Іменем України
11 січня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4365/20
Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Бута Вадима Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 09 листопада 2020 року надійшов адміністративний позов адвоката Бута Вадима Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Луганській області), в якому заявлено такі позовні вимоги:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року;
2) зобов'язати відповідача зарахувати позивачу періоди стажу з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року в пільговому обчисленні та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, та з врахуванням довідки про заробітну плату за періоди з квітня 1989 року по квітень 1994 року, починаючи з 06 лютого 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває з 06 лютого 2020 року на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 06 травня 2020 року звернувся до ГУПФУ в Луганській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням спірних періодів в пільговому обчисленні з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства.
Відповідач 10 червня 2020 року надав відповідь, в якій зазначив, що до пільгового стажу роботи позивача за Списком № 1 враховано лише періоди з 10 березня 2009 року по 31 серпня 2012 року, з 01 жовтня 2012 року по 30 вересня 2014 року, з 01 травня 2015 року по 31 липня 2015 року, з 01 вересня 2015 року по 31 січня 2016 року, з 01 липня 2016 року по 25 липня 2016 року, що становить лише 6 років 2 місяці 17 днів.
Інші періоди відповідач не зараховує через відсутність підтвердження пільгового стажу уточнюючими довідками підприємства, проведення атестації робочих місць. Також відповідачем не врахований до пільгового стажу період проходження військової служби з 17 квітня 1984 року по 04 серпня 1986 року через відсутність документального підтвердження факту пільгової роботи на момент призову позивача на військову службу та не надання довідки встановленого зразка. Відповідачем не врахована довідка про заробітну плату за періоди з квітня 1989 року по квітень 1994 року, оскільки вона не містить реєстраційного номера та дати видачі.
Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки відповідно до трудової книжки з 06 лютого 1984 року його прийнято гірничим робочим підземним з повним робочим днем під землею на шахті «Наклонній» ВО «Свердловантрацит» та 12 квітня 1984 року звільнено в зв'язку з призивом до лав Радянської армії. Зважаючи на таку обставину, позивач вважає, що його строкова військова служба має бути зарахована до пільгового стажу за Списком № 1.
Що стосується інших спірних періодів, то позивач вважає, що пільговий характер його роботи у повній мірі підтверджений записами в його трудовій книжці. Позивач також позбавлений можливості отримати уточнюючі довідки та первинні документи, оскільки підприємства, на яких працював позивач у спірному періоді, знаходяться на тимчасово окупованій території.
Основною умовою для виплати мінімального розміру пенсії шахтарям відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є віднесення підземних робіт до Списку № 1, яка не залежить від часу виконання таких робіт.
Стосовно довідки про заробітну плату, яку відповідач не враховує, позивач зазначає, що на всі здійснені в періоді виплати нараховані страхові внески, довідка видана на підставі особових рахунків, її підписано керівником та архіваріусом ВП «Шахтоуправління Свердловське», підписи яких скріплені печаткою.
Також позивач вказує, що на нього, як працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не може покладатися відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці власником підприємств або уповноваженим ним органом, тому його не може бути позбавлено конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.
З урахуванням зазначеного позивач, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 16 листопада 2020 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 39-40).
Ухвалою від 08 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - другий відповідач, Марківське ОУПФУ Луганської області) до участі у справі як другого відповідача (арк. спр. 50-52).
Від ГУПФУ в Луганській області 28 грудня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 57-59).
ОСОБА_1 отримує пенсію згідно з Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-ІV) та перебуває на обліку в Марківському ОУПФУ Луганської області.
Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач не відноситься до вище визначених категорій пенсіонерів, тому в ГУПФУ в Луганській області відсутні повноваження щодо перерахунку його пенсії. ГУПФУ в Луганській області листом від 10 червня 2020 року № 1374-1335/Б-01/8-1200/20 надано позивачу лише роз'яснення щодо врахування для обчислення пенсії певних періодів роботи.
