11 січня 2021 р. № 468/1334/20-а
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ у Миколаївській області з вимогами про визнання відмови у нарахуванні додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, протиправними та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Своєї вимоги Позивач обґрунтовує тим, що він є інвалідом ІІІ групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, та віднесений до І категорії учасників ліквідації. Як така особа, якій вже призначено пенсію за віком, відповідно до положень ст. 50 та ст. 54 Закону України «Про статус та соціальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Позивач зазначає, що має право на додаткову пенсію. Але при зверненні до Відповідача з відповідною заявою йому було відмовлено, а відтак, Позивач вважає таку відмову в призначенні додаткової пенсії протиправною та поросить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, надав суду письмовий Відзив на позовну заяву (а. с. 20-22), де зазначає, що в позові Позивач спирається на норми законодавства, які вже втратили чиніть, а саме: ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі по тексту - ЗУ № 796-ХІІ), в редакції 2015 року. Окрім того, Позивачеві відповідно до діючого законодавства виплачено 284,70 грн адресної допомоги. Відповідач вважає, що позовні вимоги не належать задоволенню, просить суд відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою Баштанського районного суду Миколаївської області від 15.09.2020 р. справу в порядку ст. 29 КАС України передано на розгляд Миколаївського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю.
12.10.2020 р. Ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного провадження в порядку ст. 260 КАС України.
Справа розглядається судом в порядку письмового провадження.
Дослідив позиції сторін, викладені в процесуальних заявах та матеріали, що додані до них та містяться в справі, судом встановлено:
Позивач має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії.
Відповідно до виписки з Акту огляду МСЕК № 008358 позивач має третю групу інвалідності за хворобою, пов'язаною з ліквідацією насідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.11.2019 р. (а. с. 5).
04.08.2020 р. Позивач звернувся до Відповідача із заявою в порядку Закону України «Про звернення громадян», де просив надати роз'яснення правильності нарахування йому пенсії (а. с. 2).
14.08.2020 р. Відповідач надав письмову відповідь на Заву Позивача від 04.08.2020 р. (а. с. 3).
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Проаналізувавши зміст Зави Позивача від 04.08.2020 р. та відповідь ГУ ПФУ від 14.08.2020 р. на цю заву, суд приходить до висновку, що в діях Відповідача у даному випадку відсутня протиправна Відмова Позивачеві у призначені пенсії, оскільки правовідносини між Позивачем та Відповідачем щодо отримання відповіді на звернення ОСОБА_1 врегульовані Законом України «Про звернення громадин». Окрім того, у своєму звернення до ГУ ПФУ Позивач ставить питання про надання йому роз'яснень з приводу нарахування йому пенсії як інваліду ІІІ групи та ліквідатору аварії на ЧАЕС І категорії. Позивач помилково у даному випадку підмінює поняття «Відповідь ГУ ПФУ на звернення» та «Відмова у нарахування пенсії». А відтак, у цій частині позовні вимоги не належать задоволенню.
Щодо права позивача на отримання додаткової пенсії, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інваліда ІІІ групи, суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Так, на момент звернення позивача до Відповідача із заявою від 04.08.2020 р. діяла редакція ЗУ № 796-ХІІ від 19.08.2019 р. Статтею 50 ЗУ № 796-ХІІ передбачено, що Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. У статті 54, зазначено, що Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Кабінетом Міністрів України розроблений та затверджений Порядок № 1210 від 23.11.2011 р. (далі по тексту - Порядок № 1210), останні зміни до цього Порядку були внесені 01.07.2019 р.
Позивач же у своїй позовній заяві посилається на положень ст. 50, 54 ЗУ № 796-ХІІ в Редакції від 01.01.2013 р., яка діяла до 01.01.2015 р. Посилання Позивача на постанову Баштанського районного суду від 13.07.2011 р. у справі № 2-а-2801/11/1402 як на беззаперечний доказ наявності у Позивача права на додаткову пенсію, яка не може бути меншою 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % мінімальної пенсії за віком, є безпідставним оскільки рішення суду прийнято на час дії попередньої редакції ЗУ № 796-ХІІ.
Згідно зі ст. 50 ЗУ № 796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Порядку № 1210 законодавцем визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть при: призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно з абз. 4 п.п. 1 п. 11 Порядку № 1210 мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, осіб з інвалідністю III групи становить 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 12 Порядку № 1210 встановлено, що у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб з інвалідністю - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, вплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Так, Позивачеві виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у розмірі 1084,90 грн та додаткова пенсія на шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно зі ст. 50 ЗУ № 796-ХІІ та п. 13 Порядку 1210 у розмірі 284,40 грн.
На підставці вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною відмови у нарахуванні пенсії та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити пенсію у відповідності до ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 11.01.2021 р.
Суддя Н. В. Лісовська