11 січня 2021 р. № 400/5191/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в зарахуванні стажу роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р.;
- зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи позивача період роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р..
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що не повинен нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем обов'язку із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На думку позивача, саме несплата КП "Первомайський міський водоканал" страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування слугувало підставою для не зарахування відповідачем періоду роботи до страхового стажу позивача, про що відповідач повідомив листом від 29.10.2020 р. № 6365-6216/П-02/8-1400/20.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив про несплату роботодавцем позивача внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р., а відтак відсутні підстави для зарахування цього періоду до страхового стажу позивача.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Позивач з 12.04.2011 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058).
15.10.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про зарахування до загального страхового стажу період роботи в КП "Первомайський міський водоканал".
Листом від 29.10.2020 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періоди роботи 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р. та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р. в КП "Первомайський міський водоканал" в зв'язку з несплатою роботодавцем страхових внесків.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що КП "Первомайський міський водоканал" за спірний період страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися.
Позивач надав довідки КП "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату для обчислення пенсії, згідно з якими страхові внески за спірні періоди з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р. не нараховувались.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058, страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ст. 20 Закону № 1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено, що позивач з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р. отримував дохід від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальником мали сплачуватись страхові внески. Факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні стажу роботи.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Враховуючи вищезазначене, період роботи позивача в КП "Первомайський міський водоканал" з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р. має бути зарахований до його страхового стажу.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тому позовні вимоги слід задовольнити.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.
Судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачу в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210, ЄДРПОУ 33089321), задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) в зарахуванні до страхового стажу періоди роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р..
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) періоди роботи в комунальному підприємстві Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 07.08.2012 р. по 21.01.2015 р., та з 10.08.2015 р. по 13.08.2019 р..
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020 ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнкпп НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80 грн., сплачений квитанцією № 29494945 від 17.11.2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. С. Брагар