Так, до пільгового стажу не зараховано періоди роботи на шахті «Наклонній» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984 року підземним гірником, з 20 жовтня 1986 року по 12 травня 1987 року - підземним машиністом підземних установок, з 13 травня 1987 року по 11 березня 1988 року - підземним машиністом електровоза; на шахті імені 60-річчя СРСР Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит» з 15 березня 1989 року по 09 січня 1990 року - машиністом електровоза, з 10 січня 1990 року по 27 травня 1994 року - підземним машиністом підземних установок; в Управлінні по монтажу, демонтажу і ремонту гірничошахтного обладнання Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит» з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року - підземним гірничим монтажником, оскільки відсутнє підтвердження уточнюючими довідками підприємств повної зайнятості на підземних роботах, відсутні дані про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, тощо) та відомостей про підтвердження факту пільгової роботи після 21.08.1992 атестацією робочих місць за умовами праці (записи про підтвердження права на пільгову пенсію за результатами проведеної атестації у трудовій книжці відсутні, витяги з наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці підприємствами до трудової книжки не додано).
До страхового стажу зараховано період проходження ОСОБА_1 строкової військової служби з 17 квітня 1984 року по 04 серпня 1986 року відповідно до наданого військового квитка від 12 квітня 1984 року серії НОМЕР_1 . Однак цей період не зарахований до пільгового стажу, оскільки ОСОБА_1 документально не підтверджено факт пільгової роботи на момент призову на військову службу.
Долучену до звернення довідку про заробітну плату для обчислення пенсії (довідка не містить реєстраційного номера та дати видачі), надану відокремленим підрозділом «Шахтоуправління «Свердловське» ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит» (відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» підприємство розташовано на неконтрольованій українською владою території), не враховано при обчисленні пенсії, оскільки відповідно до Закону України від 15.04.2014 № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вона не створює правових наслідків та не підлягає виконанню. Крім цього, відсутнє підтвердження сум заробітної плати, зазначених у довідці, первинними документами, а форма довідки не відповідає Додатку 1 Порядку подання документів.
Від Марківського ОУПФУ Луганської області 28 грудня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав, аналогічних викладеним у відзиві на позов ГУ ПФУ в Луганській області (арк. спр. 63-71).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
З копій виданих на ім'я позивача паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, посвідчення учасника бойових дій, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , є внутрішньо переміщеною особою, має статус учасника бойових дій (арк. спр. 8-13).
Позивач звернувся до Марківського ОУПФУ Луганської області із заявою від 06 лютого 2020 року за призначенням пенсії, разом з якою надав такі документи: паспорт, РНОКПП, військовий квиток, трудову книжку, посвідчення учасника бойових дій, довідку ВПО, заяву про виплату пенсії або грошової допомоги (арк. спр. 77 зв.-82).
Згідно з протоколом призначення пенсії від 10 лютого 2020 року з ІКІС ПФУ: Підсистема Призначення та Виплати Пенсії позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах (робота за Списком № 1) з 10 лютого 2020 року в розмірі 3622,54 грн (арк. спр. 74-77).
Дослідженням протоколу встановлено, що страховий стаж позивача складає 30 років 4 місяці 17 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 18 років 0 місяців 17 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 6 років 04 місяці 0 днів, додаткові роки за список 1 - 6 років, в тому числі робота за списком № 1 - 6 років 3 місяці 16 днів.
Так, загальний стаж роботи складає 24 роки 4 місяці 17 днів, в тому числі: з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984 року - 0 років 2 місяці 7 днів, з 17 квітня 1984 року по 04 серпня 1986 року (військова строкова служба) - 2 роки 3 місяці 18 днів, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року - 1 рік 4 місяці 22 дні, з 19 квітня 1988 року по 20 грудня 1988 року - 0 років 8 місяців 2 дні, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року - 5 років 2 місяці 13 днів, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року - 2 роки 4 місяці 25 днів, з 12 лютого 1998 року по 31 грудня 2003 року - 5 років 10 місяців 20 днів, з 10 березня 2009 року по 30 вересня 2014 року (Список № 1) - 5 років 7 місяців 0 днів, з 01 травня 2015 року по 31 липня 2015 року (Список № 1) - 0 років 3 місяці 0 днів, з 01 вересня 2015 року по 31 січня 2016 року (Список № 1) - 0 років 5 місяців 0 днів, з 01 липня 2016 року по 25 липня 2016 року (Список № 1) - 0 років 1 місяць 0 днів, з 26 липня 2016 року по 31 липня 2016 року - 0 років 1 місяць 0 днів.
