Постанова від 12.01.2021 по справі 321/1590/20

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/1590/20

Провадження № 3/321/6/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2021 року

Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Машкіна Н.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Михайлівського ВП Василівського ВП ГУНП в Запорізької області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , уроженки смт. Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, працює директором АТ Михайлівський райагропостач, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст. 44-3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 285637 від 03.12.2020 року 01.12.2020 року о 11 год. 04 хв. продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснювала обслуговування клієнтів без вдягненої захисної маски за адресою: АДРЕСА_2 , чим порушила п.п. 1 п.10 Постанови КМУ № 641 зі змінами від 22.07.2020 року.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином. Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Бондарєв О.Г. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 44-3 КУпАП, мотивоване тим, що ОСОБА_1 в приміщенні магазину без захисної маски не перебувала. Крім того, згідно протоколу ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 44-3 КУпАП, без зазначення частини вказаної статті, яка передбачає два окремих склади адміністративних правопорушень, що унеможливлює встановити, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчиненні. Також, матеріали справи не містять відомостей про технічний пристрій, яким було зроблено відеозапис, тому він є недопустимим доказом.

Встановивши обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до такого висновку.

Згідно зі ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до пп.1 п.10 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року зі змінами від 13.10.2020 року за № 956 на території України на період дії карантину забороняється:

1)перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без

вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Стаття 44-3 КУпАП в ред. станом на 01.12.2020 року містить два самостійних склади адміністративних правопорушень, а саме: порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами (ч.1), перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно (ч.2).

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

При цьому, як вбачається з копії протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ 285637 від 03.12.2020 року, врученій ОСОБА_1 в ньому зазначено, що остання притягається до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП без вказівки на частину вказаної статті, якою передбачена відповідальність за вчинене нею правопорушення. Зазначена копія містить підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п.п. 7-8 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення в органах поліції, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Натомість, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, який був надісланий до суду, зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за вчинення правопорушення - ч.1 ст. 44-3 КУпАП.

За таких обставин, протокол про адімністративне правопорушення серії ВАБ 285637 від 03.12.2020 року суд визнає недопустимим доказом, оскільки внесення додаткових записів до нього було зроблене після підписання його особою, стосовно якої його складено.

З письмових пояснень свідка ОСОБА_2 - продавця АТ «Михайлівський райгоспостач» вбачається, що вона зняла захисну маску в той час, коли в магазині були відсутні відвідучачі і вона збиралася вийти на вулицю, щоб подихати свіжим повітрям.

Крім того, до матеріалів справи долучений диск з відеозаписом, на якому не зафіксовані місце та час вчинення адміністративного правопорушення, тому суд визнає його неналежним доказом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що досліджені в судовому засіданні докази, обов'язок щодо збирання яких покладено на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, не доводять факту порушення ОСОБА_1 правил щодо карантину людей, а відповідно і її провину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст. 247, 284 п. 1 КУпАП, -

ПО С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів через Михайлівський районний суд Запорізької області.

Суддя

Михайлівського районного суду

Запорізької області Н.В. Машкіна