Ухвала від 12.01.2021 по справі 759/263/21

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/190/21

ун. № 759/263/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42019100000000474, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення , передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчому судді Святошинського районного суду м.Києва надійшло вказане клопотання, погоджене з прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , в якому слідчий просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, які містять банківську таємницю клієнтів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Клопотання обґрунтовано тим, що восьмим слідчим відділом розслідування кримінальних проваджень слідчого управління ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019100000000474 від 01.08.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 212КК України.

Під час розслідування встановлено, що на території м. Києва діє група осіб, які шляхом використання «транзитно-конвертаційних» підприємств до якої входять ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_4 ), в період з 01.01.2017 по 28.07.2019 надають послуги підприємствам реального сектору економіки щодо ухилення від сплати податків, шляхом формування неправомірного податкового кредиту.

Крім того встановлено, що у вищевказаних підприємств відсутнє виробниче обладнання, транспортні засоби, торгівельне обладнання, складські приміщення, устаткування необхідне для здійснення фінансово-господарської діяльності. Також відсутні витрати, які характерні для ведення фінансово-господарської діяльності підприємствам реального сектору економіки.

Вказані підприємства здійснюють безтоварні операції шляхом документального оформлення придбання однієї групи товарів та послідуючої реалізації іншої групи товарів підприємствам реального сектору економіки.

Фактично ж придбаний товар реалізовується за готівкові кошти, внаслідок чого до бюджету не надходять грошові кошти в особливо великих розмірах. Придбані та реалізовані товари мають різну номенклатуру, а також відмінні за своїми фізичними характеристиками та функціональним призначенням, що вказує на безтоварність здійснюваних операцій.

Зазначена схема дозволяє мінімізувати податкові зобов'язання підприємствам реального сектору економіки, а також отримувати необліковані грошові кошти та створює умови для безпідставного завищення валових витрат.

В подальшому ході досудового розслідування встановлено, ряд підприємств, які входять до вказаної групи та можуть бути задіяні в схемі ухилення від сплати податків, одним з таких підприємств є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_5 , основний вид діяльності здача в оренду приміщень).

В ході аналізу наявних інформаційних баз даних ІНФОРМАЦІЯ_9 , а також відпрацювання ланцюга постачальників вказаного підприємства встановлено обрив ланцюга поставлених ТМЦ (товарів, робіт, послуг) - відбувся скрут товару (з однієї номенклатури в іншу), що свідчить про сумнівність проведення таких операцій, безтоварний характер вказаних операцій, а також вказує на те, що оформлення відбувається лише документально.

Так, в період з січня 2019 року по вересень 2020 року підприємством ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » відображено в податкових звітах придбання товарів (робіт, послуг) у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») (код НОМЕР_7 ), які в подальшому ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » реалізувало в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_8 ), чим сформувало податковий кредит останньому.

Проведеним аналізом встановлено, що відповідно до податкової звітності підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») в період з січня 2019 року по вересень 2020 року штучно сформовано податковий кредит в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на загальну суму понад 15 млн. грн. за ніби-то надані охоронні послуги.

Однак фактично придбані товари/послуги та роботи не відповідають номенклатурі реалізованих товарів, робіт та послуг, відбувся так званий «скрут» з однієї номенклатури на іншу, що може свідчити тільки про штучне формування податкового кредиту в адресу третіх осіб, в подальшому проведеним аналізом податкової звітності не встановлено реалізацію даної продукції. Крім того, вищевказані підприємства мають ознаки ризикових підприємств, трудові, виробничі та інші ресурси відсутні. Проведеним аналізом наявних баз даних встановлено, що зазначені СГД задіяні у формуванні схемного податкового кредиту з ПДВ.

Так, в подальшому ході досудового розслідування встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») податковий кредит від ризикових СГД, в яких відсутні трудові ресурси, офісні, торгівельні та складські приміщення, виробниче обладнання, сировина, матеріали, які необхідні для здійснення відповідної господарської та економічної діяльності, та які по ланцюгу придбання сформували штучний податковий кредит за невластиві товари/послуги, а саме:ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код НОМЕР_14 ).

Під час проведення аналізу податкової звітності встановлено, що у вищевказаних СГД відсутні необхідні умови для поставки відповідних товарів/робіт/послуг, здіи?снення відповідних господарських взаємовідносин, відповіднии? персонал, основні фонди, засоби та інші фактори.

Проведеним моніторингом зареєстрованих та виписаних податкових накладних за період січень 2019 року - вересень 2020 року встановлено обрив ланцюга поставленого ТМЦ (товарів, робіт, послуг), відбувся скрут товару (з однієї номенклатури в іншу), що свідчить про сумнівність проведення таких операцій, має безтоварний характер, оформлення може відбуватись тільки документально, що може свідчити тільки про штучне формування податкового кредиту в адресу третіх осіб. В подальшому проведеним аналізом податкової звітності не встановлено реалізацію даної продукції по всім вказаним вище СГД.

Вищезазначене свідчить, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») в змові з третіми особами, використовуючи банківські рахунки СГД з ознаками «ризиковості» сприяли ухиленню від сплати податків.

В результаті чого, в органу досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до документівТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які знаходяться в банківських установах.

Враховуючи вищевикладене встановлено, що в злочинній діяльності використовувались банківські рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »)відкриті в банківській установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_15 )щодо перерахування грошових коштів по ланцюгу.

Відповідно до бази даних АІС « ІНФОРМАЦІЯ_17 » встановлено, що в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_15 ) відкриті розрахункові рахунки ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - № НОМЕР_16 ,№ НОМЕР_17 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ІНФОРМАЦІЯ_18 ») - № НОМЕР_18 , № НОМЕР_19 , № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , № НОМЕР_22 , № НОМЕР_23 .

В результаті чого виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, шляхом вилучення їх оригіналів, які становлять банківську таємницю та перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_15 )за період з 01.01.2019 по теперішній час.

В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву в якій просить розглядати клопотання у його відсутність.

Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику представників ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 »

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Клопотання прокурора, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.

Згідно п.6 ч.1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про банки та банківську діяльність» - інформація щодо юридичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками з письмового дозволу власника такої інформації або за рішенням суду.

Відповідно до п. 5 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Слідчий суддя дійшов висновку про необхідність надати слідчому тимчасовий доступ до речей та документів, які містять банківську таємницю клієнтів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 », оскільки дані документи мають значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, враховуючи, що інспектором дізнання доведено, що вказані документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання слід задовольнити в частині вилучення належним чином завірених копій документів; у вилученні оригіналів слід відмовити.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого з ОВС восьмого слідчого відділу РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві лейтенанта податкової міліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42019100000000474, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2019 року, за ознаками кримінального правопорушення , передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати слідчим восьмого СВ РКП СУ ГУ ДФС у м. Києві ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 тимчасовий доступ до речей та документів, які містять банківську таємницю клієнтів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_6 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») (код НОМЕР_7 ) та провести виїмку в установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_15 ), з метою вилучення завірених належним чином копій документів, які свідчать про відкриття, функціонування та про рух коштів по рахунках ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - № НОМЕР_16 ,№ НОМЕР_17 , ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (попередня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») - № НОМЕР_18 , № НОМЕР_19 , № НОМЕР_20 , № НОМЕР_21 , № НОМЕР_22 , № НОМЕР_23 за період з 01.01.2019 року по 12.01.2021 року, а саме:

- платіжні доручення та меморіальні ордери, які свідчать про надходження та використання коштів по рахунках;

- відомості про провайдерів, які надавали телекомунікаційні послуги по забезпеченню доступу до мережі Інтернет, ІР-адреси та номери телефонів, з яких надходили електронні повідомлення та здійснювалось віддалене керування рахунками та забезпечувалась робота системи віддаленого доступу типу «клієнт банк» з дня відкриття рахунку та по дату постановлення ухвали слідчим суддею, в паперовому та електронному вигляді;

- договори щодо надання послуг «клієнт банк», заявки на надання зазначеної послуги та документи щодо встановлення (перевірки) зазначеної послуги працівниками установі АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_15 );

- документи, які містять інформацію про проведення фінансового моніторингу по операціях зазначеного клієнта з наданням підтверджуючих документів, які були одержані від клієнта в ході його проведення;

- заяви на зняття грошових коштів (переведення на корпоративний рахунок), видаткових касових ордерів на отримання готівки, грошових з контрольною маркою чеків на отримання готівки, доручень на отримання готівкових коштів, інших документів, з вищезазначених рахунків;

- документи в електронному вигляді, які відображають рух цінних паперів по всіх наявних рахунках цінних паперів, що належать зазначеному клієнту, з вказівкою дати і часу проведення операцій, повних реквізитів підприємств, які продавали і придбавали цінні папери, їх коди ЄДРПОУ, МФО банківських установ, номери рахунків, назви і види цінних паперів, їх емітенти, номінальну вартість, вартість даних цінних паперів по операціях їх купівлі-продажу і всієї наявної інформації по операціях з цінними паперами на магнітному (електронних) носіях інформації, з дня відкриття рахунків та по дату постановлення ухвали слідчим суддею.

- банківські виписки (роздруківку руху коштів) по вищезазначених рахунках (в друкованому та електронному вигляді із зазначенням призначення платежу, повних даних платника та отримувача із зазначенням коду ЄДРПОУ, номеру рахунку та МФО банківської установи, конкретного часу та дати платежу, номеру платіжного документу, а також з зазначенням вхідного і вихідного залишків коштів на рахунку на початок і кінець кожного дня по рахунку),

- юридичні справи на відкриття рахунків, а саме: заяв від імені службових осіб підприємств на відкриття рахунків, карток зі зразками підписів службових осіб і відбитку печатки підприємства; довіреність на ім'я особи, яка має право відкриття і розпорядження рахунками, здійснення дій від імені директора; паспортів уповноважених осіб; наказу, протокол або інший документ про призначення на посаду службових осіб підприємства; статут підприємства; договорів щодо відкриття і обслуговування рахунків та використання системи «Клієнт-банк»; платіжні документи (платіжних доручень, заявок на видачу коштів, грошових чеків) на видачу готівкових грошових коштів з рахунків підприємств;

- документів щодо придбання та реалізації векселів.

Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1