Також зі звіту по заробітках слідує, що заробітна плата позивача за період з квітня 1989 року по квітень 1994 року для обрахунку розміру пенсії не враховувалася.
Позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 06 травня 2020 року за здійсненням перерахунку пенсії із врахуванням періодів роботи з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року в пільговому обчисленні та положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» (арк. спр. 14).
На заяву позивачем отримано лист ГУПФУ в Луганській області від 10 червня 2020 року № 1374-1335/Б-01/8-1200/20 з роз'ясненням щодо врахування для обчислення пенсії певних періодів роботи (арк. спр. 15-17).
В цьому листі вказано, що до пільгового стажу ОСОБА_1 не зараховано періоди роботи на шахті «Наклонній» виробничого об'єднання «Свердловантрацит» з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984 року підземним гірником, з 20 жовтня 1986 року по 12 травня 1987 року - підземним машиністом підземних установок, з 13 травня 1987 року по 11 березня 1988 року - підземним машиністом електровоза; на шахті імені 60-річчя СРСР Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит» з 15 березня 1989 року по 09 січня 1990 року - машиністом електровоза, з 10 січня 1990 року по 27 травня 1994 року - підземним машиністом підземних установок; в Управлінні по монтажу, демонтажу і ремонту гірничошахтного обладнання Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит» з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року - підземним гірничим монтажником, оскільки відсутнє підтвердження уточнюючими довідками підприємств повної зайнятості на підземних роботах, відсутні дані про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, тощо) та відомостей про підтвердження факту пільгової роботи після 21.08.1992 атестацією робочих місць за умовами праці (записи про підтвердження права на пільгову пенсію за результатами проведеної атестації у трудовій книжці відсутні, витяги з наказів про проведення атестації робочих місць за умовами праці підприємствами до трудової книжки не додано).
Період строкової військової служби позивача не зарахований до пільгового стажу, оскільки ОСОБА_1 документально не підтверджено факт пільгової роботи на момент призову на військову службу.
Видану відокремленим підрозділом «Шахтоуправління «Свердловське» ТОВ «ДТЕК «Свердловантрацит» довідку про заробітну плату для обчислення пенсії не враховано через відсутність реєстраційного номера та дати видачі, а також через те, що відповідно до Закону України від 15.04.2014 № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» вона не створює правових наслідків та не підлягає виконанню. Крім цього, відсутнє підтвердження сум заробітної плати, зазначених у довідці, первинними документами, а форма довідки не відповідає Додатку 1 Порядку подання документів.
