Справа № 204/8947/20
Провадження № 1-кс/204/20/21
Іменем України
06 січня 2021 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2
прокурора - ОСОБА_3
адвокатів - ОСОБА_4 , ОСОБА_5
підозрюваного - ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби Безпеки України у Дніпропетровській області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42018042640000256 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.08.2018 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 ч. 2, 366 ч.1 КК України,
встановив:
В обґрунтування клопотання зазначено, що ОСОБА_6 , обіймаючи посаду директора департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, вчинив дії за ознаками кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності з ознаками корупції за наступних обставин.
Так, згідно розпорядження Дніпровського міського голови № 1-23\6-рк від 23.06.2017 року ОСОБА_6 , з 26.06.2017 року призначено на посаду директора Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради.
За результатами проведених процедур відкритих торгів (системи «Прозорро») ОСОБА_6 , як директором Департаменту по роботі з активами Дніпропетровської міської ради (Замовник), 22.05.2018 року укладено договір № 5/2 на закупівлю послуги з розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро вартістю 16 198 964 грн. з ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 41425139, м. Київ, вул. Гоголівська, буд. 22/24, офіс. 607) в особі директора ОСОБА_8 (виконавець).
Згідно п.4.5 строк дії договору до 31.12.2018 р., а в частині виконання зобов'язань, - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим договором.
На виконання умов вказаного договору, Виконавцем надані послуги з розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпра - ДК 021:2015:71250000-5- Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги.
Крім того, на виконання п. 5.10 розділу 5 договору № 5/2 від 22.05.2018 виконавцем ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» замовлено проведення Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, державних експертиз землевпорядної документації проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро.
За результатами проведення вищевказаних експертиз складено Висновки державної експертизи землевпорядної документації від 27.06.2019 року №1778-19, 1779-19, 1780-19, в яких зазначено, що: «п.11.Підсумкова оцінка результатів державної експертизи: Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро вздовж правого берега р. Дніпро, 3, ділянки не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання».
Тобто, позитивні висновки відсутні, і як наслідок, послуга вважається не виконаною (наданою).
Після отримання вказаного пакету документів, у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи шляхом службового підроблення.
Реалізуючи свій злочинний умисел, директор Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради ОСОБА_6 , знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в приміщені Дніпропетровської міської ради, за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 75, в грудні 2018 року, в денний час доби, (більш точно дату скоєння злочину не встановлено) діючи умисно, достовірно знаючи, що послуги, передбачені договором №55/2 від 22.05.2018 р. - розроблення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро, Виконавцем - ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» не виконано, а саме: відсутні позитивні висновки державної експертизи землевпорядної документації, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, підписав акт здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018 р. - офіційний документ, в якому вказані завідомо неправдиві відомості, що послуга з розроблення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро ДК 021:2015:71250000-5 - Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги, надана в повному обсязі.
Після чого, знаходячись в приміщені Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, видав акт здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018 для подальшої протиправної реалізації невстановленій досудовим розслідуванням особі.
На підставі підписаного директором Департаменту по роботі з активами ДМР ОСОБА_6 акту здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018 р., Департаментом по роботі з активами Дніпропетровської міської ради, платіжним дорученням № 957 від 26.12.2018 р., через Головне управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, було перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» бюджетні кошти в сумі 15 727 149,51 грн.
Крім цього, відповідно до положення про Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради (далі ДМР), затвердженої рішенням ДМР № 58/36 від 24.10.2018 р. директор департаменту виконує адміністративно-господарчі функції, а отже, відповідно до примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.
Так, ОСОБА_6 , будучи службовою особою, нехтуючи основними засадами діяльності органів місцевого самоврядування в Україні, зловживаючи своїм службовим становищем з метою одержання вигоди іншою юридичною особою, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки скоїв злочин за наступних обставин.
22.05.2018 року за результатами проведених процедур відкритих торгів (системи «Прозорро»), ОСОБА_6 , як директором Департаменту по роботі з активами Дніпропетровської міської ради (Замовник), укладено договір № 5/2 на закупівлю послуги з розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро вартістю 16 198 964 грн. з ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» (код ЄДРПОУ: 41425139, м. Київ, вул. Гоголівська, буд. 22/24, офіс. 607) в особі директора ОСОБА_8 (виконавець).
Вартість надання послуги згідно вищезазначеного договору склала 16 198 964 гривень.
Згідно п.4.5 строк дії договору до 31.12.2018 р., а в частині виконання зобов'язань, до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим договором.
Відповідно до додаткової угоди № 2 від 22 грудня 2018 р. до даного договору вартість послуги склала 15 727 149 гривень 51 копійка.
Відповідно до умов договору № 5/2 на розроблення проекту землеустрою від 22.05.2018 р., встановлено наступні права та обов'язки сторін:
1.1.Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, у строки, обумовлені в цьому Договорі, надати у повному обсязі послугу з розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпра (ДК 021:2015:71250000-5- Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги) (далі - Послуга), відповідно вимогам, встановленим діючими законодавством України.
