Справа № 644/9818/20
Провадження № 3/644/63/21
Іменем України
13 січня 2021 р. Харків
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Бугера О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Харків, громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення передбаченого за ст. 44-3 КУпАП, -
Відповідно до протоколу ОСОБА_1 16.11.2020 року близько о 15-40 год. у м. Харків, по вул. Зубарєва 34, керував автобусом I-VAN, номерний знак НОМЕР_1 , здійснював регулярні пасажирські перевезення по міському автобусному маршруту № 16е «ст. м. Пролетарська - вул. Зубарєва» та перевозив пасажирів у кількості 35 (тридцять п'ять) осіб, що на 13 (тринадцять) пасажирів перевищує визначену реєстраційним документом кількість місць для сидіння, а саме 22 (двадцять два) місця, чим порушив вимоги п.п. 2 п.11, п.10. 9 та п.15 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020 року, за що передбачено адміністративну відповідальність згідно до ст. 44-3 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, проте надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім того, надав письмові пояснення, в яких просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що в протоколі невірно кваліфіковані його дії, а саме вказано пункти постанови КМУ № 641 від 22 липня 2020 року, які було порушено.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 Кодексу України про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Положеннями статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" унормовано, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації. У рішенні про встановлення карантину зазначаються обставини, що призвели до цього, визначаються межі території карантину, затверджуються необхідні профілактичні, протиепідемічні та інші заходи, їх виконавці та терміни проведення, встановлюються тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них. Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів № 211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» установлено на усій території України карантин.
Статтею 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 307802 вказано про порушення ОСОБА_1 п.п. 2 п.11, п.10. 9 та п.15 Постанови Кабінету Міністрів № 641 від 22 липня 2020 року.
Разом з цим, п. 10.9 Постанови Кабінету Міністрів № 641 від 22 липня 2020 року, в редакції, що діяла на час складання протоколу, передбачає, що на території України на період дії карантину забороняється: здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на цей транспортний засіб;
пункт 11 виключено на підставі Постанови КМУ № 1100 від 11.11.2020 року;
та п.п.1 п. 15 (в редакції Постанови КМУ № 1100 від 11.11.2020 року) викладено в наступній редакції: додатково до обмежень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 р. до 30 листопада 2020 р. забороняється: приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
З наведеного вбачається, що пункт 11 відсутній у Постанові КМУ №641 від 22.07.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», та п.п.1 п. 15 Постанови на час складення протоколу зазначає обмеження не в сфері перевезення, а в сфері громадського харчування.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 16.11.2020 року близько о 15-40 год. у м. Харків, по вул. Зубарєва 34, керував автобусом I-VAN, номерний знак НОМЕР_1 , здійснював регулярні пасажирські перевезення по міському автобусному маршруту № 16е «ст. м. Пролетарська - вул. Зубарєва» та перевозив пасажирів у кількості 35 (тридцять п'ять) осіб, що на 13 (тринадцять) пасажирів перевищує визначену реєстраційним документом кількість місць для сидіння, а саме 22 (двадцять два) місця. Проте, в матеріалах справи відсутні документи, з яких можливо встановити технічну характеристику транспортного засобу I-VAN, номерний знак НОМЕР_1 , в частині кількості місць для сидіння пасажирів.
Також, в порушення вимог ст.256 КУпАП до протоколу не додано письмових пояснень свідків події, на наданих фрагментах відеозапису свідків теж не зафіксовано. А отже, підтвердження того факту, що при перерахунку пасажирів в салоні автобусу свідки були присутні не надано.
Враховуючи, що відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, та вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не підтверджується належними та допустимими доказами по справі, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому адміністративна справа відносно нього підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст.44-3, 247, 251, 255, 279, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, Постановою КМУ № 641 від 22.07.2020 року, Постановою Кабінету Міністрів № 211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 06.04.2000 № 1645-III, суддя, -
Закрити провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Бугера О. В.