Дослідженням трудової книжки позивача від 25 лютого 1984 року серії НОМЕР_3 встановлено, що в ній наявні такі записи за спірний період:
Шахта «Наклонна» Виробничого об'єднання «Свердловантрацит»
запис № 1 від 06 лютого 1984 року - прийнятий гірником підземним з повним робочим днем під землею дільниці підготовчих робіт, наказ від 06.02.1984 № 16/к;
запис № 2 від 12 квітня 1984 року - звільнений у зв'язку з призовом на військову службу, наказ від 12.04.1984 № 44/к;
запис № 3 з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року - військова служба, військовий квиток НОМЕР_1 ;
запис № 4 від 20 жовтня 1986 року - прийнятий на шахту машиністом підземних установок підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 20.10.1986 № 82/к;
запис № 5 від 13 травня 1987 року - переведений машиністом електровозу підземним з повним робочим днем під землею, записка з переводу від 13.05.1987 № 50;
запис № 6 від 11 березня 1988 року - звільнений у зв'язку зі зміною місця проживання, наказ від 11.03.1988 № 31/к;
Шахта «імені 60-річчя СРСР» Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту
запис № 9 від 15 березня 1989 року - прийнятий машиністом електровозу підземним з повним робочим днем під землею, наказ від 22.03.1989 № 162-к;
запис № 10 від 10 січня 1990 року - переведений машиністом підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею, записка з переведення;
запис № 11 від 27 травня 1994 року - звільнений за власним бажанням, наказ від 26.05.1994 № 236-к;
Управління по монтажу, демонтажу і ремонту гірничошахтного обладнання Свердловського виробничого об'єднання з видобутку антрациту «Свердловантрацит»
запис № 12 від 01 липня 1994 року - прийнятий підземним гірничим монтажником з повним робочим днем під землею, наказ від 04.07.1994 № 37/к;
запис № 13 від 01 червня 1995 року - переведений підземним гірничим монтажником 4 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 13.06.1995 № 31/к;
запис № 14 від 25 листопада 1996 року - звільнений за власним бажанням, наказ від 25.11.1996 № 49/к (арк. спр. 25-28).
Згідно з військовим квитком від 12.04.1984 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 у період з 17 квітня 1984 року по 04 серпня 1986 року проходив військову строкову службу (арк. спр. 29-31).
У довідці Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Свердловське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» без номера та без дати про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відображено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день під землею на Шахті «імені 60-річчя СРСР» виробничого об'єднання Свердловантрацит і за період з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року виконував гірничі роботи:
з 15 березня 1989 року по 09 січня 1990 року за професією підземний машиніст електровозу, що передбачена Списком 1 розділу 1 підрозділу 1а пункт 1010100а, підстава постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162;
з 10 січня 1990 року по 27 травня 1994 року за професією машиніст підземних установок, що передбачена Списком 1 розділу 1 підрозділу 1а пункт 1010100а, підстава постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.
Підстава для видачі особиста картка Т-2, облікові рахунки на зарплату, спуски-підйоми до шахти, протокол на вислугу років, технологічний процес виробництва, характеристика робіт, в безкоштовній відпустці не був, накази про атестацію від 28.02.1995 № 314, від 19.10.1999 № 773 висновок Держекспертизи від 25.10.1999 № 69/05-1080, від 21.03.2005 № 364 висновок Держекспертизи від 01.04.2005 № 11/1171-33, від 18.03.2010 № 373 висновок Держекспертизи від 07.04.2010 № 11/1171-31, від 29.12.2011 № 2 висновок Держекспертизи від 26.06.2012 №11/3669-33, від 06.04.2013 № 12 (арк. спр. 32).
Дослідженням довідки Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Свердловське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» без номера та без дати про заробітну плату для обчислення пенсії встановлено, що в ній зазначена інформація про отриману позивачем заробітну плату в періоді з квітня 1989 року по квітень 1994 року, довідка видана на підставі особових рахунків за 1989-1994 роки (арк. спр. 33).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно частиною першою статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до пункту 1.5 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема:
про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (абзац 1 підпункту 2);
для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (абзаци 1 та 2 підпункту 3).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами правці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (набула чинності 21.08.1992) (далі - Порядок № 442), атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Згідно приписів пункту 3 Порядку № 442 атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, що затверджуються Мінсоцполітики і МОЗ.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 442 атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінсоцполітики разом з МОЗ (пункт 8 Порядку № 442).
Пунктом 10 Порядку № 442, окрім іншого, передбачено, що результати атестації використовуються при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
З аналізу вищезазначених правових норм суд дійшов висновку, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації, як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як слідує з матеріалів справи, позивач після досягнення пенсійного віку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, звернувся 06 лютого 2020 року до Марківського ОУПФУ Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, разом з якою надав, серед іншого, трудову книжку.
Дослідженням трудової книжки позивача встановлено, що записи про його роботу в період з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року містять відомості про зайнятість ОСОБА_1 повний робочий день на підземних роботах в шахтах, тобто відомості про умови його праці та характер виконуваної роботи.
