11 січня 2021 року Справа № 480/4211/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа: Державна казначейська служба України, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа: Державна казначейська служба України, в якій просить:
- визнати бездіяльність відповідача протиправною при виплаті до 5 травня 2020 року разової грошової допомоги, передбаченої частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, установленої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обліком виконаних ОСОБА_1 виплат;
- стягнути з відповідача на користь позивача суму недоплаченої щорічної грошової допомоги, як учасникові бойових дій за 2020 рік в розмірі 6800 грн., згідно із частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, установленої згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з обліком виконаних ОСОБА_1 виплат.
Ухвалою суду від 13.07.2020 відкрито провадження у даній справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Від представника третьої особи надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 480/4211/20 до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.
Суд, перевіривши доводи клопотання та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України передбачено, що суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відповідно до своєї правової природи зупинення провадження у справі є тимчасовим зупиненням розгляду справи у зв'язку з обставинами, які перешкоджають розглядові справи, до їх усунення або виконання необхідних дій.
Обов'язок суду щодо зупинення провадження у справі виникає у разі неможливості розгляду справи до вирішення взаємопов'язаного спору іншим судом в іншій справі. При цьому, неможливість розгляду справи полягає в тому, що обставини, які підлягають з'ясуванню та мають значення при розгляді конкретної справи, не можуть бути встановлені судом самостійно у даній справі.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру судових рішень (який функціонує відповідно до Закону України "Про доступ до судових рішень") ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.06.2020 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №440/2722/20 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У вищевказаній ухвалі від 17.06.2020 Верховний суд визначив такі ознаки типових справ:
1) позивачами є особи з інвалідністю внаслідок війни та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області);
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18);
4) позивачами у даних справах заявлено аналогічні позовні вимоги (визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо нарахування та виплати у 2020 році разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" та зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити разову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Як вбачається з позовної заяви у справі № 480/4211/20, позивач просить стягнути з відповідача суму недоплаченої щорічної грошової допомоги, як учасникові бойових дій за 2020 рік в розмірі 6800 грн., згідно із частиною 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», натомість правовідносини у зразковій справі №440/2722/20 регулюються статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка не є типовою по відношенню до справи № 480/4211/20.
Враховуючи викладене, підстави для зупинення провадження по даній справі, відсутні, відтак, клопотання є необґрунтованим, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні.
Керуючись ст. ст. 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання представника третьої особи про зупинення провадження по справі № 480/4211/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, третя особа: Державна казначейська служба України, про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Осіпова