2.2.Послуга надається відповідно до завдання на виконання робіт (послуг) (додаток 5 до тендерної документації) та згідно календарного плану (додаток 1).
2.3.Виконавець зобов'язується передати Замовнику за результатом надання Послуги три проекти землеустрою (окремо по кожній ділянці) щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпра, які відповідно до вимог ст. 47 Закону України «Про землеустрій», повинні бути складені в паперовій та електронній формі (сканкопії документації, графічні матеріали файлами формату Shape або Mapinfo TAB, переліки земельних ділянок (земель) та обмежень у використанні земельних ділянок файлами формату Microsoft Excel XLS або XLSX).
2.2.7.Виконавець бере на себе зобов'язання власними силами та за власний рахунок отримати позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.
3.5. Розрахунок за цим Договором проводиться шляхом оплати Послуги Замовником після надання Послуги Виконавцем, а також після підписання акту приймання-передачі Послуги Сторонами за кожною ділянкою окремо або за сукупністю ділянок, згідно умов Договору.
3.6. До акту приймання-передачі Послуги додаються: накладні, три проекти землеустрою (окремо по кожній ділянці) щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпра, які відповідно до вимог ст.47 Закону України «Про землеустрій», повинні бути складені в паперовій та електронній формі (сканкопії документації, графічні матеріали файлами формату Shape або Mapinfo TAB, переліки земельних ділянок (земель) та обмежень у використанні земельних ділянок файлами формату Microsoft Excel XLS або XLSX). У разі виникнення необхідності у Замовника в отриманні від Виконавця додаткових документів, Виконавець зобов'язаний надати такі документи, якщо вони мали чи повинні бути у Виконавця, виходячи з умов виконання Договору.
Відповідно до 5.2., (розділу 5 - Вимоги до документації та порядок здачі-приймання послуг), передача виготовленої документації здійснюється за накладною, реєстром або листом Виконавця з відміткою (підписом) Замовника про отримання документації.
Відповідно до 5.3., замовник, зокрема, протягом 10 робочих днів з моменту отримання документації зобов'язується розглянути представлену документацію, і за відсутності зауважень, підписати акт приймання-передачі виконаної послуги.
Відповідно до 5.10., виконавець бере на себе зобов'язання власними силами та за власний рахунок отримати позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, а замовник зобов'язується підписати акт приймання-передачі після отримання позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації.
На виконання умов вказаного договору, Виконавцем надані послуги з розробки проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпра - ДК 021:2015:71250000-5- Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги.
Крім того, на виконання п. 5.10, розділу 5 договору № 5/2 від 22.05.2018 р., виконавцем ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» замовлено проведення Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, державної експертизи землевпорядної документації проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро.
За результати проведених вищевказаних експертиз складено висновки державної експертизи землевпорядної документації від 27.06.2019 №1778-19, 1779-19, 1780-19 в яких зазначено, що: «п.11.Підсумкова оцінка результатів державної експертизи:Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро вздовж правого берега р. Дніпро, 3 ділянки не в повній мірі відповідають вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання». Тобто, позитивні висновки відсутні, і як наслідок, послуга вважається не виконаною (наданою).
Після отримання вказаного пакету документів, у ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на службове підроблення та зловживання службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи.
Реалізуючи свій злочинний умисел, директор Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради ОСОБА_6 , знаходячись в своєму робочому кабінеті, розташованому в приміщені Дніпропетровської міської ради, за адресою: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 75, в денний час доби, (більш точно дату скоєння злочину не встановлено) діючи умисно, достовірно знаючи що послуги, передбачені договором №55/2 від 22.05.2018 - розроблення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро, Виконавцем - ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» не виконано, а саме: відсутні позитивні висновки державної експертизи землевпорядної документації, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, підписав акт здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018 - офіційний документ, в якому вказані завідомо неправдиві відомості, що послуга з розроблення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро ДК 021:2015:71250000-5- Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги, надана в повному обсязі.
Після чого, знаходячись в приміщені Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради видав акт здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018 року, для подальшої протиправної реалізації невстановленій досудовим розслідуванням особі.
На підставі підписаного директором Департаменту по роботі з активами ДМР ОСОБА_6 акту здачі-приймання виконаної послуги №18 від 22.12.2018, Департаментом по роботі з активами Дніпропетровської міської ради платіжним дорученням №957 від 26.12.2018 через Головне управління державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, було перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС» бюджетні кошти в сумі 15 727 149,51 грн.
Внаслідок злочинних дій директора Департаменту по роботі з активами ДМР ОСОБА_6 , завдано збитки міському бюджету на суму 15 727 149,51 грн., що в 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто спричинило тяжкі наслідки.