Тому суд дійшов висновку, що Марківське ОУПФУ Луганської області безпідставно вимагає від позивача надання уточнюючих довідок за ці періоди роботи та не зараховує вказані періоди до страхового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV.
Що стосується тверджень відповідачів щодо не надання позивачем доказів проведення атестації робочих місць, на яких позивач працював у спірному періоді, на відповідність умовам праці, суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача, що згідно з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведения або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Що стосується відмови в зарахуванні до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби, суд зазначає, що з вищенаведених положень законодавства слідує, що єдиною умовою для зарахування часу проходження строкової військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є, якщо на момент призову на таку службу особа працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Оскільки записами в трудовій книжці позивача підтверджено, що на час призову на строкову військову службу позивач працював за професією, що віднесена до списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону № 1058-IV, суд дійшов висновку, що Марківським ОУПФУ Луганської області безпідставно не зараховано строкову військову службу в період з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Що стосується відмови в урахуванні довідки ВП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» без номера та без дати про заробітну плату ОСОБА_1 за період з квітня 1989 року по квітень 1994 року через відсутність первинної документації, на підставі якої складено довідку, а також всіх необхідних реквізитів, суд зазначає, що Порядком № 22-1 для особи, яка звертається за перерахунком пенсії, не встановлений обов'язок подання таких первинних документів.
Навпаки пунктом 4.2 Порядку № 22-1 визначено право органу, що призначає пенсію вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає, що згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач не відноситься до вище визначених категорій пенсіонерів, тому в ГУПФУ в Луганській області відсутні повноваження щодо перерахунку його пенсії.
Натомість за Порядком № 22-1 вирішення питань про призначення пенсії, здійсненні її перерахунку тощо віднесено до компетенції територіального органу Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) особи, яким в даному випадку є Марківське ОУПФУ Луганської області.
Саме внаслідок дій Марківського ОУПФУ Луганської області щодо не зарахування періодів роботи та строкової військової служби з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, порушено право позивача на призначення йому пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV з дня звернення із відповідною заявою з 06 лютого 2020 року.
Також саме Марківським ОУПФУ Луганської області не врахована довідка про заробітну плату позивача, видана ВП «Шахтоуправління Свердловське» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит».
Відповідно, суд, керуючись положеннями статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати протиправними дії Марківського ОУПФУ Луганської області щодо неврахування до пільгового стажу позивача спірних періодів, а не ГУПФУ в Луганській області, як вимагає позивач.
Як наслідок, суд вважає за необхідне зобов'язати Марківське ОУПФУ Луганської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком із зарахуванням до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з дня звернення із відповідною заявою з 06 лютого 2020 року та з врахуванням довідки про заробітну плату позивача за період з квітня 1989 року по квітень 1994 року.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених судом обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково з обранням належного способу захисту порушених прав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 24 листопада 2020 року № 56787 (арк. спр. 47).
Зважаючи, що позов підлягає задоволенню лише з коригуванням обраного позивачем способу захисту його порушених прав, а також зважаючи, що спір виник внаслідок неправильних дій Марківського ОУПФУ Луганської області при призначенні пенсії, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Марківського ОУПФУ Луганської області.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Бута Вадима Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 (фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461), Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (місцезнаходження: 92400, Луганська область, селище міського типу Марківка, вулиця Центральна, будинок 20, код за ЄДРПОУ 41247405) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо неврахування до страхового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року.
Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з 06 лютого 1984 року по 12 квітня 1984року, з 17 квітня 1984 року по 10 серпня 1986 року, з 20 жовтня 1986 року по 11 березня 1988 року, з 15 березня 1989 року по 27 травня 1994 року, з 01 липня 1994 року по 25 листопада 1996 року з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та довідки Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Свердловське» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» про заробітну плату ОСОБА_1 за період з квітня 1989 року по квітень 1994 року, починаючи з 06 лютого 2020 року.
У задоволенні вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова