12 січня 2021 року
м. Київ
справа № 126/659/20
адміністративне провадження № К/9901/306/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Жука А.В.,
суддів: Мартинюк Н.М., Мельник-Томенко Ж.М.,
перевіривши касаційну скаргу Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції
на рішення Бершадського районного суду Вінницької області від 08 вересня 2020 року
та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року
у справі №126/659/20
за позовом ОСОБА_1
до інспектора УПП в Одеській області Грищенка Артура Олександровича,
третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог - Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції
про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 звернувся до Бершадського районного суду Вінницької області із позовом до інспектора УПП в Одеській області Грищенка Артура Олександровича, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2166924 від 17 лютого 2020 року та закрити провадження у справі за відсутністю складу правопорушення.
Рішенням Бершадського районного суду Вінницької області від 08 вересня 2020 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року, позов задоволено повністю.
04 січня 2021 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції рішення Бершадського районного суду Вінницької області від 08 вересня 2020 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року у справі №126/659/20.
За правилами частини першої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Вирішуючи питання про відкриття або відмову у відкритті касаційного провадження, Суд звертає увагу на наступне.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України, серед основних засад судочинства, закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Наведеним конституційним положенням кореспондує стаття 14 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Згідно з частиною першою статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Стаття 272 КАС України встановлює особливості апеляційного та касаційного оскарження судових рішень в окремих категоріях адміністративних справ.
Згідно з частиною третьою статті 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Тобто, судове рішення суду апеляційної інстанції, ухвалене за результатами перегляду рішення суду першої інстанції, у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, набирає законної сили з моменту проголошення і не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Статтею 286 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином, положеннями КАС України не передбачено можливості касаційного оскарження рішень, ухвалених у порядку, визначеному статтею 286 КАС України.
Предметом оскарження в цій справі є визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАК №2166924 від 17 лютого 2020 року та закриття провадження у справі за відсутністю складу правопорушення.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що дана справа була розглянута судами першої та апеляційної інстанції в порядку, встановленому статтею 286 КАС України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на те, що предметом спору у вказаній справі є рішення суб'єкта владних повноважень про притягнення до адміністративної відповідальності, у відкритті касаційного оскарження слід відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України, Суд-
1 Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції на рішення Бершадського районного суду Вінницької області від 08 вересня 2020 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року у справі №126/659/20.
2. Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
..................................
..................................
..................................
А.В. Жук
Н.М. Мартинюк
Ж.М. Мельник-Томенко
Судді Верховного Суду