10.09.2020 року громадянину Мовшину ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України, у повній мірі обґрунтовується зібраними в ході проведення досудового розслідування доказами, зокрема: витягом з ЄРДР за 42018042640000256 від 22.08.2018 р.; відповіддю оперативного підрозділу ГВ КЗЕ УСБУ у Дніпропетровській області; договір № 5/2 від 22.05.2018 р. з додатками на розроблення проекту землеустрою, який укладений між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради та ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС»; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 24.02.2020 р.; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 24.02.2020 р.; протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 26.02.2020 р.; висновок експерта № 12-1-20 за результатами експертного дослідження; висновок експерта № 31-20 від 19.08.2020 р. за результатами експертного дослідження; іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності.
Разом з тим, з метою закінчення досудового розслідування необхідно: отримати висновок судової економічної експертизи щодо визначення збитків за договором № 5/2 від 22.05.2018 на виконання послуг з розроблення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж земель водного фонду та водоохоронної зони р. Дніпро на території м. Дніпро, відповідно вимогам встановленим діючим законодавством, укладеним між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради та ТОВ «ПРОМТЕХ ПРОЕКТ ЕНД СЕРВІС»; отримати висновок судової земельно-технічної експертизи; отримати матеріали тимчасового доступу в ГУ Казначейської служби у Дніпропетровській області; отримати матеріали тимчасового доступу в ГУ Казначейської служби у м. Києві; встановити інших осіб, які причетні до вчинення даних кримінальних правопорушень; після отримання висновків усіх судових експертиз повідомити про підозру у нових епізодах; повідомити про закінчення досудового розслідування підозрюваному; ознайомити з матеріалами кримінального провадження підозрюваному; скласти та вручити обвинувальний акт підозрюваному; виконати інші слідчі дії, необхідність в яких виникне в ході виконання вище перелічених слідчих дій.
Результати проведення зазначених слідчих (розшукових) дій, судових експертиз та заходів мають важливе значення для судового розгляду кримінального провадження та для виконання яких потрібен час не менше шести місяців.
Обставинами, що перешкоджали здійсненню вищевказаних слідчих (розшукових) дій та заходів є особлива складність кримінального провадження, а саме: багатоепізодність; великий обсяг проведення необхідних слідчий (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень; тривалість проведення огляду вилучених в ході обшуків речей, комп'ютерної техніки, документів; велика кількість експертиз; складність та тривалість окремих експертиз та інше.
Чотирьох місячний строк досудового розслідування закінчується 11 січня 2021 року, проте, завершити досудове розслідування у вказаний строк не є можливим, оскільки необхідно проведення обов'язкових слідчих (процесуальних) дій направлених на остаточне та беззаперечне доведення вини підозрюваного у інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
На підставі викладеного, беручи до уваги складність кримінального правопорушення, а також те, що слідчі (розшукові) дії, спрямовані на отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду справи не могли бути здійснені та завершені раніше з об'єктивних причин, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просив його задовольнити.
Сторона захисту заперечувала щодо продовження строку досудового розслідування, у зв'язку з його необгрунтованістю, відсутністю події кримінального правопорушення, недоцільністю проведення подальших слідчих дій.
Ознайомившись з матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до положень статті 295-1 КПК України, у випадках, передбачених ст. 294 КПК України, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого. Слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку досудового розслідування протягом трьох днів з дня його одержання, але в будь-якому разі до спливу строку досудового розслідування, за участю слідчого або прокурора, а також підозрюваного та його захисника, у разі розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування після повідомлення особі про підозру, якщо слідчий не доведе, що додатковий строк необхідний для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, або для проведення чи завершення проведення експертизи, за умови, що ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з об'єктивних причин, а також якщо досліджені під час вирішення цього питання обставини свідчать про відсутність достатніх підстав вважати, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення про підозру, та/або підозрюваний причетний до цієї події кримінального правопорушення.
Дане клопотання про продовження строку досудового розслідування, по суті відповідає положенням ст. 295-1 КПК України, розглядається в суді до спливу строку досудового розслідування, за участю сторін кримінального провадження, які мали можливість висловити свою позицію, надати заперечення.
Слідчим та прокурором доведено, що сталася подія кримінального правопорушення, яка дала підстави для повідомлення ОСОБА_6 про підозру у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень. Визначений строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні спливає 11.01.2021 року. З урахуванням пояснень наданих прокурором у судовому засіданні, на даний час органом досудового розслідування проводяться слідчі (розшукові) дії спрямовані на повне та неупереджене розслідування зазначеного кримінального провадження. Додатковий строк для розслідування необхідний, щоб отримати докази, які можуть бути використані під час судового розгляду, для отримання додаткових матеріалів під час проведення необхідних слідчих дій, заходів забезпечення кримінального провадження, отримання експертних висновків, що загалом неможливо було здійснити раніше з об'єктивних причин внаслідок особливої складності провадження. Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 110, 219, 294, 295, 295-1, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання слідчого задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42018042640000256 від 22.08.2018 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 ч.2, 366 ч.1 КК України, строком до шести місяців, тобто до 11 березня 2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1