурного центру м.Умані”, яким, зокрема, вирішено погодити охоронну зону забудови історико-культурного центру в межах будинковолодінь: по вул. Пушкіна: №№24, 26, 28, 30, 32, 41/24, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 54/22, 56, 58, 60, 62, ' 64, 66; по вул. Бєлінського: №№2, 4, 6, 8, 9, 11, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 20а, 26, 28, 30, 34, 36, 38, 40; по вул. С. Перовської: №№1, 2, 3, 4, 7, 9, 11; по вул. Прохожій: №№15, 17, 21; по вул. Челюскінців: №№8, 12. Сторонами не заперечується також і той факт, що для того, щоб надати вказаному об'єкту офіційного статусу пам'ятки, необхідно внести його до Переліку об'єктів культурної спадщини, Державного реєстру нерухомих пам'яток України. Водночас, щоб внести давні поховання, що знаходяться на території “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської до Переліку об'єктів культурної спадщини, Державного реєстру нерухомих пам'яток України, необхідно визначити їх межі на поверхні землі, на території. Оскільки складовими проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об'єкту “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку визначеному для земель історико-культурного призначення є, зокрема, вивчення та аналіз обґрунтування необхідності створення або оголошення території історико-культурного призначення тощо, відтак розробка проекту землеустрою стане передумовою для подальшого визначення статусу зазначеної пам'ятки відповідно до законодавства України. Відтак, суд дійшов висновку, що проведенню облаштування, утримання та збереження місць давніх поховань, надання їм офіційного статусу пам'ятки, має передувати організація і встановлення меж їх території, а не навпаки, як це стверджує відповідач.”
Судом першої інстанції вірно встановлено, що при винесенні спірних постанов про закінчення виконавчого провадження відповідач виходив з повного фактичного виконання, що встановлено актом державного виконавця на підставі листа боржника від 29.11.2019.
Апелянт- Виконавчий комітет Уманської міської ради Черкаської області в своїй апеляційній скарзі стверджує про повне виконання рішення суду у зв'язку з прийняттям розпорядження №248 від 20.09.2019, яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської), провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Тому вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської), про що було повідомлено державного виконавця.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до розпорядження Уманської міської ради №248-р від 20.09.2019 “Про виконання рішення Львівського адміністративного суду від 21.01.2019 по справі №2-а/7780/11”: створено та затверджено склад комісії для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань; комісії обстежити місце давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської). За результатами обстеження скласти акт; відділу житлово - комунального господарства Уманської міської ради взяти на облік місце, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської); відділу житлово - комунального господарства Уманської міської ради провести роботу з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської). У разі наявності слідів давніх поховань, здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; Відділу державного архітектурно - будівельного контролю Уманської міської ради, відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської).
Комісією для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань складено акт обстеження давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) від 30.09.2019. В акті вказано, що комісія для виконання рішення суду обстежила місце де можливо розташовані давні поховання “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) та встановила наступне.
Під час візуального обстеження земельної ділянки у м. Умань, яка обмежена з півночі вул. Володимира Мономаха (Перовської), зі сходу вул. Пушкіна, з півдня вул. Косинки Григорія (Белінського), а з заходу схилом плато було виявлено, що вона забудована багатоквартирними та приватними будинками, між якими прокладені численні комунікації (водогін, каналізація, зв'язок тощо). Зовнішніх ознак наявності давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) виявлено не було.
Також, відповідно до листа від 27.11.2020 №01/01-20/9466 Уманська міська рада повідомила Державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лисенко М.А. ВП №60493366 про фактичне повне виконання рішення суду у зв'язку з прийняттям розпорядження №248 від 20.09.2019, яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської), провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря”, у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Тому вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань “Давні поховання Єврейського цвинтаря” ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха (Перовської), про що було повідомлено державного виконавця.
Згідно висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11: “Верховний Суд зазначає, що є законними і обґрунтованими висновки судів про те, що проведенню облаштування, утримання та збереження місць давніх поховань, надання їм офіційного статусу пам'ятки, має передувати організація і встановлення меж їх території, а не навпаки, як це стверджує відповідач.”
