Справа № 698/709/20
Провадження № 3/690/1/21
12 січня 2021 року м. Ватутіне
Суддя Ватутінського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , фізична особа-підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі, за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП,
До Ватутінського міського суду Черкаської області із Черкаського апеляційного суду надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, для розгляду по суті.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 02.10.2020 року № 005215 - ОСОБА_1 02.10.2020 року близько 11 год. 30 хв., будучи відповідальною посадовою особою, у порушення пп. 8 п. 8 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», ст. 4 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», допустив провадження господарської діяльності (бійні) без наявності документів дозвільного характеру у вигляді висновку з оцінки впливу на довкілля, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 у судові засідання неодноразово не з'являвся, відомості про те, що його завчасно та належним чином повідомлено про місце, дату час розгляду даної справи відсутні, що відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП перешкоджало розгляду справи за його відсутності.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Положеннями п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З огляду на викладене, оскільки діяння ОСОБА_1 , яке працівниками Державної екологічної інспекції Центрального округу кваліфіковано за ч. 1 ст. 164 КУпАП, виявлено ними 02.10.2020 року, станом на 12.01.2021 року закінчився строк упродовж якого на ОСОБА_1 могло бути накладено адміністративне стягнення, у разі встановлення його вини, а тому вважаю, що провадження у даній справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, ч. 1 ст. 38, ч. 1 ст. 164, п. 7 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 268, 276, 283, 284 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 1 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Линдюк В.С.