11 січня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/3310/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
про визнання протиправною відмови, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_2 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про:
- визнання протиправною відмови у затверджені документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки, викладеної у наказі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-5859/14-19-СГ від 09.10.2019 р.;
- скасування наказу №11-5859/14-19-СГ від 09.10.2019 р.;
- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 площею 0,060 га, у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що розташована в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 13.05.2019 р. №11-2445/14-19-СГ, яким їй надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні СТ «Козацьке», розташованої на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір 0,0600 га, у тому числі 0,0600 га - багаторічні насадження, із цільовим призначенням (01.05) для ведення індивідуального садівництва, ДП «Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3524982900:02:000:7185. Позивач вказує, що погоджений проект землеустрою 12.09.2019 р. направлено відповідачу для затвердження, однак наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5859/14-19-СГ відмовлено у затвердженні документації із землеустрою, оскільки проект землеустрою не відповідає вимогам законів та прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, а саме: довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями не відповідає розробленому проекту землеустрою, відсутні відомості про припинення права користування земельною ділянкою. Позивач із посиланням на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 06.03.2019 р. у справі №1640/2594/18 (провадження №К/9901/67463/18) наголошує на тому, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому ст.1861 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Позивач зауважує на тому, що проект погоджено експертом державної експертизи, а земельна ділянка зареєстрована у Державному земельному кадастрі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив проти позову (а.с.85-90). Відповідач вказує, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» позивача повідомлено, що за результатами перевірки поданих матеріалів встановлено, що проект землеустрою не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл х за власниками земель, землекористувачами, угіддями не відповідає розробленому проекту землеустрою (ст.50 ЗУ «Про землеустрій»); відсутні відомості про припинення права користування земельною ділянкою (ст.2 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»). Відповідач вважає позов передчасним, оскільки Головне управління повідомило позивача про незначні недоліки в документації із землеустрою, які позивач має право усунути.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.12.2019 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху (а.с.80).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.99-100).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.03.2020 р. відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про зупинення провадження у справі (а.с.113).
13.03.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.116).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 13.05.2019 р. №11-2445/14-19-СГ надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у постійному користуванні СТ «Козацьке», розташованої на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 0,0600 га, в тому числі: 0,0600 га - багаторічні насадження, із цільовим призначенням - для ведення індивідуального садівництва (а.с.33).
На замовлення позивача ДП «Кропивницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 загальною площею 0,0600 га у власність для ведення садівництва в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області (а.с.25-76).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» відмовлено ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої в межах СТ «Козацеке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області розмір земельної ділянки 0,060 га, кадастровий номер 3524982900:02:000:7185, із цільовим призначенням для ведення садівництва та надання цієї земельної ділянки у власність з таких підстав: проект землеустрою не відповідає вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями не відповідає розробленому проекту землеустрою (стаття 50 Закону України «Про землеустрій»); відсутні відомості про припинення права користування земельною ділянкою (стаття 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових п рав на нерухоме майно та їх обтяжень») (а.с.21).
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«в» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п.7 зазначеного Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Тобто у даному випадку суб'єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Відповідно до ч.2 ст.50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. №858-IV проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.
Частиною 8 статті 118 Земельного кодексу України визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 1861 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Частиною 6 статті 1861 Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
З огляду на ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частиною 10 ст.118 Земельного кодексу України визначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Таким чином, Земельним кодексом України визначено підстави за яких може бути відмовлено в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, натомість погоджений проект підлягає безумовному затвердженню у двотижневий строк з дня його отримання, оскільки підставою для відмови в затвердженні проекту землеустрою може бути лише не погодження проекту землеустрою у порядку встановленому ст.1861 Земельного кодексу України та відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду зазначеною у постанові від 06.03.2019 р. у справі №1640/2594/18 (провадження №К/9901/67463/18).
Як встановлено судом, поданий позивачем на затвердження до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 загальною площею 0,0600 га у власність для ведення садівництва в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області погоджений експертом державної експертизи - висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 11.09.2019 р. №14948/82-19 (а.с.62).
Отже, у відповідача відсутні підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 загальною площею 0,0600 га у власність для ведення садівництва в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.
Таким чином, наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» не містить жодної законодавчо встановленої підстави для відмови в затвердженні проекту землеустрою.
Суд враховує, що позивачем оскаржується відмова у затверджені документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки, викладена у наказі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-5859/14-19-СГ від 09.10.2019 р. та наказ №11-5859/14-19-СГ від 09.10.2019 р.
Водночас, зі змісту позовних вимог та доданих до позовної заяви матеріалів, враховуючи письмові пояснення відповідача стосовно того, що наказ №11-5859/14-19-СГ від 09.10.2019 р. відносно ОСОБА_3 не виносився (а.с.103-104), суд дійшов висновку, що позивачем фактично оскаржується наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки».
При цьому дії Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо відмови у затверджені документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки, підлягають оцінці під час дослідження судом питання щодо правомірності відповідного наказу, а тому не є предметом окремого розгляду.
Натомість, надаючи оцінку наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки», суд дійшов висновку, що його винесено необґрунтовано та не пропорційно, а тому оскаржуваний наказ підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Обираючи спосіб захисту порушеного права суд враховує, що повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень.
У даній справі повноваження відповідача щодо затвердження або відмови у затвердженні проекту землеустрою визначені статтею 118 Земельного кодексу України.
Умови за яких повноважний орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, то такий орган зобов'язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою. Тобто ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у повноважного органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями.
Таким чином, повноваження щодо затвердження або відмови у затвердженні проекту землеустрою за своєю правовою природою не є дискреційними.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 24.12.2019 р. у справі №823/59/17 (провадження №К/9901/32364/18.
Оскільки під час розгляду справи судом встановлено, що у відповідача не було правових підстав для відмови ОСОБА_3 у затвердженні проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 загальною площею 0,0600 га у власність для ведення садівництва в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, то належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язати відповідача затвердити відповідний проект землеустрою.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправним і скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 09.10.2019 р. №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки» та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 площею 0,060 га, у власність для індивідуального садівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що розташована в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, підлягають задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (а.с.17), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 09 жовтня 2019 року №11-5889/14-19-СГ «Про відмову у затвердженні документації із землеустрою та наданні у власність земельної ділянки».
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 загальною площею 0,0600 га у власність для ведення садівництва в межах СТ «Козацьке» на території Іскрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені нею судові витрати (судовий збір) у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного рішення.
Дата складання повного рішення суду - 11 січня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт