12 січня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5166/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про часткове скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення №23040-5207-1128 від 27.05.2020 прийняте ГУ ДПС у Кіровоградській області в частині нарахування позивачу орендної плати за 2020 р. в сумі 50343,83 грн.
Позивач в обґрунтування вимог зазначив, що оскаржуване рішення яким відповідачем визначено податкове зобов'язання з орендної плати у розмірі 96 759,24 грн., є незаконним та необґрунтованим, оскільки в зв'язку з поділом об'єкту нерухомого майна (комплексу будівель), що знаходиться на орендованої ним земельній ділянці, та передачі у власність частини комплексу будівель ОСОБА_2 , відповідно змінився і розмір орендованої земельної ділянки до 0,1972 ( 47,97% від загальної площі) га, що перебуває у його користуванні, а тому, на думку позивача, сума орендної плати яка ним підлягає сплаті у 2020 році складає 46 415, 41 грн.
Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов в якому просив відмовити в задоволенні вимог пославшись на законність оскаржуваного рішення ( а.с. 83-84).
Ухвалою суду від 05 січня 2021 року задоволено клопотання представника відповідача та поновлено відповідачу строк на подання відзиву на позов ( а.с.93).
Суд дослідивши та оцінивши надані докази встановив наступне.
Кіровоградською міською радою згідно договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18 ОСОБА_1 передано в оренду ( строкове платне користування) земельну ділянку загальною кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 площею 0, 4017 га, місце розташування якої: АДРЕСА_1 , для розміщення комплексу будівель пункту технічного обслуговування транспортних засобів.
Згідно п. 4.2 Договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюються в розмірі 5% нормативно грошової оцінки у сумі 31 085,64 грн. (а.с.29-35).
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з 2019 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 площею 0, 4017 га складає 1 935 184,93 грн.
Зазначені обставини не заперечуються сторонами у справі.
Згідно технічних паспортів на комплекс будівель на орендованій позивачем земельній ділянці кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 розташовано два комплексу будівель з адресами АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 , які займають 2 090 га та 1 927 га , відповідно ( а.с. 16-21).
Відповідно до договору дарування від 14.06.2018 позивач - ОСОБА_1 безоплатно передав у власність ОСОБА_2 комплекс будівель за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 площею 0, 4017 га. ( а.с.22-27, 70-72).
27.05.2020 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №23040-5207-1128, за податковий період 2020 рік, сума податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб визначена у розмірі - 96 759,24 грн. (а.с.28).
Не погоджуясь з визначеним відповідачем розміром податкового зобов'язання позивач звернувся з позовом до суду.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 14.1.136. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Згідно положень ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою за розмір земельного податку:
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
- для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
- може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах;
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно положень ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І : 100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Пунктом 9 підрозділу 6 розділу ХХ ПК України установлено, що індекс споживчих цін за 2017-2023 роки, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, застосовується із значенням 100 відсотків.
Аналізуючи зазначені вище положення чинного законодавства України суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно визначено позивачу податкове зобов'язання з орендної плати у розмірі - 96 759,24 грн., виходячи з наступного.
Так, орендарем земельної ділянки є позивач ОСОБА_1 ( а.с.94-95); підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки ( а.с.29-35).
Податкове зобов'язання розраховано відповідачем відповідно до положень ст. 289 Податкового кодексу України та договору оренди землі у розмірі 96 759,24 (5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 площею 0, 4017 га - 1 935 184,93 грн.).
Твердження позивача про необхідність сплати орендної плати за 2020 рік у розмірі 46 415,41 грн., з посиланням на положення ст. 377 ЦК України, ст.ст. 120, 125, 125 ЗК України, ст. 7 Закону України "Про оренду землі", виходячи з розміру земельної ділянки ( 0, 1927 га), що фактично перебуває у користуванні позивача, не приймається судом виходячи з наступного.
Так, Кіровоградською міською радою згідно договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18 ОСОБА_1 передано в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку загальною кадастровий номер 3510100000:19:162:0036 площею 0, 4017 га, місце розташування якої: АДРЕСА_1 , для розміщення комплексу будівель пункту технічного обслуговування транспортних засобів.
Позивачем частина комплексу будівель розташованих на орендованій земельній ділянці безоплатно передано ОСОБА_2 на підставі договору дарування від 14.06.2018 ( а.с.22-27, 70-72)
Відповідно до пп. 5 п. 8.4, п. 8.5 розділу 8 Договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18:
- орендар зобов'язаний письмово повідомити Орендодавця про відчуження об'єктів (їх частин), що розташовані на Земельній ділянці і належать Орендарю, протягом десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання Земельної ділянки у випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування Земельною ділянкою ( її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни при виникненні відповідного права на землю у нового власника, об'єктів, які були відчужені;
- право на оренду Земельної ділянки державної або комунальної власності не може бути відчужено її Орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу.
Згідно пп.5 п. 11.3 розділу 11 Договору договір оренди припиняється у разі набуття права власності на об'єкти нерухомості, що розташовані на орендованій іншою особою Земельній ділянці. В даному випадку в договорі про відчуження об'єктів нерухомості, що розташовані на Земельній ділянці, що є предметом цього Договору визначається суб'єкт (Орендар за цим Договором або новий власник об'єктів нерухомості), який сплачує орендну штату відповідно до розмірів встановлених цим Договором та несе відповідальність за зобов'язаннями передбаченими цим Договором для Орендаря, до моменту оформлення новим власником нерухомості відповідного права на дану Земельну ділянку. (а.с.32-33).
Позивачем до суду не надано доказів щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18 в зв'язку з відчуженням частини об'єктів, що знаходяться на земельній ділянці іншій особі
Крім того, договором дарування від 14.06.2018, в порушення пп.5 п. 11.3 розділу 11 Договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18, не визначено суб'єкт (Орендар за цим Договором або новий власник об'єктів нерухомості), який сплачує орендну штату відповідно до розмірів встановлених цим Договором та несе відповідальність за зобов'язаннями передбаченими цим Договором для Орендаря, до моменту оформлення новим власником нерухомості відповідного права на дану Земельну ділянку.
Позивачем не надано доказів, що ОСОБА_2 ( обдарована особа за договором дарування від 14.06.2018), як новий власник нерухомості оформив відповідне право на дану Земельну ділянку.
Також, суд зазначає, що згідно з положеннями вказаного вище договору оренди земельної ділянки від 10.06.2016 року № 18 у позивача відсутнє право відчуження земельної ділянки, або її частини іншим особам.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивач є платником орендної плати як орендар земельної ділянки, на умовах зазначених у вказану договорі оренди земельної ділянки у розмірі 96 759,24 грн., а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача судом не встановлено.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 43190686), про часткове скасування рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун