Єдиний унікальний номер 725/81/21
Номер провадження 3/725/56/21
12.01.2021 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 178 ч. 3 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , -
До Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 178 ч. 3 КУпАП.
Дослідивши письмові матеріали вказаної вище адміністративної справи, вважаю, що остання підлягає поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
Так, статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, який має відповідати вимогам, передбачених ст. 256 КУпАП.
Крім того, суд враховує вимоги п.п. 9, 11 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року за № 1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.12.2015 року за № 1496/27941, яка є чинною на даний момент, із яких вбачається, що при складенні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначається: у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав (ла)); при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені ст.ст. 55, 56, 59, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП, повідомляється що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст. 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, у порушення вимог вказаної Інструкції в матеріалах справи відсутні письмові пояснення ОСОБА_1 по суті та зазначено, що останній відмовився від надання пояснень. При цьому, у протоколі відсутні свідки, у присутності яких ОСОБА_1 відмовився від надання пояснень, що не відповідає вимогам Закону.
Крім того, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 26.12.2020 року в указаному протоколі наявні виправлення, зокрема в графах «склад адміністративного правопорушення», «до протоколу додається», що є порушенням п.7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376.
Також, як вбачається з протоколу серії АПР18 №223661 від 26.12.2020 року у графі «до протоколу додається» зазначено відео СЕ0049, пояснення ОСОБА_2 , однак в матеріалах справи відсутнє відео СЕ0049.
Крім того, як вбачається з матеріалів адміністративної справи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлено згідно бази «Армор», однак справа про адміністративне правопорушення щодо невстановленої особи не підлягає розгляду в суді, а внутрішня база «Армор», використовується лише у сфері інформаційно-аналітичного забезпечення та діяльності органів поліції, та така база даних є внутрішньою базою даних, що забезпечує щоденну діяльність органів поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин та забезпечує інформаційно-аналітичну роботу органів поліції, та ніяким чином не замінює обов'язку особи, яка складає протокол встановити у передбачений законом спосіб особу, щодо якої складається протокол.
Таким чином неможливо належним чином встановити особу адмінправопрушника.
Оскільки це має значення для повного дослідження всіх обставин по справі та для об'єктивного встановлення наявності або відсутності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст.178 ч. 3 КпАП України, то справу про адміністративне правопорушення слід направити на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 278, 283 КпАП України,-
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 178 ч. 3 КпАП України повернути начальнику Управління патрульної поліції в Чернівецькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька