Справа № 953/14077/20
н/п 2-а/953/23/21
11 січня 2021 року Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Єфіменко Н.В.,
за участі секретаря Кіріяченко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, інспектора роти №4 батальйону №1 Управління Патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Сича Ігоря Олеговича про визнання дій протиправними та скасування постанови, -
встановив:
01 вересня 2020р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції (далі: УПП в Харківській області ДПП), інспектора роти №4 батальйону №1 УПП в Харківській області ДПП Сича І.О., в якому позивач просив визнати дії інспектора протиправними; скасувати постанову серії ЕАМ №3037115 від 26.08.2020 про накладення адміністративного стягнення за ч.1 ст. 121 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 340 грн., провадження у справі закрити. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на винесення26.08.2020 інспектором УПП в Харківській області ДПП Сичем І.О. відносно нього постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 121 КУпАП та застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 340 грн.; відсутність доказів вчинення адміністративного правопорушення; невідповідність змісту оскаржуваної постанови фактичним обставинам справи.
Позивач до судового засідання не з'явився, подав заяву, в якій позов підтримав, просив його задовольнити, справу розглянути за своєї відсутності.
Відповідач інспектор роти №4 батальйону №1 УПП в Харківській області ДПП Сич І.О., представник відповідача УПП в Харківській області ДПП, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, до судових засідань не з'явились, причини неявки не сповістили, відзив на позов не подали.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить наступного.
Судом встановлено, що 26.08.2020 інспектором УПП в Харківській області ДПП Сичем І.О. відносно позивача ОСОБА_1 винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №3037115 за ч. 1 ст. 121 КУпАП та застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 340 грн. У вказаній постанові зазначено, що 26.08.2020 об 11.57 по вул. Гвардійців-Широнінців,2-а у м. Харкові ОСОБА_1 керував автомобілем «ВАЗ 21011» р.н. НОМЕР_1 , після зупинки транспортного засобу встановлена відсутність задніх бризговиків, передбачених конструкцією технічного засобу, чим порушений п31.4.7.е ПДР України (а.с.6).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Як передбачено ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Положеннями ч.1 ст.121 КУпАП передбачають адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.
За змістом п.1 ч.1 ст.247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, - чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 24 Постанови № 14 від 23.12.2005 "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 і 284 КУпАП. У ній зокрема потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
В силу принципу презумпції невинуватості, діючого в адміністративному праві, всі сумніви у винності особи, яка притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
Відповідачами не надано суду жодного доказу на підтвердження порушення позивачем ПДР України.
Відповідно до ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З урахуванням викладеного, позов в частині скасування оскаржуваної постанови підлягає задоволенню, оскаржувана постанова - скасуванню, провадження у справі про адміністративне правопорушення - закриттю.
Зважаючи на те, що положеннями ч.3 ст.286 КАС України передбачений вичерпний перелік рішень місцевого загального суду як адміністративного суду за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, який не підлягає розширеному тлумаченню, позов в частині визнання протиправними дії інспектора Сича І.О. при винесенні оскаржуваної постанови, - задоволенню не підлягає.
Частиною 1,7 ст.139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Враховуючи правову позицію, викладену 18.03.2020 в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 543/775/17, у зв'язку із задоволенням позову частково, в порядку ч. ч. 1, 3 ст.139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань УПП в Харківській області ДПП судові витрати за подання до суду позовної заяви (пропорційно до задоволених вимог) в розмірі 210 грн. 20 коп. судового збору.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 5, 9, 19,77, 241-246, 286 КАС України, суд, -
ухвалив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, інспектора роти №4 батальйону №1 Управління Патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції Сича Ігоря Олеговича про визнання дій протиправними та скасування постанови, - задовольнити частково.
Постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕАМ №3037115 від 26.08.2020 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.121 КУпАП- скасувати, провадження у справі - закрити.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, ЄДРПОУ 4010864, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 судовий збір у сумі 210 (двісті десять) грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлений 27 листопада 2020 року.
Суддя -