справа№380/6543/20
28 грудня 2020 року
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Красневич Ю.Б.,
за участю:
представника позивача Несторовича Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, Львівська область, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43143039) (далі - позивач, ГУ ДПС у Львівській області) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з відповідача до бюджету податковий борг в сумі 54338,20 грн.
Позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на те, що станом на 01.04.2020 податковий борг відповідача становить 54338,20 грн. і такий, як зазначив позивач, виник у зв'язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов'язань по податку з орендної плати за землю фізичних осіб. Оскільки платником не вживаються заходи щодо погашення заборгованості, просить стягнути таку у судовому порядку.
17.08.2020 суддя звернувся з запитом за вих. № 380/6543/20/26155/20 до відділу адресно-довідкової роботи Головного управління ДМС України у Львівській області щодо інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 . Відповідь на вказаний запит надійшла на адресу суду 07.09.2020.
Ухвалою від 09.09.2020 суддя залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою судді від 28.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
19.10.2020 позивачем надіслано на адресу суду довідку про наявність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ГУ ДПС у Львівській області №40339/10/13-01-13-09-14 від 12.10.2020, згідно з якою станом на 12.10.2020 заборгованість ОСОБА_1 не погашена та становить 54338,20 грн.
Ухвалою від 20.11.2020 суд призначив справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Судове засідання призначено на 07.12.2020.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Представником відповідача 04.12.2020 подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позовних вимог. Зазначає, що податковий борг, який позивач просить стягнути з відповідача є безнадійним та підлягає списанню відповідно до ст.102 Податкового кодексу України. Крім цього, представник відповідача повідомив, що ОСОБА_1 07.09.2016 уклав з Миколаївською районною державною адміністрацією договір про розірвання договору оренди землі від 28.08.2008, а тому з 08.09.2016 відповідач не вважається платником орендної плати за землю. З цих підстав просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Представник позивача 28.12.2020 подав суду відповідь на відзив.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач участі повноважного представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про час та місце проведення такого.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) відповідно до інформації наданої відділом адресно-довідкової роботи Головного управління ДМС України у Львівській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1
Згідно з довідкою про наявність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ГУ ДПС у Львівській області №29196/10/57.09-14 від 07.07.2020, податковий борг ОСОБА_1 станом на 25.06.2020 становить 54338,20 грн. та складається з:
- податку з орендної плати за землю фізичних осіб (18010900) в розмірі 54338,20 грн., який виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 12.05.2017 №472-13 (дата виникнення боргу 20.09.2017) (12526,18 грн. основний платіж, залишок несплаченого грошового зобов'язання); 681,54 грн. пені, яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання згідно податкової декларації №009771930 від 30.05.2013; 31380,55 грн. пені яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання згідно податкової декларації №009771930 від 30.05.2013; 678,47 грн. пені яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 12.05.2017 №472-13 (дата виникнення боргу 13.12.2019); 8363,56 грн. штрафної санкції, залишок несплаченого узгодженого податкового зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 05.11.2019 №0176735706 (яке винесено на підставі акту перевірки від 05.11.2019 №012399/13-01-57-06/ НОМЕР_1 ); 707,90 грн. пені яка нарахована за несвоєчасну сплату узгодженого зобов'язання, яке виникло відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 12.05.2017 №472-13.
Доказів того, що вказані податкові повідомлення-рішення від 12.05.2017 №472-13 та від 05.11.2019 №0176735706 оскаржувались в адміністративному чи судовому порядку, суду не надано.
Відповідачу направлялась податкова вимога форми «Ф» №1014-25 від 25.11.2014.
Згідно з довідкою ГУ ДПС у Львівській області №40339/10/13-01-13-09-14 від 12.10.2020, заборгованість відповідача не погашена та становить 54338,20 грн.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до підп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом п.41.2 ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до п.41.1 цієї статті, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно з підп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Як слідує з довідок про наявність заборгованості з податків і зборів (обов'язкових платежів), що контролюються ГУ ДПС у Львівській області, станом на 12.10.2020 податковий борг відповідача по платежах до бюджету становить 54338,20 грн.
На підставі долучених до позову документів суд встановив, що податкова заборгованість на вказану вище суму виникла на підставі:
- податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 12.05.2017 №472-13 з терміном сплати 20.09.2017 та нарахованої пені;
- пені, нарахованої за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання на підставі податкової декларації №009771930 від 30.05.2013;
- податкового повідомлення-рішення форми «Ш» від 05.11.2019 №0176735706.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення в адміністративному або судовому порядку не оскаржувались. Доказів протилежного суду не надано.
Відтак, визначені у них суми грошових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу у відповідності до підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України у разі, коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.
Відповідачу направлялась податкова вимога форми «Ф» №1014-25 від 25.11.2014. З моменту виставлення податкової вимоги, податковий борг ОСОБА_1 не був погашений в повному обсязі.
Згідно з п.п.95.1, 95.2 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З долучених до матеріалів справи довідки про заборгованість та карток особового рахунку відповідача за платежем орендна плата з фізичних осіб суд встановив, що відповідачу нараховувалась пеня, за несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб відповідно до розрахунку №009771930 від 30.05.2013 з терміном сплати 01.09.2013. Зокрема, 01.10.2017 відповідачу нарахована пеня в розмірі 681,54 грн., а 01.03.2019 нарахована пеня в розмірі 31380,55 грн.
Відповідно до п.п.14.1.162 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.п. 129.1.3 п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
За положеннями п.п.129.9.1 п.129.9 ст. 129 Податкового кодексу України пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню у разі закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків.
З урахуванням вказаних норм Податкового кодексу України та дати виникнення у позивача права на нарахування пені за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, визначеного відповідачем у податковому розрахунку №009771930 від 30.05.2013, нарахована позивачем пеня в розмірі 32062,09 грн. підлягає анулюванню, а тому відсутні підстави для її стягнення з відповідача.
Водночас, станом на дату розгляду справи податковий борг відповідача перед бюджетом в сумі 22276,11 грн. грн. залишається непогашеним. Доказів протилежного суду не подано. Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, стягнувши з відповідача в користь бюджету кошти в сумі 22276,11 грн.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ГУ ДПС у Львівській області необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 205, 241-246, 250, 255, 293, 295, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи - платника податку ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь бюджету податковий борг в сумі 22276 (двадцять дві тисячі двісті сімдесят шість) грн. 11 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 11.01.2021
Суддя Р.І. Кузан