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р “Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України” пунктом 2 якого зобов'язано, зокрема, обласні держадміністрації із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення з наступним оприлюдненням результатів досліджень в засобах масової інформації; провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та міць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; не допускати проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ. Пунктом 3 цього розпорядження зобов'язано Раду міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Пунктом 4 цього розпорядження зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки, Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.
Виконання зазначеного розпорядження КМУ № 604-р, а саме віднесення земель до категорії історико-культурного призначення проводиться в порядку визначеному ст. 47 Закону України “Про землеустрій”, якою передбачено виготовлення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій історико-культурного призначення.
Однією із функцій землеустрою, відповідно до п. “в” ч. 1 ст. 2 Закону України “Про землеустрій”, є встановлення і закріплення на місцевості меж територій історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Відповідно до ст.1 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, виявлення об'єкта культурної спадщини - сукупність науково-дослідних, пошукових заходів з метою визначення наявності та культурної цінності об'єкта культурної спадщини.
Наукові дослідження археологічної спадщини включають: вивчення історико-архівних даних щодо об'єктів археологічної спадщини; польові дослідження (археологічні розвідки, розкопки, інші земляні і підводні роботи); післяпольові дослідження (шифрування, реставрація, замальовування та фотографування знахідок, архівні, лабораторні та інші види вивчення археологічних пам'яток і предметів, знайдених під час польових досліджень тощо) ( ст.9 Закону України “Про охорону археологічної спадщини”).
Відповідно до пункту 5 Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 №158, дослідження проводяться з метою виявлення об'єктів культурної спадщини, складення на їх облікової документації, визначення зон охорони або одержання нових знань про пам'ятку, її характерні властивості, територію режим використання, а також у разі змін стану пам'ятки, виникненням загрози для її збереженості.
Як передбачено п.2 розділу 3 вказаного вище Порядку, розробником облікової документації є наукові установи, в тому числі заклади культури, одним із основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень особу, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю “музеєзнавство, пам'яткознавство” або таких наук: мистецтвознавство, культурологія, архітектура - для об'єктів монументального мистецтва; архітектури - для об'єктів архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, а також ландшафтних; історії- для археологічних, історичних об'єктів та об'єктів науки і техніки.
Згідно з пп.15,22 ч.2 ст.6 Закону України “Про охорону культурної спадщини”, до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить: виконання функції замовника, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування об'єктів культурної спадщини та інші заходи щодо охорони культурної спадщини; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, доказів замовлення та укладення з цією метою договору на виявлення, дослідження об'єкта культурної спадщини апелянтом не надано.
Посилання третіх осіб на виконання судового рішення у повному обсязі з підстав прийняття розпорядження судом першої інстанції вірно оцінено критично, так як таке не може свідчити про проведення роботи з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, здійснення заходів щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Створення третіми особами комісії з осіб, які не мають необхідної кваліфікації та прийняті акти за результатами такої роботи оцінюються судом критично з врахуванням положень Закону України Про охорону культурної спадщини”, Закону України “Про охорону археологічної спадщини”, Порядку №158.
Враховуючи все наведене вище, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що всупереч вимогам ст.18 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець не перевірив фактичне виконання третіми особами у даній справі Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11, а відтак, у державного виконавця були відсутні підстави для винесення оскаржених постанов про закінчення виконавчого провадження, відповідно до п.9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження”.
Посилання апелянта на порушення норм процесуального права, при розгляді справи судом першої інстанції, що полягало у стягненні судового збору з Уманської міської ради та її Виконавчого комітету, є безпідставним, оскільки ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 16.07.2020р. виправлено описку, допущену в п.п. 3,4 резолютивної частини рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2020р. та зазначено, що слід читати: "Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (18000, Черкаська область, м. Черкаси, просп. Хіміків, 50) на користь Представництва Американського об'єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (79054, м. Львів, вул. Олени Кульчицької, 1/94; ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 4204 грн."
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 325, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Уманської міської ради залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 червня 2020 року у справі № 380/3342/20 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді Н. В. Бруновська
І. В. Глушко
Повне судове рішення складено 14.01.2021