Справа № 580/3404/20 Суддя (судді) першої інстанції: В.А. Гайдаш
13 січня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ганечко О.М.,
суддів Кузьменка В.В.,
Василенка Я.М.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 р. у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ ) про визнання неправомірними дій та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області звернулось до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ ), у якому просило:
- визнати протиправними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100;
- скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 р. позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. щодо винесення постанови про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100.
Визнано протиправною та скасовано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, стягувач у виконавчому провадженні - ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, при цьому, посилаючись на неповне зясування обставин справи та порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.
Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження на 22.12.2020.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 призначено апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 р. до апеляційного розгляду в судовому засіданні на 13.01.2021 о 11:15 год. та витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області інформацію про те: 1) чи при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 580/3129/19 було застосовано середній показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; 2) надати пояснення про зазначення у протоколі перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 580/3129/19 розрахунку пенсії за віком: (2667,35 грн. * 0,52650)
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 10.08.2020 головним державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 62757100 з виконання виконавчого листа № 580/3129/19, виданого Черкаським окружним адміністративним судом 13.03.2020, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 12.07.2019 ОСОБА_1 із застосуванням: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; страхового стажу в кількості 39 років 0 місяців 6 днів (468 місяців); коефіцієнта страхового стажу в розмірі 0,5265; величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; доплати за понаднормовий стаж в розмірі 4% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Також, 10.08.2020 головним державним виконавцем у виконавчому провадженні № 62757100 винесено постанову про стягнення виконавчого збору в сумі 18892 грн.
Надалі, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 20.08.2020 № 2300-0802-5/41598, повідомило головного державного виконавця про те, що на виконання рішення суду у справі № 580/3129/19, ГУ ПФУ в Черкаській області 19.03.2020 здійснено перерахунок пенсії за віком з 12.07.2019 ОСОБА_1 із застосуванням: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; страхового стажу в кількості 39 років 0 місяців 6 днів (468 місяців); коефіцієнта страхового стажу в розмірі 0,5265; величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; доплати за понаднормовий стаж в розмірі 4% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Сума заборгованості ПФУ перед ОСОБА_1 облікована в Головному управлінні шляхом внесення у Реєстр та буде виплачена в порядку черговості після отримання позивачем коштів державного бюджету на цю мету згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. Також, додано копії протоколів про перерахунок пенсії та копію розрахунку на доплату.
Незгода позивача із діями державного виконавця та постановою про стягнення виконавчого збору, зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Так, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що оскаржувана постанова у виконавчому провадженні № 62757100 прийнята державним виконавцем протиправно, оскільки позивачем, як боржником виконавчого провадження, у повному обсязі виконано рішення суду в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження та здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак, заборгованість перед стягувачем з виплати пенсії буде виплачена у відповідності до вимог Порядку № 649.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що стягнення виконавчого збору, передусім, пов'язується з початком примусового виконання, однак, позивачем на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/3129/19 до відкриття виконавчого провадження здійснено 19.03.2020 перерахунок пенсії за віком з 12.07.2019 ОСОБА_1 у повній відповідності до резолютивної частині рішення суду, про що повідомлено відповідача листом від 20.08.2020 № 2300-0802-5/41598, з огляду на що, суд першої інсатнції дійшов висновку про те, що постанова відповідача про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100 є протиправною та підлягає скасуванню.
Апелянт звертає увагу на таке:
- рішення суду у справі № 580/3129/19 не виконано повністю, а саме, за протоколом від 19.03.2020 за основу для перерахунку на виконання рішення суду було взято не суму - 6188,89 грн., а 2667,35 грн., що не відповідає резолютивній частині судового рішення;
- апелянт вважає, що боржник в добровільному порядку судове рішення не виконав, а тому, має понести витрати, повязані з його примусовим виконанням.
Зважаючи на зазначене, колегія суддів вважає за необхідне вказати таке.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (надалі по тексту також - № 1404-VIII), передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з нормами п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1404-VIIІ, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
За ч. ч. 1, 2 ст. 27 Закону № 1404-VIII, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Відповідно до положень ч. ч. 3, 4 ст. 27 Закону № 1404-VIII, за примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Під час розгляду даного спору в суді першої інстанції було досліджено, що пенсійним органом (позивачем) на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі № 580/3129/19 здійснено 19.03.2020 перерахунок пенсії за віком з 12.07.2019 ОСОБА_1 із застосуванням: середнього показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; страхового стажу в кількості 39 років 0 місяців 6 днів (468 місяців); коефіцієнта страхового стажу в розмірі 0,5265; величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%; доплати за понаднормовий стаж в розмірі 4% від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, про що повідомлено відповідача листом від 20.08.2020 № 2300-0802-5/41598.
Однак, апелянт вказує на те, що суд першої інстанції не перевірив протокол перерахунку пенсії та не досліджував рішення № 971220156122 від 25.03.2020 ГУ ПФУ в Черкаській області, на підставі якого було здійснено перерахунок пенсії стягувача. Також, за протоколом перерахунку пенсії, за основу для перерахунку на виконання рішення суду було взято не суму - 6188,89 грн., а 2667,35 грн., що не відповідає резолютивній частині судового рішення.
Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. (ч. 4 ст. 9 КАС України)
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.12.2020 було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області інформацію про те: 1) чи при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 580/3129/19 було застосовано середній показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.; 2) надати пояснення про зазначення у протоколі перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 580/3129/19 розрахунку пенсії за віком: (2667,35 грн. * 0,52650)
На виконання ухвали від 22.12.2020, стороною позивача було надано до суду витребувані матеріали (документи).
Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 у справі № 580/3129/19 19.03.2020 здійснив ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком та нарахував суму боргу 3473,29 грн. за період з 12.07.2019 по 31.03.2020. З квітня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію в новому розмірі, перерахованому відповідно до рішення суму, а суму боргу позивачу було виплачена у квітні 2020 року окремою додатковою відомістю.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач виконав рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 у справі № 580/3129/19 до відкриття виконавчого провадження, що свідчить про те, що постанова державного виконавця про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП № 62757100 є протиправною та підлягає скасуванню. Відповідач не надав до суду доказів вчинення будь-яких дій щодо примусового виконання рішення суду,
При цьому, доводи апелянта про те, що позивачем за основу для перерахунку пенсії було взято заробітну плату в розмірі 2667, 35 грн., тоді як судовим рішенням чітко було визначено, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений виходячи із показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188, 89 грн., відхиляються колегією суддів, адже з наданого на виконання ухвали суду апеляційної інстанції розрахунку заробітку для обчислення вбачається, що для перерахунку пенсії позивачем був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188, 89 грн., як це прямо було визначено у рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 у справі № 580/3129/19, а сума у розмірі 2667,35 грн. є середньомісячним заробітком для обчислення пенсії, який вирахуваний шляхом, зокрема, застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2016, 2017, 2018 роки в сумі 6188,89 грн.
Також, колегія суддів вважає правильним посилання суду першої інстанції на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649, адже він був чинним на момент виконання позивачем рішення суду та визначав механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. Тільки з дати набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 у справі № 640/5248/19 окремі положення Порядку визнані протиправними та нечинними.
Таким чином, приймаючи до уваги те, що позивачем, на виконання рішення суду, добровільно було здійснено перерахунок пенсії до відкриття виконавчого провадження, та беручи до уваги, що виконання рішення по справі здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо рішень» та Порядку № 649, на переконання колегії суддів, суд першої інстанції цілком правильно дійшов висновку, що постанова відповідача про стягнення виконавчого збору від 10.08.2020 у сумі 18892 грн. у виконавчому провадженні № 62757100 є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, що викладені в оскаржуваному рішенні та не дають підстав для його скасування чи зміни.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи та обгрунтування апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 243, 315, 316, 321, 322, 325, 328 - 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2020 р. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст. 329 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя О.М. Ганечко
Судді В.В. Кузьменко
Я.М. Василенко